Wszy na ciele

Definicja

Wszy na ciele są małe owady, o wielkości ziarna sezamowego. Wszy na ciele mieszka w ubrania i pościel, a podróż do skóry kilka razy dziennie karmić się krwią. Najczęstszymi miejscami do ugryzienia są wokół talii, pachwinach i pod pachami - miejsca, gdzie szwy odzieży są najczęściej dotyka skóry.

Wszy na ciele występują najczęściej w zatłoczonych i niehigienicznych warunków życia, takich jak obozy uchodźców i schroniskach dla bezdomnych. Ukąszenia wszy na ciele może przenosić niektóre rodzaje chorób, a nawet mogą powodować epidemie.

Odzież i pościel, które zostały zaatakowane przez wszy ciała należy wyprać w gorącej wodzie z mydłem i maszyny suszone przy użyciu gorącego cyklu.

Zobacz także

Objawy

Ukąszenia wszy na ciele może powodować swędzenie.

Zobacz lekarza poprawa higieny nie eliminuje zakażenia, lub jeśli wystąpią zakażenia skóry przed zarysowaniem ukąszenia.

Zobacz także

Przyczyny

Wszy na ciele. Wtórne zakażenia.
Wszy na ciele. Wtórne zakażenia.

Wszy ciała są podobne do wszawicy, ale mają różne zwyczaje. Choć wszy żyją we włosach i paszy na skórę głowy, wszy ciała zazwyczaj mieszkają w ubrania i pościel. Wyjeżdżają na skórę kilka razy dziennie karmić się krwią.

Szwy ubrania są najczęstszymi miejscami dla wszy ciała, aby złożyć jaja (gnidy). Możesz zostać zaatakowane przez wszy ciała, jeśli się w bliskim kontakcie z osobą, która ma wszy ciała lub z ubrania lub pościel, który jest opanowany przez wszy ciała.

Zobacz także

Czynniki ryzyka

Ludzie, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka wszy ciała żyją w zatłoczonych, warunków nieczystych. Są to m.in.:

 • Uchodźców wojennych
 • Bezdomni
 • Ofiary katastrof naturalnych

Zobacz także

Powikłania

Pasożytnicze wszy ciała zazwyczaj powodować minimalne problemy. Jednak plaga wszy ciała czasami prowadzi do powikłań, takich jak:

 • Wtórne zakażenia. Gdy wszy ciała porysować i kopać do paszy na krwi, mogą podrażnić skórę. Jeśli porysować złagodzić swędzenie, to również może podrażnić skórę. Jeśli Twoja skóra staje się surowe od tych podrażnień, inne zakażenia może rozwinąć.
 • Zmiany skórne Jeśli jesteś opanowany przez wszy ciała przez dłuższy czas, mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak pogrubienie i przebarwienia -. Szczególnie wokół talii, pachwiny lub uda górnych.
 • Rozprzestrzeniania się choroby. Chociaż ta występuje rzadko, wszy ciała może prowadzić i rozprzestrzeniać pewne choroby bakteryjne, takie tyfus, gorączka ustępująco lub gorączka wykopu.

Zobacz także

Przygotowania do wizyty

Jeśli nie możesz pozbyć się wszy ciała na własną rękę, może trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Co możesz zrobić
Przed powołaniem, może chcesz napisać odpowiedź na następujące pytania:

 • Jak myślisz, ile miałeś wszy ciała?
 • Jakie są objawy?
 • Jak byłeś zakażone wszy ciała?
 • Czy szerzyć zakażenia dla innych?
 • Jakie zabiegi próbowałeś?
 • Czy masz jakieś przewlekłe problemy zdrowotne?
 • Jakie leki i suplementy bierzesz?

Czego można oczekiwać od lekarza
Podczas badania fizykalnego lekarz zbada skórę i szwach ubrania.

Zobacz także

Testy i diagnoza

Ty lub Twój lekarz może zwykle potwierdzenia zakażenia wszy ciała poprzez oględziny ciała i elementów odzieży. Obecność jaj i wszy przemieszczających potwierdza zakażenia.

Zobacz także

Zabiegi i leki

Wszy na ciele są głównie traktowane przez gruntowne mycie się i skażonych elementów z mydłem i ciepłą wodą.

Jeżeli środki te nie działają, można spróbować za pomocą over-the-counter krem ​​lub szampon - takie jak Nix lub Rid. Jeśli to nie pomoże, lekarz może stanowić receptę balsam. Wszy-killing produkty mogą być toksyczne dla ludzi, więc postępuj zgodnie ze wskazówkami ostrożnie.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Zazwyczaj można pozbyć się wszy ciała poprzez oczyszczenie siebie i wszelkie rzeczy osobiste, które mogą być zanieczyszczone. Umyć porażenia pościel, ubrania i ręczniki w gorącej wodzie z mydłem - co najmniej 130 F (54 C) - i maszynę wysuszyć je na dużym ogniu przez co najmniej 20 minut.

Przedmioty, które nie mogą być myte mogą być zamknięte w plastikowym worku przez dwa tygodnie.

Zobacz także

Zapobieganie

Aby zapobiec inwazji wszy ciała, uniknąć bliskiego kontaktu fizycznego lub pościel lub ubranie dzielenia z kimś, kto ma zakażenia.

Zobacz także