Utrata węchu (brak węchu)

Definicja

Utrata węchu - brak węchu (-OHZ-me-uh) - może być częściowe lub całkowite, choć całkowita utrata węchu jest dość rzadkie. Utrata węchu może być tymczasowe lub stałe, w zależności od przyczyny.

Choć utrata węchu może być czasem objawem ciężkiej choroby, nie zawsze jest poważny sam. Mimo to, w stanie nienaruszonym węch jest konieczne, aby w pełni smak potraw. Utrata powonienia może spowodować utratę zainteresowania jedzeniem, co może prowadzić do utraty masy ciała, niedożywienie, a nawet depresji.

Przyczyny

Utrata węchu (brak węchu). Problemy z wewnętrznej wyściółki nosa.
Utrata węchu (brak węchu). Problemy z wewnętrznej wyściółki nosa.

Przeziębienie jest zwykle przyczyną częściowego, straty czasowej węchu; będzie to wyjaśnić na własną rękę. Każda zatkania nosa, takich jak polipy, również mogą powodować przynajmniej częściową utratę zapachu. Starzenie się, a nawet guz mózgu, może spowodować całkowitą i trwałą utratę węchu.

Problemy z wewnętrznej wyściółki nosa
Brak węchu może być spowodowane przez tymczasowe lub trwałe podrażnienie, lub zniszczenia błon śluzowych wewnątrz nosa. Może to być spowodowane przez:

Warunki te są zazwyczaj najczęstsze przyczyny utraty węchu.

Przeszkody Twoich nosowych
Węchu może być spowodowane przez coś fizycznie blokuje przepływ powietrza przez nos. Te przeszkody mogą obejmować:

Uszkodzenia mózgu lub nerwów
Twój węchowy system, który zapewnia poczucie węchu, składa się z receptorami w wyściółce śluzowej nosa, które wysyłają informacje przez nerwy do mózgu. Możesz stracić węch, czy jakakolwiek część szlaku węchowego jest uszkodzone lub zniszczone. To może zdarzyć się w wyniku:

Przyczyny podane tutaj są często związane z tego objawu. Pracuj z lekarzem lub innego pracownika służby zdrowia w celu dokładnego rozpoznania.

Kiedy do lekarza

Utrata węchu spowodowane przeziębienia, alergii lub infekcji zatok zazwyczaj rozlicza się samodzielnie po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się z lekarzem, aby on lub ona może wykluczyć bardziej poważne warunki.

Utrata węchu może czasem być traktowane, w zależności od przyczyny. Lekarz może Ci antybiotyk do leczenia infekcji bakteryjnej lub usunąć przeszkody blokujące kanał nosowy.

W innych przypadkach, węchu mogą być stałe. W szczególności, jeśli masz ponad 60 lat, jesteś bardziej prawdopodobne, aby stracić węch.