Zdrowie seksualne

Szczepionka na raka szyjki macicy: kto tego potrzebuje, jak to działa

Kto potrzebuje szczepionkę przeciwko rakowi szyjki macicy? ile dawek? może chłopcy być szczepione, też? co z efektami ubocznymi? uzyskać odpowiedzi na te pytania i wiele innych.

Większość raków szyjki macicy są spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Powszechne szczepienia HPV, jednak może zmniejszyć wpływ raka szyjki macicy na całym świecie. Tutaj, Bobbie Gostout, MD, ekspert zakażenie HPV i chirurg ginekolog na uniwersytecie, Rochester, Minnesota, omawia szczepionkę przeciwko rakowi szyjki macicy.

Co to szczepionka na raka szyjki macicy zrobić?

Różne szczepy wirusa HPV, które rozprzestrzeniają się przez kontakt seksualny, bo większość przypadków raka szyjki macicy. Dwie szczepionki raka szyjki macicy ma Food and Drug Administration (FDA) w Stanach Zjednoczonych - Gardasil i Cervarix. Obie szczepionki może zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy, jeśli podana przed dziewczyna lub kobieta jest narażona na wirusa.

Ponadto, oba mogą zapobiec większości raka sromu i pochwy u kobiet, a Gardasil może zapobiec brodawki narządów płciowych u kobiet i mężczyzn.

Kto jest szczepionka na raka szyjki macicy dla i kiedy powinien mieć?

Szczepionka na raka szyjki macicy zalecane jest dla dziewcząt i chłopców w wieku od 11 do 12, choć może mieć już w wieku 9 lat. To ważne dla chłopców i dziewcząt, aby otrzymać szczepionkę przed mają kontaktów seksualnych i są narażeni na wirusa HPV. Po zakażonych HPV, szczepionka może nie być skuteczna.

Jeśli nie w pełni szczepione w wieku 11 do 12, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca, aby dziewczęta i kobiety przez 26 lat oraz chłopców i mężczyzn przez 21 lat otrzymywać szczepionki. Jednak mężczyźni mogą otrzymać szczepionkę HPV przez 26 lat w razie potrzeby.

Obie szczepionki są podane jako seria trzech zastrzyków w ciągu sześciu miesięcy. Drugą dawkę podaje się jednym do dwóch miesięcy po pierwszej dawce, a trzecia dawka podawana jest sześć miesięcy po pierwszej dawce.

Szczepionka na raka szyjki macicy nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub osób, które są umiarkowanie lub poważnie chory. Należy poinformować lekarza, jeśli masz jakieś poważne alergie, w tym alergii na drożdżach lub lateksu.

Dlaczego są trzy dawki szczepionki na raka szyjki macicy potrzebne?

Naukowcy jeszcze nie wiedzą, co poziomy przeciwciał zapewnienia odpowiedniej ochrony przed HPV. We wczesnych próbach klinicznych, naukowcy zaobserwowali, że kobiety na poziom przeciwciał nadal rośnie z każdym z trzech dawek szczepionki. Ponieważ poziom przeciwciał nieuchronnie spadać po zatrzymaniu się szczepionkę, ma to sens, aby rozpocząć z wysokiego poziomu przeciwciał i spróbuje uzyskać najlepszą ochronę przeciwko wirusowi HPV dla najdłużej to możliwe - lata lub nawet dekady.

Z czasem jednak, naukowcy mogą dowiedzieć, że trzy dawki szczepionki nie są konieczne - albo, że konieczna jest strzał przypominającą lata później.

Czy szczepionka na raka szyjki macicy korzyści oferty, jeśli jesteś już aktywna seksualnie?

Tak. W badaniach klinicznych, Gardasil i Szczepionka była skuteczna w grupach aktywnych płciowo kobiet w wieku 26 lat lub wcześniej, niektóre z nich zostały już zakażone jednym lub więcej typów HPV. Jednak Gardasil i Cervarix tylko chronić od konkretnych szczepów wirusa HPV, do których nie zostały wystawione. Im więcej partnerów seksualnych miałeś, tym większa szansa, że ​​został narażony na wiele typów wirusa HPV.

Zobacz także

Szczepionka na raka szyjki macicy: kto tego potrzebuje, jak to działa

Czy szczepionka na raka szyjki macicy nieść jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia lub efekty uboczne?

Ogólnie rzecz biorąc, działania niepożądane są zwykle łagodne. Najczęstsze działania niepożądane obu szczepionek przeciwko HPV to bolesność w miejscu wstrzyknięcia (ramię), bóle głowy, stany podgorączkowe lub objawy grypopodobne. Czasami zawroty głowy lub omdlenie występuje po zastrzyku, zwłaszcza u młodzieży. Pozostała osadzony w ciągu 15 minut od wstrzyknięcia można zmniejszyć ryzyko omdlenia. Ponadto, Cervarix może powodować nudności, wymioty, biegunka lub ból brzucha.

Poważne działania niepożądane - w tym ciężkiej reakcji alergicznej (anafilaksji), oraz schorzeń neurologicznych, takich jak paraliż, osłabienie i obrzęk mózgu - były zgłaszane w niewielkiej liczbie kobiet. FDA nadal monitorować wszystkie takie sprawozdania. Do tej pory jednak, prawie wszystkie doniesienia o takich skutków ubocznych wydaje się, że przez przypadek w czasach immunizacji. Oni nie wydają się być spowodowane szczepionce.

Czy szczepionka na raka szyjki macicy wymaga rejestracji szkoły?

Szczepionka na raka szyjki macicy - czy Gardasil i Cervarix - to część rutynowego planu szczepienia ochronne. To, czy szczepionka będzie wymóg rejestracji szkoły decydują się na stan-by-state podstawie.

Czy kobiety, które już otrzymały szczepionkę przeciwko rakowi szyjki macicy nadal muszą mieć badania pap?

Tak. Szczepionka na raka szyjki macicy nie jest zastąpienie badań cytologicznych. Rutynowe badania przesiewowe raka szyjki macicy poprzez regularne miednicy egzaminów i testów cytologicznych pozostaje istotnym elementem kobiecej profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Co można zrobić, aby chronić się przed rakiem szyjki macicy, jeśli nie jesteś w grupie wiekowej zalecanych szczepionek?

HPV rozprzestrzenia się przez kontakt seksualny. Aby chronić się przed wirusem HPV, prezerwatywy za każdym razem seks i ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Ponadto, nie palić. Palenie podwaja ryzyko raka szyjki macicy.

Aby wykryć raka szyjki macicy we wczesnych etapach, zobaczyć się z lekarzem, aby regularnie miednicy egzaminów i testów cytologicznych. Skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki lub objawy raka szyjki macicy - krwawienie z pochwy po stosunku, między okresami lub po menopauzie, ból miednicy, lub ból podczas seksu.

Zobacz także