Złamany obojczyk

Definicja

Złamany obojczyk jest wspólnym szkody, szczególnie u dzieci i młodych dorosłych. Twój obojczyk łączy górną część swojego mostka do łopatki. Najczęstsze przyczyny złamanym obojczykiem m.in. upadki, urazy sportowe i traumy z wypadków drogowych. Niemowlęta mogą napotykać złamany obojczyk podczas procesu narodzin.

Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko ma złamany obojczyk, skonsultować się z lekarzem. Najczęściej łamane dobrze collarbones leczyć lód, leki przeciwbólowe, procy, terapii fizycznej i czasu. Ale skomplikowane złamany obojczyk może wymagać operacji, aby wyrównać złamaną kość i wszczepiać płyty, śrub lub prętów do kości, aby utrzymać właściwe ustawienie podczas gojenia.

Objawy

Objawy przedmiotowe i podmiotowe złamanym obojczykiem to:

 • Ból, że zwiększa się ruch na ramię
 • Obrzęk
 • Czułość
 • Siniak
 • Wybrzuszenie na ramieniu lub w pobliżu
 • Szlifowania lub trzaski podczas próby przenieść ramię
 • Sztywność lub niemożność poruszania ramieniem

Kiedy do lekarza
Jeśli wystąpi którykolwiek z objawami złamanym obojczykiem, lub jeśli masz wystarczająco dużo bólu w ramieniu, że nie można go używać normalnie do lekarza od razu. Zrób to samo dla swojego dziecka. Opóźnienia w rozpoznawaniu i leczeniu złamanego obojczyka może prowadzić do złego gojenia.

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny złamanym obojczykiem to:

 • Falls. Spada na ramieniu lub na swoją wyciągniętą ręką może spowodować złamanym obojczykiem.
 • Urazy sportowe. Bezpośredni cios w ramię z powodu kontuzji na boisku lodowisko lub sąd może powodować złamany obojczyk.
 • Trauma pojazdu. Złamany obojczyk może być wynikiem awarii samochodu, motocykla lub roweru.
 • Szkoda urodzenia. U noworodków, złamany obojczyk może wystąpić w trakcie procesu narodzin.

Czynniki ryzyka

Twój obojczyk nie twardnieje całkowicie, aż do około 20 roku życia. Stawia to dzieci i młodzież w grupie podwyższonego ryzyka złamanym obojczykiem. Ryzyko spada po 20 roku życia, ale potem ponownie wzrasta u osób starszych, jak wytrzymałość kości zmniejsza się z wiekiem.

Powikłania

Najczęściej łamane bez trudności collarbones leczyć. Ale komplikacje mogą obejmować:

 • Uszkodzenie nerwu lub krew statek. Poszarpane końce złamanego obojczyka może szkodzić w pobliżu nerwów i naczyń krwionośnych. Niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeżeli zauważy się drętwienie lub chłód w ramię lub rękę.
 • Słabe i opóźnione gojenie. Poważnie uszkodzony obojczyk nie goją się szybko i całkowicie. Słabe union kości podczas gojenia może powodować kości być krótszy niż było przed przerwą.
 • Guzek w kości. Jako część procesu gojenia, miejsce, w którym kości dzianiny razem tworzy kościstą guzek. Ten guzek jest łatwo zobaczyć, ponieważ jest tak blisko skóry. Podczas gdy zazwyczaj ustępują w czasie, niektóre guzki są trwałe.
 • Bone infekcja. Jeśli jakakolwiek część swoich złamanych kości wystaje przez skórę, może być narażony na działanie bakterii, które mogą powodować zakażenia. Natychmiastowe leczenie tego rodzaju złamania jest krytyczna.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów. Jeśli złamanie dotyczy stawów, które łączą się z obojczyk na łopatce lub klatką piersiową, może być zwiększone ryzyko ostatecznie rozwój zapalenia stawów w tym stawie.

Przygotowania do wizyty

W zależności od nasilenia rozpadu, lekarz rodzinny lub lekarz pogotowie może zalecić lub dziecko jest badane przez ortopeda.

Co możesz zrobić
Może to być pomocne, aby napisać listy, która zawiera:

 • Szczegółowe opisy objawów i zdarzenie, które spowodowało szkodę
 • Informacje na temat ostatnich problemów medycznych
 • Wszystkie twoje leki i suplementy diety
 • Pytania można zadać lekarzowi

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może poprosić niektóre z poniższych pytań:

 • Jak dokładnie było szkoda występuje?
 • Czy kiedykolwiek doświadczył żadnych innych złamanych kości?
 • Czy zdiagnozowano osłabione kości?

Testy i diagnoza

Podczas badania fizykalnego lekarz będzie sprawdzić na tym terenie do czułości, obrzęk, zniekształcenie lub otwarta rana. Rentgenowskie są podejmowane w celu określenia zakresu złamanym obojczykiem, wskazać jego dokładną lokalizację i określić, czy jest uszkodzenie stawów. Czasami lekarz może zalecić tomografia komputerowa (CT) skanowanie w celu uzyskania bardziej szczegółowych obrazów.

Zabiegi i leki

Ograniczanie ruchu każdej złamanej kości jest kluczem do uzdrowienia. Aby unieruchomić złamaną obojczyk, to często muszą nosić chusty ramię.

Długość unieruchomienia na czas potrzebny, zależy od wagi ciała. Unia kości zwykle trwa trzy do sześciu tygodni dla dzieci i sześciu do 12 tygodni dla dorosłych. Jeśli dziecko ma złamał obojczyk podczas porodu, leczenie występuje zazwyczaj bez konkretnego leczenia. Kontrola bólu i ostrożne obchodzenie się z dzieckiem są zazwyczaj wszystko, co potrzebne.

Leki
Aby zmniejszyć ból i stan zapalny, lekarz może zalecić over-the-counter lek przeciwbólowy. Jeśli masz silny ból, może być konieczne leki na receptę, która zawiera narkotyk przez kilka dni.

Terapia
Rehabilitacja zaczyna się wkrótce po leczeniu początkowym. W większości przypadków, jest to ważne, aby rozpocząć jakiś ruch, aby zminimalizować sztywność w ramię, gdy jesteś nadal noszenia chusty. Po Twoja chusta jest usuwany, lekarz może zalecić dodatkowe ćwiczenia rehabilitacyjne lub fizykoterapii przywrócić siłę mięśni, stawów ruch i elastyczność.

Chirurgia
Operacja może być wymagane na złamanej kości obojczyka, jeśli został uszkodzony przez skórę, jeżeli jest to znacząco na miejscu lub kości jest podzielony na kilka części. Złamane operacja obojczyka zwykle obejmuje umieszczenie urządzenia mocujące - płyty, śruby lub pręty - aby zachować właściwą pozycję swojej kości podczas leczenia. Powikłania chirurgiczne są rzadkie, ale mogą obejmować zakażenia i brak gojenia kości.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Złamany obojczyk. Nerwów lub uszkodzenie naczyń krwionośnych.
Złamany obojczyk. Nerwów lub uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Zastosowanie lodu na tym terenie w ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po przerwie obojczyk może pomóc ból sterowania i obrzęk.