Ultradźwięk

Definicja

Diagnostyka USG, zwane także USG lub USG medyczna diagnostyczna jest metodą obrazowania, która wykorzystuje wysokie częstotliwości fal dźwiękowych do produkcji stosunkowo precyzyjnych obrazów struktur w organizmie. Zdjęcie wykonane podczas badania USG często dostarczają cennych informacji na temat diagnozowania i leczenia różnych chorób i dolegliwości.

Większość badań USG wykonywane są za pomocą urządzenia sonaru na zewnątrz ciała, choć niektóre badania USG obejmować umieszczenie urządzenia wewnątrz ciała.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Może trzeba przejść badanie USG dla różnych powodów. Ultradźwięki mogą być stosowane, na przykład, w:

 • Ocenić płód
 • Diagnostyka chorób pęcherzyka żółciowego
 • Oceny przepływu w naczyniach krwionośnych
 • Przewodnik igły do ​​biopsji lub leczenia nowotworu
 • Ocenić zgrubienie w piersi
 • Sprawdź swoją tarczycę
 • Badanie serca
 • Diagnostyka niektóre formy zakażenia
 • Diagnostyka niektóre formy raka
 • Ujawniają nieprawidłowości w narządach płciowych i prostaty
 • Ocenić nieprawidłowości mięśni i ścięgien

Zobacz także

Zagrożenia

Diagnostyka USG jest bezpiecznym zabiegiem, który wykorzystuje energooszczędne fale dźwiękowe. Nie ma bezpośredniego zagrożenia z egzaminu diagnostycznego USG.

Chociaż USG jest cennym narzędziem, to ma swoje ograniczenia. Dźwięk nie podróżujesz dobrze w powietrzu lub kości, więc USG nie jest skuteczne w części obrazowania ciała, które mają w nich gazu lub które są zasłonięte przez kości. Zamiast używać USG, aby zobaczyć te obszary, lekarz może zamiast zamówić innych badań obrazowych, takich jak CT lub MRI, lub promieni rentgenowskich.

Zobacz także

Jak przygotować

USG. Transesophageal echocardiogram.
USG. Transesophageal echocardiogram.

Jak przygotować się do badania USG zależy od tego, który obszar ciała wymaga oceny:

 • Większość egzaminów USG nie wymagają przygotowania.
 • Pozostałe egzaminy - np. pęcherzyka żółciowego - wymagać rezygnacji pokarmu i płynów do sześciu godzin przed egzaminem.
 • Jeszcze inne egzaminy - np. miednicy USG - wymaga się, aby nie oddawać moczu przed egzaminem, aby upewnić się, że pęcherz będzie pełny, umożliwiając lepszą wizualizację macicy, jajników i prostaty.

Planując swoje ultradźwięki, poprosić lekarza o szczegółowe instrukcje dla danego egzaminu.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Podczas egzaminu USG, które zwykle leżą na stole badania. Niewielką ilość żelu jest stosowany na skórę. Żel eliminuje powstawanie pęcherzyków powietrza pomiędzy USG i swojego ciała. Podczas egzaminu, technik przeszkolony w obrazowaniu ultrasonograficznym (USG) Prasy małe ręczne urządzenie (przetwornik), o wielkości kostki mydła, do skóry nad obszarem ciała rozpatrywane, przenosząc się z jednego obszaru na drugiego, jak to konieczne.

Opierając się na tych samych zasadach jak sonar, technologiczne stosowane do wykrywania obiektów podwodnych, przetwornik generuje i odbiera fale o wysokiej częstotliwości dźwięku, które nie mogą być słyszane przez ludzkie ucho.

W USG umieszcza przetwornik na skórze, kryształy wewnątrz przetwornika emitują impulsy fal dźwiękowych, które podróżują w organizmie. Twoje tkanek, kości i płyny ustrojowe odzwierciedlać fale dźwiękowe i odbija je z powrotem do przetwornika. Przetwornik następnie wysyła te informacje do komputera, które komponuje szczegółowych obrazów na podstawie wzorców utworzonych przez fale dźwiękowe.

Choć większość egzaminów USG wykonywane są w przetwornik na skórę, niektóre ultradźwięki są wykonywane wewnątrz ciała (inwazyjne ultradźwięki). Dla tych egzaminów, wyspecjalizowany przetwornik jest podłączony do czujnika, który jest wprowadzony do naturalnego otworu w ciele. Przykłady tych egzaminów to:

 • Transesophageal echocardiogram. Małe, wyspecjalizowane Przetwornik jest umieszczony w przełyku w celu uzyskania zdjęć z pobliskiego centrum. Takie egzaminy są zazwyczaj wykonywane z sedacji.
 • Przezodbytniczej USG. Małe, wyspecjalizowane Przetwornik jest umieszczony w męskim odbycie aby zobaczyć jego prostatę.
 • Przezpochwowe USG. Małe, wyspecjalizowane Przetwornik jest umieszczony w kobiecej pochwie, aby zobaczyć jej macicy i jajników.

USG jest zazwyczaj bezbolesny zabieg. Jednak mogą wystąpić łagodne dolegliwości jak USG prowadzi przetwornik całego ciała, zwłaszcza jeśli muszą mieć pełny pęcherz. Typowe badanie ultrasonograficzne trwa od 30 minut do godziny.

Zobacz także

Wyniki

Kiedy egzamin jest kompletny, USG i radiolog ogólnie wyświetlić obrazy ultrasonograficzne na filmie lub na monitorze komputera. Radiolog analizuje obrazy i wysyła sprawozdanie ustaleń z lekarzem.

Jeśli egzamin USG jest pilnej stanu zdrowia, lekarz powinien otrzymać wyniki natychmiast. W przeciwnym wypadku, należy mieć swoje wyniki w ciągu kilku dni.

Zobacz także