Złamany palec u nogi

Definicja

Złamany palec u nogi jest wspólnym szkody, które najczęściej występuje po upuszczeniu coś na piechotę lub odgałęzieniu swój palec u nogi.

W większości przypadków, złamany palec może być unieruchomiony, przyklejając go do sąsiedniego palca. Ale jeśli złamanie jest poważne - zwłaszcza jeśli wiąże się z duży palec u nogi - być może trzeba gips lub nawet operacja w celu zapewnienia, że ​​złamany palec goi prawidłowo.

Większość połamane palce leczyć dobrze, zazwyczaj w ciągu czterech do sześciu tygodni. Rzadziej, w zależności od dokładnej lokalizacji i ciężkości obrażeń, złamany palec może zostać zainfekowany lub być bardziej narażone na zapalenie kości i stawów w przyszłości.

Objawy

Oznaki i objawy złamanego palca u nogi to:

 • Ból
 • Obrzęk
 • Odbarwienie

Kiedy do lekarza
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli ból, obrzęk i przebarwienia trwać dłużej niż kilka dni, lub jeśli szkoda zaburza zdolność do chodzenia lub nosić buty.

Przyczyny

W większości przypadków, złamany palec występuje wtedy, gdy spadnie coś ciężkiego na nogę albo stub swój palec o coś twardego.

Powikłania

Powikłania mogą obejmować:

 • Zakażenie. Jeśli skóra jest uszkodzona w pobliżu swojego kontuzjowanego palca, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakażenia w kości.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów. Ten zużycie i rozdarcie rodzaj zapalenia stawów jest bardziej prawdopodobne w stawach, które uległy rozbiciu.

Zobacz także

Przygotowania do wizyty

Chociaż początkowo może skonsultować się z lekarzem rodzinnym, może on skierować pacjenta do lekarza, który specjalizuje się w chirurgii ortopedycznej.

Co możesz zrobić
Możesz pisać listy, która zawiera:

 • Szczegółowe opisy objawów
 • Zwięzłe wyjaśnienie, jak wystąpiła szkoda
 • Informacje na temat innych problemów medycznych Miałeś
 • Wszystkie leki i suplementy diety można podjąć
 • Pytania można zadać lekarzowi

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może poprosić niektóre z poniższych pytań:

 • Jak to szkoda występuje?
 • Byłaś boso w czasie?
 • Dokładnie tam, gdzie boli?
 • Jest więcej niż jeden palec zaangażowany?
 • Czy jakieś konkretne ruchy stopy uczynić szkody poczuć się lepiej czy gorzej?

Testy i diagnoza

Podczas badania fizykalnego lekarz będzie sprawdzić punkty czułością w palcach. On lub ona będzie również sprawdzić skórę wokół ciała, aby upewnić się, że jest w stanie nienaruszonym, a palce nadal otrzymuje odpowiedni przepływ krwi i sygnałów nerwowych.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz uszkodzony palec, on lub ona będzie prawdopodobnie zamówić rentgenowskie stopą zrobione z różnych kątów.

Zabiegi i leki

Złamany palec u nogi. Noszenie twardym dnie buta.
Złamany palec u nogi. Noszenie twardym dnie buta.

Leki
Ból związany z prostych złamań palców zazwyczaj może zostać zwolniony z over-the-counter leków, takich jak ibuprofen (Advil, Motrin, inne), sodu naproksen (Aleve) lub paracetamol (Tylenol, inne). Silniejsze leki przeciwbólowe mogą być przepisane, jeśli ból od złamania jest bardziej restrykcyjny.

Redukcja
Jeśli połamane fragmenty swojej kości nie pasował razem, lekarz może manipulować elementów z powrotem do ich właściwych pozycjach - proces zwany redukcji. W większości przypadków można to osiągnąć bez cięcia open skórę. Znieczulenie Ice lub wstrzykiwany jest stosowany do znieczulenia palec.

Unieruchomienie
Aby leczyć, złamana kość musi być unieruchomiony, tak aby jego końce mogą dziać razem. Przykłady obejmują:

 • Taping Buddy. Jeśli masz proste złamania żadnej z mniejszych palcach, lekarz może po prostu taśma rannych toe do jego sąsiedniego palca. Uninjured toe działa jak szyna. Zawsze umieścić niektóre gazę lub filcu w między palcami przed przyklejając je razem, aby uniknąć podrażnienia skóry.
 • Noszenie twardym dnie buta. Lekarz może przepisać pooperacyjnej but, który ma sztywne dno i miękki dach, który zamyka z pasków zapięcia tkaniny. To może zapobiec toe od zginania i zapewnić więcej miejsca, aby pomieścić obrzęk.
 • Casting. Jeśli fragmenty uszkodzonego palca nie pozostanie ciasno razem, być może trzeba oddanych spaceru.

Chirurgia
W niektórych przypadkach lekarz może trzeba użyć szpilki, płytki lub śruby do utrzymania prawidłowego położenia kości w trakcie leczenia.

Styl życia i domu środki zaradcze

Wysokość i lodu może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Prop nogę, gdy to możliwe, że szkoda jest wyższa od serca. Jeśli używasz lodu, zawiń go w ręcznik tak, że nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, a jedynie stosuje się go na 20 minut na raz.