Zapłodnienie in vitro (IVF)

Definicja

Zapłodnienie in vitro (IVF) jest złożonym szereg procedur stosowanych w leczeniu płodności lub problemy genetyczne i pomóc w poczęciu dziecka. Podczas IVF, starsze jaja są zbierane (przywrócony) z jajników i zapłodnienia plemników w laboratorium. Następnie zapłodnione jajo (embrion) lub jaja są implantowane w macicy. Jeden cykl zapłodnienia in vitro trwa około dwóch tygodni.

IVF jest najbardziej skuteczną formą techniki wspomaganego rozrodu. Procedura może być wykonane przy użyciu własnych jaj i plemników partnera. Albo może IVF obejmować jajowe, sperma lub zarodków od dawcy znanym lub anonimowe. W niektórych przypadkach, ciążowy przewoźnik - kobieta, która ma embrion wszczepiono w jej macicy - może być używany.

Twoje szanse na posiadanie zdrowego dziecka za pomocą IVF zależy od wielu czynników, takich jak wiek i przyczyną niepłodności. Ponadto, in vitro może być czasochłonne, kosztowne i inwazyjne. Jeśli więcej niż jeden zarodek w macicy, in vitro można prowadzić w ciąży z więcej niż jednego płodu (ciąża mnoga).

Lekarz może pomóc zrozumieć, jak IVF działa, potencjalne zagrożenia i czy ta metoda leczenia niepłodności jest właśnie dla Ciebie.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Zapłodnienie in vitro (IVF) jest metodą leczenia niepłodności lub problemy genetyczne. Jeśli IVF jest wykonywana w leczeniu niepłodności, ty i twój partner może być w stanie spróbować mniej inwazyjnych metod leczenia przed IVF próbuje, w tym leków na płodność, aby zwiększyć produkcję jaj lub inseminacji wewnątrzmacicznej - procedura, w której plemniki są umieszczone bezpośrednio w macicy w pobliżu czas owulacji.

Czasami IVF jest oferowana jako podstawowego leczenia niepłodności u kobiet powyżej 40 roku życia. IVF można zrobić, jeśli masz pewne warunki zdrowotne. Na przykład IVF może być rozwiązaniem, jeśli ty lub twój partner ma:

 • Fallopian uszkodzenia rury lub niedrożność. Fallopian uszkodzenia rury lub niedrożność utrudnia jaj do zapłodnienia lub zarodka podróżować do macicy.
 • Zaburzenia owulacji. Jeśli owulacja występuje rzadko lub nie występuje, mniej jaj są dostępne do zapłodnienia.
 • Przedwczesna niewydolność jajników. Przedwczesna niewydolność jajników jest utrata prawidłowej funkcji jajników przed 40 lat. Jeśli twoje jajniki nie uda, że ​​nie wytwarzają normalne ilości estrogenu lub mieć jaja, aby uwolnić się regularnie.
 • . Endometrioza Endometrioza występuje, gdy implanty macicy tkanki i rośnie na zewnątrz macicy - często wpływa na funkcjonowanie jajników, macicy i jajowodów.
 • Mięśniaki macicy. Mięśniaki to łagodne guzy w ścianie macicy i są często u kobiet w latach 30. i 40.. Mięśniaki mogą zakłócać implantacji zapłodnionego jaja.
 • Poprzedni jajowodów sterylizacji lub usunięcie Jeśli miałeś podwiązanie jajowodów -. Rodzaj sterylizacji, w ​​którym Twoje jajowody są cięte lub zablokowane na stałe zapobiegania ciąży - i chce pojąć, IVF może być alternatywą do jajowodów odwrócenia ligacji.
 • Zaburzenia produkcji plemników lub funkcji. Poniżej-średnie stężenie plemników, słaby ruch plemników (słaba mobilność) lub nieprawidłowości w wielkości i kształtu plemników może utrudnić plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli stwierdzono nieprawidłowości nasienia Twój partner może potrzebować do specjalisty w celu ustalenia, czy istnieją problemy do naprawienia lub podstawowych problemów zdrowotnych.
 • Niewyjaśnionych niepłodności. Niewyjaśnionych niepłodności oznacza brak przyczyny niepłodności stwierdzono pomimo oceny dla wspólnych spraw.
 • . Genetyczną Jeśli ty lub twój partner jest na ryzyko przechodzi na genetyczną do swojego dziecka, może być kandydatami do preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej - procedura, która obejmuje IVF. Po jaja są zbierane i zapłodnione, są one pod kątem pewnych genetycznych problemów, choć nie wszystkie problemy genetyczne można znaleźć. Zarodki, które nie zawierają zidentyfikowane problemy mogą być przenoszone do macicy.
 • Zachowanie płodności na raka lub innych chorób Jeśli masz zamiar rozpocząć leczenie raka -. Takie jak radioterapia lub chemioterapia - które mogłyby uszkodzić płodność, IVF dla płodności zachowania może być opcja. Kobiety mogą mieć jaja zebrane z ich jajniki i zamrożone w zapłodnione stanu do późniejszego użycia. Lub jaja mogą być zapłodnione i zamrożone embriony do wykorzystania w przyszłości. Kobiety, które nie mają funkcjonalnego macicy lub dla których ciąża stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia może wybrać IVF stosując inną osobę do prowadzenia ciąży (ciąży przewoźnik). W tym przypadku, kobiety jaja są zapłodnione spermą, ale zarodki umieszcza się w macicy przewoźnika ciążowego.

Zobacz także

Zagrożenia

Poszczególne etapy zapłodnienia in vitro (IVF) cyklu stanowić zagrożenie, w tym:

 • Wiele urodzeń. IVF zwiększa ryzyko ciąży mnogiej, jeśli więcej niż jeden zarodek w macicy. Ciąża z wielu płodów niesie większe ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej niż ciąży z jednym płodu robi.
 • Przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Badania wskazują, że korzystanie z in vitro nieznacznie zwiększa ryzyko, że dziecko urodzi się wcześniej lub z niską masą urodzeniową.
 • Zespół hiperstymulacji jajników. Stosowanie wstrzykiwania leków na płodność, jak ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), w celu indukcji owulacji może powodować zespół hiperstymulacji jajników, w których jajniki są nabrzmiałe i bolesne. Objawy przedmiotowe i podmiotowe zwykle trwa tydzień i to łagodne bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty i biegunkę. W przypadku zajścia w ciążę, jednak objawy mogą trwać kilka tygodni. Rzadko jest to możliwe do wypracowania bardziej ciężką postać zespołu hiperstymulacji jajników, które mogą spowodować szybki przyrost masy ciała i duszność.
 • Poronienie Wskaźnik poronień u kobiet, które pojąć za pomocą IVF ze świeżych zarodków jest podobny do kobiet, które ciążę w sposób naturalny -. Około 15 do 20 procent - ale tempo wzrasta z wiekiem matki. Korzystanie z zamrożonych embrionów podczas zapłodnienia in vitro, jednak może nieznacznie zwiększyć ryzyko poronienia.
 • Egg-pobieranie powikłania proces. Użycie igły ssącej do zbierania jajek mogłaby spowodować krwawienie, zakażenie lub uszkodzenie jelit, pęcherza lub naczynia krwionośnego. Ryzyka są związane ze znieczuleniem ogólnym, jeśli jest stosowany.
 • . Ciąża pozamaciczna O 2 do 5 procent kobiet stosujących IVF będzie miała ciążę pozamaciczną - kiedy zapłodnione implanty jaj poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Zapłodniona komórka jajowa nie może przeżyć poza macicą, i nie ma sposobu, aby kontynuować ciążę.
 • Wady wrodzone. Wiek matki jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju wad wrodzonych, bez względu na to, jak dziecko poczęte. Potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy dzieci poczęte za pomocą IVF może być zwiększone ryzyko niektórych wad wrodzonych. Niektórzy eksperci uważają, że korzystanie z in vitro nie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi.
 • Rak jajnika. Chociaż niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że może być związek pewnych leków stosowanych w celu stymulowania wzrostu jaj i rozwoju określonego typu nowotworu jajnika, najnowsze badania nie potwierdzają te wyniki.
 • Stress. Użycie IVF może być finansowo, fizycznie i emocjonalnie opróżniania. Wsparcie doradców rodziny i przyjaciół może pomóc Tobie i Twojemu partnerowi przez wzloty i upadki leczenia niepłodności.

Zobacz także

Jak przygotować

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób i Społeczeństwa dla wspomaganego rozrodu dostarczyć informacji w Internecie na temat poszczególnych klinikach amerykańskich ciąży i żywych urodzeń. Wybierając zapłodnienia in vitro (IVF) kliniki, należy pamiętać, że klinika jest wskaźnik sukcesu zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta i problemów medycznych, jak również ludność kliniki leczenia i terapii podejść. Zapytaj o szczegółowe informacje na temat kosztów związanych z każdym etapie procedury.

Przed rozpoczęciem cyklu IVF z wykorzystaniem własnych jaj i plemników, ty i twój partner będzie prawdopodobnie potrzebne różne pokazy, w tym:

 • Badania rezerwy jajnikowej. Aby określić ilość i jakość swoich jaj, lekarz może sprawdzić stężenie hormon folikulotropowy (FSH), estradiol (estrogen) i antimullerian hormonów we krwi w ciągu kilku pierwszych dni cyklu miesiączkowego. Wyniki badań, często stosowane razem z USG jajników, może pomóc przewidzieć, jak jajniki reagują na leki płodności.
 • Badanie nasienia. Jeśli nie wykonano jako część wstępnej oceny płodności, lekarz przeprowadzi badanie nasienia na krótko przed rozpoczęciem cyklu IVF leczenia.
 • Infectious screening choroby. Ty i twój partner będzie zarówno badaniom na choroby zakaźne, w tym HIV.
 • Praktyka (mock) przenoszenia zarodków. Lekarz może przeprowadzić próbny przenoszenia zarodków w celu ustalenia głębokości twojej jamy macicy i techniki najprawdopodobniej z powodzeniem umieścić zarodków do macicy.
 • Egzamin jamy macicy. Lekarz zbada jamę macicy przed rozpoczęciem IVF. Może to wiązać się z sonohysterography - w którym płyn jest wstrzykiwany przez szyjkę do macicy - i ultradźwięki do tworzenia obrazów swojej jamy macicy. Albo może to histeroskopii - w której cienkie, elastyczne, oświetlony teleskop (hysteroscope) wprowadza się przez pochwę i szyjkę macicy do macicy.

Przed rozpoczęciem cyklu IVF, należy rozważyć istotne kwestie, w tym:

 • Ile zarodki zostaną wszczepione? Liczba zarodków wszczepianych jest zazwyczaj na podstawie wieku i liczby jaj pobranych. Ponieważ stawka implantacji jest niższy dla kobiet starszych, bardziej zarodki są zwykle wszczepia - z wyjątkiem kobiet stosujących jaja darczyńców. Jednak większość lekarzy śledzić konkretne wytyczne, aby zapobiec wyższego rzędu ciąży mnogiej - a w niektórych krajach prawo ogranicza liczbę zarodków, które mogą być wszczepiane na raz. Upewnij się, że ty i twój lekarz uzgodnić liczby zarodków, które zostaną wszczepione zanim zostaną przeniesione.
 • Co zrobisz z żadnych dodatkowych zarodków? Dodatkowe zarodki mogą być zamrożone i przechowywane do wykorzystania w przyszłości za kilka lat. Nie wszystkie zarodki przetrwa proces zamrażania i rozmrażanie, choć większość woli. Krioprezerwacja może przyszłe cykle IVF tańsze i mniej inwazyjne. Jednak na żywo urodzeń z zamrożonych embrionów jest nieco niższy niż wskaźnik urodzeń żywych ze świeżych zarodków. Albo może być w stanie oddać nieużywane zamrożonych embrionów do innej pary lub placówce badawczej. Można również wybrać, aby odrzucić niewykorzystane zarodki.
 • Jak można obsługiwać ciąży mnogiej Jeśli więcej niż jeden zarodek w macicy, IVF może spowodować ciąży mnogiej - co stanowi zagrożenie dla zdrowia Ciebie i Twoich dzieci. W niektórych przypadkach płodu zmniejszenie może być pomocne kobieta dostarczyć mniej dzieci z mniejszym ryzykiem dla zdrowia. Zajmując płodu redukcji jest jednak ważna decyzja z konsekwencjami etycznych, emocjonalnych i psychologicznych.
 • Czy bierzesz pod uwagę potencjalne komplikacje związane z użyciem jaj darczyńców, sperma lub zarodków lub ich ciążowy nośnik? Wyszkoleni doradcy z doświadczeniem w sprawach będących donatorami może pomóc zrozumieć obawy, takie jak nadanie praw dawcy. Użytkownik może również potrzebować adwokata złożyć dokumenty sądowe, które pomogą Ci stać się prawnym rodzice wszczepionego zarodka.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Zapłodnienie in vitro (IVF) obejmuje kilka etapów - indukcji owulacji, pobieranie jaj, pobieranie spermy, nawożenie i przenoszenia zarodków. Jeden cykl IVF może około dwóch tygodni, i więcej niż jeden cykl może być wymagane.

Indukcji owulacji
Jeśli używasz własnych jaj podczas zapłodnienia in vitro, na początku cyklu zaczniesz leczenie syntetycznych hormonów do stymulacji jajników do produkcji wielu jaj - zamiast jednego jajka, które zwykle rozwija się w każdym miesiącu. Wiele jaja są konieczne, ponieważ niektóre jaja nie nawozić lub rozwijać się normalnie po zapłodnieniu.

Być może trzeba kilka różnych leków, takich jak:

 • Leki do stymulacji jajników. Stymulowanie jajników, może pojawić się wstrzykiwania leku zawierającego hormon stymulujący pęcherzyk (FSH), a stężenie hormonu luteinizującego (LH) lub kombinacji obu. Leki te stymulują więcej niż jedno jajo na rozwój w czasie.
 • Leki do dojrzewania oocytów Kiedy mieszki włosowe są gotowe do pobrania jaj -. Zwykle po ośmiu do 14 dni - będzie podjąć ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) lub inne leki, aby pomóc jaja dojrzały.
 • Leki zapobiegające przedwczesnej owulacji. Leki te zapobiec ciała z uwolnienia jaja rozwijające się zbyt szybko.
 • Leki na przygotowanie wyściółki macicy. W dniu pozyskiwania jaj lub w momencie przeniesienia zarodków, lekarz może zalecić rozpoczęciem przyjmowania suplementów progesteronu do wyściółki macicy bardziej otwarci na implantacji.

Lekarz będzie z wami, aby określić, które leki w użyciu i kiedy ich używać.

Zazwyczaj trzeba 01:59 tygodnie stymulacji jajników przed Twoje jaja są gotowe do pobrania. Aby określić, kiedy jaja są gotowe do odbioru, lekarz może wykonać:

 • USG dopochwowe, procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia wizerunku jajnikach monitorować rozwój wypełnionych płynem pęcherzyków jajnikowych, w którym jaja dojrzewają (pęcherzyki)
 • Badania krwi do pomiaru reakcji na leki stymulacji jajników - poziom estrogenu zazwyczaj zwiększa się pęcherzyki rozwijać i poziom progesteronu pozostaje niska, aż po owulacji

Czasami cykli IVF muszą być anulowane przed pozyskiwania jaj z jednego z poniższych powodów:

 • Niewystarczająca liczba pęcherzyków rozwijających
 • Przedwczesna owulacja
 • Zbyt wiele pęcherzyków rozwoju, stwarzając ryzyko zespołu hiperstymulacji jajników
 • Inne kwestie medyczne

Jeśli twój cykl jest anulowany, lekarz może zalecić zmieniających leków lub ich dawek w celu promowania lepszej odpowiedzi podczas kolejnych cykli IVF. Lub może być poinformowani, że trzeba dawcy jaj.

Egg wyszukiwania
Egg wyszukiwania mogą być wykonane w gabinecie lekarskim lub w klinice 34 do 36 godzin po ostatnim wstrzyknięciu i przed owulacją.

 • Podczas pobierania jaj, będziesz uspokajające i dał leki przeciwbólowe.
 • USG przezpochwowe aspiracją jest zwykle metoda pobierania. Sonda ultradźwiękowa jest włożona do pochwy w celu identyfikacji pęcherzyków. Następnie cienką igłę wprowadza się do prowadnicy ultradźwiękowej, aby przejść przez pochwę i do pęcherzyków do pobierania jaj.
 • Jeśli twoje jajniki nie są dostępne za pośrednictwem przezpochwowe USG, na chirurgii jamy brzusznej lub laparoskopii - procedura, w której małe nacięcia w pobliżu pępka i smukłego instrumentu widzenia (laparoskop) dodaje - może być używany do prowadzenia igły.
 • Jaja są usuwane z pęcherzyków przez igłę połączone z urządzeniem ssącym. Wiele jaja mogą być usunięte w ciągu około 20 minut.
 • Po pozyskiwania jaj, mogą wystąpić skurcze i uczucie pełności lub ciśnienia.
 • Dojrzałe jaja są umieszczone w odżywczym płynie (pożywka) i inkubowano. Jaja, które były zdrowe i dojrzałe zostanie zmieszany z plemników do próby tworzenia zarodków. Jednak nie wszystkie jaja mogą być z powodzeniem zapłodnione.

Pobieranie spermy
Jeśli używasz swojego partnera plemniki, on dostarcza próbkę nasienia w gabinecie lekarskim lub w klinice przez masturbacji rano pozyskiwania jaj. Inne metody, takie jak jądra - odessanie użyciem igły lub zabieg chirurgiczny w celu ekstrakcji plemników bezpośrednio z jądra - czasami konieczne. Spermy dawcy może być również wykorzystana. Plemniki są oddzielone od płynu nasienie w laboratorium.

Nawożenie
Nawożenie można próbował za pomocą dwóch wspólnych metod:

 • Zapłodnienie. Podczas zapłodnienia, zdrowe plemniki i starsze jaja są mieszane i inkubowane przez noc.
 • Docytoplazmatyczna iniekcja plemnika (ICSI). W ICSI, jeden zdrowy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do każdej dojrzałej komórki jajowej. ICSI jest często stosowane, gdy jakość nasienia lub numer jest problem czy próby zapłodnienia IVF podczas poprzednich cykli nie.

W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić inne procedury przed implantacją zarodka.

 • Wspomagany wylęgu. O 05:55 dni od zapłodnienia, zarodek "luki" z jej błony otaczającej (zona pellucida), co pozwala na implant do wyściółki macicy. Jeśli jesteś starsza kobieta, lub, jeśli już miał kilka nieudanych prób IVF, lekarz może zalecić wspomaganego wylęgu - technikę, w której znajduje się otwór wykonany w osłonki przejrzystej tuż przed implantacją pomóc klapę zarodków i implantu.
 • Preimplantacyjna badania genetyczne. Zarodki mogą rozwijać się w inkubatorze, aż do osiągnięcia stanu, w którym mała próbka może zostać usunięta, a pod konkretne choroby genetyczne lub prawidłowej liczby chromosomów, zwykle po 05:55 dni rozwijania. Zarodki, które nie zawierają geny dotkniętych lub chromosomach mogą być implantowane w macicy. Podczas preimplantation badania genetyczne mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo, że rodzic będzie przekazać genetyczny problem, że nie da się wyeliminować ryzyka. Badania prenatalne mogą być nadal zalecane.

Embryo Transfer
Embryo Transfer odbywa się w gabinecie lekarskim lub w klinice i odbywa się zwykle 05:58 dni po pozyskiwania jaj.

 • Możecie mieć łagodny środek uspokajający. Procedura jest zazwyczaj bezbolesne, choć może wystąpić łagodne skurcze.
 • Lekarz lub pielęgniarka włożyć długą, cienką, elastyczną rurkę zwaną cewnik do pochwy poprzez szyjkę macicy i na macicy.
 • Strzykawka zawierająca jeden lub więcej zarodków zawieszono w małej ilości płynu jest zamocowany na końcu cewnika, a następnie dostarczany przez rurkę do macicy.

Jeśli się powiedzie, zarodek będzie wszczepić w wyściółce macicy około sześciu do 10 dni od pozyskiwania jaj.

Po zabiegu
Po transferze zarodków, można do normalnych codziennych czynności. Jednak jajniki nadal mogą być powiększone. Rozważ unikanie energiczne działania, które mogłyby spowodować dyskomfort.

Typowe działania niepożądane to:

 • Podanie niewielkiej ilości płynu jasne lub krwawa krótko po zabiegu - ze względu na pobieranie wymazu z szyjki macicy przed transferem zarodków
 • Tkliwość piersi ze względu na wysoki poziom estrogenu
 • Mild wzdęcia
 • Łagodne skurcze
 • Zaparcie

Jeśli wystąpią umiarkowane lub ciężkie bóle po transferze zarodków, skontaktować się z lekarzem. On lub ona będzie oceniać Cię o takie czynniki, jak infekcja, skręcenie jajnika (skrętu jajnika) i ciężka postać zespołu hiperstymulacji jajników.

Zobacz także

Wyniki

Lekarz będzie próbkę krwi do badania, czy jesteś w ciąży około 10 dni do dwóch tygodni od pozyskiwania jaj.

 • Jeśli jesteś w ciąży, lekarz skieruje Cię do lekarza położnika lub innego specjalisty ciąży do opieki prenatalnej.
 • Jeśli nie jesteś w ciąży, będziesz przerywać progesteron i może dostać okres w ciągu tygodnia. Jeśli nie dostać okres lub masz nietypowe krwawienia, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem kolejnego cyklu zapłodnienia in vitro (IVF), lekarz może zaproponować kroki można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę dzięki in vitro.

Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po zastosowaniu IVF zależy od różnych czynników, w tym:

 • Wiek matki. Młodszy jesteś, tym bardziej prawdopodobne jest to, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko przy użyciu własnych jaj podczas IVF. Kobiety w wieku 41 i starsze są często radził rozważyć użycie jaja darczyńców podczas zapłodnienia in vitro, aby zwiększyć szanse na sukces.
 • Status Embryo. Transfer zarodków, które są bardziej rozwiniętych wiąże się z wyższymi stopami ciąży w porównaniu z mniej rozwiniętych zarodków (dzień dwa lub trzy). Jednak nie wszystkie zarodki przetrwać proces rozwoju. Porozmawiaj z lekarzem lub służby o danej sytuacji.
 • Historia. Rozrodczego kobiety, które już wcześniej rodziły, jest bardziej prawdopodobne, aby być w stanie zajść w ciążę za pomocą IVF niż kobiety, które nigdy nie rodziły. Wskaźnik sukcesu są niższe dla kobiet, które już wcześniej stosowanych IVF wiele razy, ale nie zajść w ciążę.
 • Przyczyna niepłodności. Uwzględniając normalne dostawy jaj zwiększa szanse na możliwość zajścia w ciążę przy IVF. Kobiety, które mają endometriozę są mniej prawdopodobne, aby być w stanie zajść w ciążę za pomocą IVF, niż kobiety, które niewyjaśnionych niepłodności.
 • Czynniki stylu życia. Kobiety, które palą mają zazwyczaj mniej jaj pobranych podczas zapłodnienia in vitro, a może poronienie częściej. Palenie może zmniejszyć kobiety szanse powodzenia przy IVF o 50 procent. Otyłość może zmniejszyć swoje szanse na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Używanie alkoholu, narkotyki, nadmierna kofeiny i niektórych leków również może być szkodliwe.

Porozmawiaj z lekarzem na temat czynników, które odnoszą się do ciebie i jak mogą one wpływać na swoje szanse na udany ciąży.

Zobacz także