Zajście w ciążę

Płodność zachowanie: zrozumieć swoje możliwości przed leczeniem raka

Leczenie nowotworu może mieć duży wpływ na płodność. Poznaj fakty na temat możliwości płodności konserwatorskich dla kobiet i mężczyzn - i wiedzieć, jak wybrać, co jest dla Ciebie.

Jeśli jesteś leczony na raka, może masz pytania dotyczące zachowania płodności. Dowiedz się, jak leczenie raka mogą mieć wpływ na zdolność do zajścia w ciążę lub ojciec dziecka, jak również to, co płodności etapy konserwacji można podjąć przed rozpoczęciem leczenia raka.

W jaki sposób leczenie raka wpływać na płodność?

Niektóre leczenia raka - w tym chirurgiczne usunięcie swoich narządów płciowych lub chemioterapii lub radioterapii, który wpływa na swoje narządy rozrodcze - może zaszkodzić płodność lub bezpłodność przyczyny. Skutki, które mogą być tymczasowe lub trwałe, może wystąpić natychmiast lub w pewnym momencie po leczeniu. Prawdopodobieństwo, że leczenie raka zaszkodzi płodność zależy od kilku czynników, w tym:

  • Rodzaj raka i leczeniu raka. Mężczyzna płodność mogą zostać poszkodowane przez chirurgiczne usunięcie jąder, lub chemioterapii lub radioterapii, że ilość plemników szkoda, konstrukcja, ruchliwość lub DNA. Niektóre leczenia raka może powodować wytrysk lub problemy hormonalne. Płodność kobiet może być zagrożona przez leczenia raka, które wymagają chirurgicznego usunięcia macicy lub jajników. Leczenie nowotworu może także wpływać na rozwój jaj, poziom hormonów, lub funkcjonowaniu jajników, jajowodów, macicy lub szyjki macicy. Kobiety, które są początkowo płodna po leczeniu raka mogą doświadczyć przedwczesnej menopauzy. Wpływ chemioterapii i radioterapii zależy od leku lub rozmiar i położenie pole promieniowania, dawka, natężenie dawki i sposobu leczenia podano - doustnie lub dożylnie. Najpoważniejsze szkody spowodowane promieniowaniem, gdy jest stosowane w odniesieniu do jajników lub jąder i leków stosowanych w chemioterapii nazywane środkami alkilującymi.
  • Wiek w czasie leczenia. Ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy po niektórych leczenia raka wzrasta wraz z wiekiem. Starsze kobiety są bardziej podatne na trwałe uszkodzenia jajników.

Kiedy należy porozmawiać z lekarzem na temat zachowania płodności?

Jeśli planujesz leczenie raka i chcą podjąć kroki, aby zachować płodność, porozmawiać z lekarzem, onkologa lub specjalisty reprodukcyjnego o swoich możliwości jak najszybciej. Należy pamiętać, że płodność może zostać uszkodzony przez jedną sesję terapii raka i dla kobiet, niektóre metody płodności zachowania mogą być dokonywane tylko w określonych fazach cyklu menstruacyjnego. Badania sugerują również, że podjęcie kroków w celu ochrony płodności może poprawić radzenia sobie i potencjalnie zapobiec emocjonalne.

Jak kobiety mogą zachować płodność przed leczeniu raka?

Kobiety, które są o na leczenie raka mają różne możliwości, jeśli chodzi o zachowanie płodności. Na przykład:

  • Kriokonserwacja Embryo. Ambulatoryjnej w tym zabieg chirurgiczny, jaja są zbierane z jajników, zapłodnione poprzez zapłodnienie in vitro (IVF), zamrożone i przechowywane. Na początku cyklu miesiączkowego, zaczniesz codzienne zastrzyki syntetycznych hormonów stymulujących jajników i zwiększyć prawdopodobieństwo, że może być wiele jaj zebranych w czasie jednego cyklu. Zastrzyki są zazwyczaj przez okres do dwóch tygodni. Jaja są usuwane tuż przed owulacją poprzez igły włożonej do jajnika przez pochwę. Możesz być sedacji podczas tej procedury. Następnie jaja są połączone z nasienia - świadczone przez partnera lub dawcy spermy - i mrożone. Ta metoda płodności zachowania ma największe szanse powodzenia u kobiet. Zarodki mogą przetrwać zamrażanie i proces rozmrażania około 95 procent czasu. Jednakże, konieczność pobierania jaj czasu może opóźnić rozpoczęcie leczenia raka przez dwa do sześciu tygodni.
  • Zamrożenie Egg (kriokonserwacja oocytów). Podobne do krioprezerwacji embrionów, dostaniesz zastrzyki lekarstwa do stymulowania jajników i wtedy twoje jaja zebrane podczas ambulatoryjnego zabiegu chirurgicznego. Wtedy twój zapłodnione jaja są zamrożone. Około 75 do 80 procent jaj przetrwać zamrażanie i rozmrażanie, a podobna kwota zostanie pomyślnie zapłodnione. Należy pamiętać, że odsetek ciąż może być niższa, jeżeli mrożone jaja są, w porównaniu z zarodków świeżych lub mrożonych.
  • Gonad osłonowego. Ostrożnie umieszczone tarcze mogą zmniejszyć narażenie swoich organów płciowych "na promieniowanie.
  • Transpozycja jajników (oophoropexy) Podczas ambulatoryjnego zabiegu chirurgicznego -. Polecam, jeśli masz promieniowanie stosowane do miednicy i bez chemioterapii - jajniki chirurgicznie przeniesiony tuż przed radioterapią więc są one tak daleko, jak to możliwe z planowanego pola promieniowania. Po leczeniu, może trzeba mieć jajniki przeniesiony ponownie lub użyć IVF poczęcia.
  • Trachelectomy Jeśli masz wczesnym stadium raka szyjki macicy, w tym szpitalne procedury chirurgicznej -. Który obejmuje chirurgiczne usunięcie macicy-może pomóc zachować płodność.

Inne metody zachowania płodności kobiet wciąż badane m.in. kriokonserwacji jajnika - w którym tkanki jajnika jest usunięty, zamrożone, a później reimplanted - supresja jajników przed i terapii nowotworów, w których stosowane są terapie hormonalne tłumić funkcji jajników i ochrony jaj w leczeniu raka.

Co można zrobić, aby chronić ludzi przed płodność leczenia raka?

Mężczyźni mogą również podjąć działania w celu zachowania ich płodność przed poddawanych leczeniu raka. Na przykład:

  • . Kriokonserwacja Plemniki Przed rozpoczęciem leczenia raka, można dostarczyć próbki nasienia przez masturbację lub inny sposób, np. jąder aspiracji - stosowanie igły, aby wyodrębnić plemniki bezpośrednio z jądra. Próbki zamrożono i mogą być przechowywane przez wiele lat. Zazwyczaj trzy kolekcje są zrobione w odstępie 48 godzin między zbiorami.
  • Gonad osłonowego. Ostrożnie umieszczone tarcze mogą zmniejszyć narażenie swoich jąder "na promieniowanie.

Inne metody zachowania płodności dla mężczyzn nadal badane m.in. jąder kriokonserwacji tkanki - tkanki jąder, w którym usunięto chirurgicznie mrożone później reimplanted - Przed i jąder stłumienie terapii raka - stosowanie hormonalnej terapii w celu ochrony tkanki jąder podczas leczenia raka.

Zobacz także

Płodność zachowanie: zrozumieć swoje możliwości przed leczeniem raka

Może zmniejszyć płodność zachowanie szansę o udanej terapii raka lub zwiększać ryzyko powtarzających raka?

Badanie, czy podejmuje kroki płodnością konserwujące może mieć wpływ na powodzenie terapii raka lub ryzyko powtarzających raka jest ograniczona. Nie ma dowodów, że obecne metody konserwacji płodności może bezpośrednio zagrozić powodzeniu leczenia raka. Jednakże, można potencjalnie zagrozić powodzeniu leczenia, jeśli opóźnienie operacji lub chemioterapii do kontynuowania zachowania płodności. Choć wydaje się, że nie ma zwiększonego ryzyka nawrotu raka związanego z większości metod konserwacji płodności, potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy stymulacja jajników może zaszkodzić kobiety, które mają guzy wrażliwe na hormony, tak jak w niektórych typach raka piersi.

Czy leczenie raka lub metod konserwacji płodności zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych u dzieci poczętych potem?

Tak długo, jak nie narazić swoje dziecko do leczenia raka w życiu płodowym, nie ma dowodów, że leczenie raka lub interwencje płodności zwiększają ryzyko wrodzonych chorób lub innych problemów zdrowotnych dla przyszłych dzieci.

Co mogą zrobić rodzice, aby zachować płodność dziecka, który ma raka?

Podjęcie kroków w celu zachowania płodności dziecko, które ma raka może być trudne, ponieważ on lub ona nie może zrozumieć konsekwencje upośledzenia płodności. Jeśli twoje dziecko zaczęło dojrzewania, opcje mogą zawierać zarodków, oocyt lub kriokonserwacji plemników. Zgoda i swojego dziecka może być wymagane. Wysiłki zmierzające do zachowania płodności dziecka, które nie rozpoczęły okres dojrzewania są uważane za eksperymentalne.

Jak ustalić najlepszą opcję zachowanie płodności dla mnie?

Jeśli rozważa podjęcie kroków w celu zachowania płodności przed leczeniem nowotworu, porozmawiaj z lekarzem, onkologa lub specjalisty reprodukcyjnego o swoich możliwości. Twój zespół medyczny będzie pod uwagę rodzaj raka masz, swój plan leczenia i ilość czasu trzeba przed rozpoczęciem leczenia, aby określić najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Uzyskanie ciąży. Rodzaj raka i leczeniu raka.
Uzyskanie ciąży. Rodzaj raka i leczeniu raka.

Diagnoza nowotworu i procesu obróbki może być utrudnione. Jeśli jednak obawiasz się o tym, jak leczenie raka mogą mieć wpływ na płodność, masz opcje. Nie czekaj. Pierwsze informacje na temat metod płodności konserwatorskich przed rozpoczęciem leczenia raka mogą pomóc dokonać świadomego wyboru.

Zobacz także