Terapia elektrowstrząsami (ECT)

Definicja

Leczenie elektrowstrząsami (ECT) jest procedura, w którym prąd elektryczny przepuszcza się przez mózg, powodując celowo krótkie zajęcie. ECT zdaje się powodować zmiany w chemii mózgu, które mogą szybko odwrócić objawy niektórych chorób psychicznych. Często działa, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne.

Wiele z napiętnowania ECT jest oparta na początku leczenia, w którym wysokie dawki energii podawano bez znieczulenia, co prowadzi do utraty pamięci, złamania kości i innych poważnych skutków ubocznych.

ECT jest dużo bezpieczniejsze dzisiaj i jest podana do ludzi, a oni są w znieczuleniu ogólnym. Chociaż ECT nadal powoduje pewne skutki uboczne, że teraz używa prądów elektrycznych podanych w kontrolowanych warunkach, aby osiągnąć jak największe korzyści z najmniejszą liczbą zagrożeń możliwych.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Terapia elektrowstrząsami (ECT) może zapewnić szybką i znaczącą poprawę w ciężkich objawów wielu zaburzeń psychicznych. To może być skuteczne leczenie w kogoś, kto jest samobójczy, na przykład, lub zakończyć epizod ciężkiej manii. ECT stosuje się w leczeniu:

 • Ciężka depresja, zwłaszcza gdy towarzyszy oderwania od rzeczywistości (psychozy), chęć popełnienia samobójstwa lub odmowy jedzenia.
 • Oporne na leczenie depresji, ciężka depresja, że nie poprawi się z lekami lub innych zabiegów.
 • Ciężkie mania, stan intensywnego euforia, pobudzenie lub nadpobudliwość, który występuje jako część choroby afektywnej dwubiegunowej. Inne objawy manii obejmują zaburzenia procesu decyzyjnego, impulsywne i ryzykowne zachowania, uzależnień, i psychozy.
 • Katatonia, charakteryzuje się brakiem ruchu, ruchy szybkie lub dziwne, brak mowy i inne objawy. Jest to związane ze schizofrenią oraz niektórych innych zaburzeń psychicznych. W niektórych przypadkach, katatonię jest spowodowane przez lekarza choroby.
 • Pobudzenie i agresja u osób cierpiących na demencję, który może być trudny do leczenia i negatywnie wpływać na jakość życia.

ECT może być dobrym rozwiązaniem, leczenie, gdy leki nie są tolerowane lub inne formy leczenia nie pracował. W niektórych przypadkach ECT stosuje się:

 • W czasie ciąży, gdy leki nie mogą być podjęte, ponieważ mogą one uszkodzić płód
 • U osób starszych, którzy nie tolerują działań niepożądanych leków
 • Z ludzi, którzy wolą zabiegów ECT ponad biorąc leki
 • Kiedy ECT powodzeniem w przeszłości

Zobacz także

Zagrożenia

Chociaż ECT jest na ogół bezpieczne, ryzyko i działania niepożądane mogą obejmować:

 • Confusion. Natychmiast po leczeniu ECT może wystąpić okres zamieszania, które może trwać od kilku minut do kilku godzin. Możesz nie wiedzieć, gdzie jesteś i dlaczego tu jesteś. Możesz być w stanie powrócić do normalnej działalności od razu, czy może trzeba odpocząć przez kilka godzin po zabiegu. Rzadko, splątanie może trwać kilka dni lub dłużej. Zamieszanie jest zwykle bardziej widoczna u osób starszych.
 • Utrata pamięci. ECT może mieć wpływ na pamięć na kilka sposobów. Możesz mieć kłopoty pamiętając wydarzenia, które miały miejsce przed rozpoczęciem leczenia, stan znany jako amnezji wstecznej. To może być trudne do zapamiętania rzeczy w tygodniach lub miesiącach poprzedzających leczenie, choć niektórzy ludzie mają problemy ze wspomnieniami z lat poprzednich, jak również. Może być także wydarzenia Przypominając usterek, które wystąpiły w ciągu tygodni leczenia. A niektórzy ludzie mają problemy z pamięcią zdarzeń, które występują nawet po ECT został zatrzymany. Te problemy z pamięcią zazwyczaj poprawić w ciągu kilku miesięcy.
 • Fizyczne skutki uboczne. Na dzień mając takie leczenie elektrowstrząsami, mogą wystąpić nudności, wymioty, ból głowy, ból żuchwy, ból mięśni lub skurcze mięśni. Te reguły mogą być leczone lekami.
 • Komplikacje medyczne. Jak w przypadku każdego rodzaju procedury medycznej, zwłaszcza taki, który wymaga znieczulenia, istnieje ryzyko powikłań. Podczas ECT, częstość akcji serca i wzrost ciśnienia krwi, w rzadkich przypadkach, które mogą prowadzić do poważnych problemów z sercem. Jeśli masz problemy z sercem, ECT może być bardziej ryzykowne.

Zobacz także

Jak przygotować

Przed swoją pierwszą leczenie elektrowstrząsami, musisz pełnej oceny, który zwykle obejmuje:

 • Wywiad
 • Pełne badanie fizykalne
 • Ocena psychiatryczna
 • Podstawowe badania krwi
 • Elektrokardiogram (EKG), aby sprawdzić swoje zdrowie serca
Terapia elektrowstrząsami (ECT). Oporne na leczenie depresji.
Terapia elektrowstrząsami (ECT). Oporne na leczenie depresji.

Egzaminy te pomóc upewnić się, że ECT jest bezpieczny dla ciebie. Możesz także zobaczyć anestezjologa, aby przejść na ryzyko znieczulenia.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Procedura ECT trwa około pięć do 10 minut, w doliczonym czasie przygotowania i odzysku. ECT można zrobić, gdy jesteś w szpitalu lub w warunkach ambulatoryjnych.

Przed zabiegiem
Aby przygotować się do procedury ECT:

 • Będziesz mieć znieczulenie ogólne, co oznacza, może masz ograniczenia żywieniowe przed zabiegiem. Twój zespół opieki zdrowotnej będzie powiedzieć, jak długo unikać jedzenia i picia przed leczeniu ECT. Zazwyczaj, może to oznaczać, bez jedzenia i wody po północy i tylko łyk wody do przyjmowania leków rano.
 • Możesz mieć krótkie badanie lekarskie, aby sprawdzić swoje serce i płuca.
 • Musisz dożylne (IV) linia brzmieniu. Pielęgniarkę lub innego wstawia zespołu opieki zdrowotnej członków rur IV do swojego ramienia lub ręki, przez które leki lub płyny mogą być podane.
 • Twoje miejsca pielęgniarki elektroda elektrody na głowie. Każdy pad jest o wielkości dolara srebra. ECT może być jednostronne, w których prąd elektryczny koncentrują się jedynie na jednej stronie mózgu, lub dwustronne, w którym obie strony mózgu otrzymać ukierunkowane prąd elektryczny.

Znieczulenie i leki
Na początku procedury, będziesz otrzymywać te leki przez Państwa IV:

 • Znieczulający, aby ci przytomność i zdaje sobie sprawy z procedurą
 • Zwiotczające mięśnie w celu minimalizacji zajęcia oraz zapobieżenia szkodzie
Pobudzenia i agresji u osób z otępieniem. Fizyczne skutki uboczne.
Pobudzenia i agresji u osób z otępieniem. Fizyczne skutki uboczne.

Użytkownik może również otrzymywać inne leki, w zależności od jakichkolwiek warunków zdrowotnych masz lub poprzednich reakcje na ECT.

Mankiet ciśnieniomierza umieszczone wokół kostki zatrzymuje leki zwiotczające mięśnie z wejściem na stopę i wpływając na mięśnie tam. Gdy procedura zaczyna się, lekarz może monitorować czynność napadową oglądając dla ruchu w tym hotelu.

Podczas procedury, monitoruje stale sprawdzić swoje serce, ciśnienie krwi i wykorzystanie tlenu. Możesz podać tlen przez maskę tlenową. Możesz również podać strażnika usta, aby chronić zęby i język od urazu.

Sprowadzenie zajęcia
Kiedy śpisz ze znieczulenia i mięśnie są rozluźnione, lekarz naciska przycisk na urządzeniu ECT. Powoduje to, że małe ilości prądu elektrycznego, aby przechodzić przez elektrody do mózgu, tworząc drgawki, które zwykle trwa nie dłużej niż 60 sekund.

Ze względu na zwiotczających znieczulającego i mięśni, pozostaniesz spokojny i nieświadoma zajęcia. Tylko na zewnątrz, wskazanie, że masz napad może być rytmiczny ruch nogą, czy jest mankiet ciśnieniomierza wokół kostki. Ale wewnętrznie, aktywność w mózgu gwałtownie wzrasta. Badanie nazywa elektroencefalogram (EEG) rejestruje aktywność elektryczną w mózgu. Nagłe, zwiększona aktywność na sygnałów EEG początku napadu, a następnie przez stabilizuje się, że pokazuje zajęcie się skończyła.

Kilka minut później, skutki krótko działającego środka znieczulającego i zwiotczających mięśnie zaczynają mijać. Jesteś przeniesiony do obszaru odzyskiwania, gdzie jesteś monitorowana na problemy. Kiedy budzisz się, może wystąpić okres zamieszania trwającego od kilku minut do kilku godzin lub więcej.

Seria zabiegów
W Europie, zabiegi ECT są zazwyczaj podane dwa lub trzy razy w tygodniu przez trzy do czterech tygodni - w sumie sześciu do 12 zabiegów. Ilość zabiegów, które musisz, zależy od nasilenia objawów i jak szybko się poprawi.

Niektórzy ludzie mogą być poinformowani, aby nie wrócić do pracy, aż jednego do dwóch tygodni po ostatnim ECT w serii lub przez co najmniej 24 godziny po ostatnim zabiegu.

Zobacz także

Wyniki

Wiele osób zaczyna dostrzegać poprawę ich objawów po dwóch lub trzech zabiegów z terapii elektrowstrząsami. Pełna poprawa może trwać dłużej. Odpowiedź do leków przeciwdepresyjnych, w porównaniu, może potrwać kilka tygodni lub więcej.

Nikt nie wie na pewno, jak ECT pomaga w leczeniu ciężkiej depresji i innych chorób psychicznych. Co jest znana, jednak to, że wiele aspektów chemicznych mózgu są zmieniane w trakcie i po aktywności napadów. Te zmiany chemiczne mogą opierać się na siebie, w jakiś sposób zmniejsza objawy ciężkiej depresji lub innych chorób psychicznych. Dlatego ECT jest najbardziej skuteczny w ludzi, którzy otrzymują pełny przebieg wielu zabiegów.

Nawet po objawy poprawy, to musisz trwającego leczenia, aby zapobiec nawrotom. Znane w leczeniu podtrzymującym, że przyjmowanie leków nie musi być ECT, ale może być. Częściej, obejmuje leki przeciwdepresyjne lub inne leki, lub poradnictwo psychologiczne (psychoterapia).

Zobacz także