Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Definicja

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (w-tur-STISH-ul sis-TI-tis) jest przewlekłą chorobą charakteryzuje połączenie niewygodnej ciśnienia pęcherza, ból pęcherza moczowego, a czasami ból w miednicy, która może wahać się od łagodnego spalania lub dyskomfortu do ostrego bólu.

Podczas śródmiąższowe zapalenie pęcherza - czyli zespół bolesnego pęcherza moczowego - może wpływać dzieci i mężczyzn, z których większość dotyczy to kobiety. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza może mieć długotrwały negatywny wpływ na jakość życia.

Nasilenie objawów spowodowanych przez śródmiąższowe zapalenie pęcherza często zmienia, a niektóre osoby mogą doświadczać okresy remisji. Chociaż nie ma leczenia, które skutecznie eliminuje śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, różnych leków oraz innych ofert terapii ulgę.

Zobacz także

Objawy

Objawy śródmiąższowego zapalenia pęcherza różnią się od osoby do osoby. Jeśli masz śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, objawy mogą zmieniać się w czasie, okresowo spalania w odpowiedzi na wspólnych wyzwalacze, takie jak miesiączka, siedzącej przez dłuższy czas, aktywności stres, ćwiczenia i seksualnej.

Objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza należą:

 • Ból w miednicy (nadłonowy) lub między pochwy i odbytu u kobiet lub między moszny i odbytu u mężczyzn (krocza).
 • Przewlekły ból miednicy.
 • Trwałe, nagła potrzeba oddania moczu.
 • Częste oddawanie moczu, często w małych ilościach, w ciągu dnia i nocy. Pacjenci z ciężką śródmiąższowe zapalenie pęcherza mocz może tak często, jak 60 razy dziennie.
 • Ból podczas stosunku płciowego.

Niektóre osoby dotknięte bólem zapalenie pęcherza doświadczenie śródmiąższowego tylko, a niektóre ciśnienia doświadczenie lub dyskomfort wraz z częstym oddawaniem moczu pilne. Najbardziej dotknięte osoby, jednak doświadczenie zarówno ból i częste oddawanie moczu, pilne.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Inne przewlekłe schorzenia.
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Inne przewlekłe schorzenia.

Chociaż objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza może przypominać te z przewlekłym zakażeniem dróg moczowych, kultur moczu są zwykle wolne od bakterii. Jednak nasilenie objawów może wystąpić, gdy osoba z śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego ma zakażenie dróg moczowych.

Kiedy do lekarza
Jeśli występują przewlekłe bóle pęcherza lub parcie na mocz i częstotliwość, należy skontaktować się z lekarzem.

Zobacz także

Przyczyny

Twój pęcherz jest pusty, muskularny, balon w kształcie organ, który przechowuje moczu, aż będziesz gotowy, aby go opróżnić. U osób dorosłych, pęcherz rozszerza aż będzie pełna, a następnie sygnalizuje mózg, że nadszedł czas, aby oddać mocz, komunikując się przez miednicy nerwy. Stwarza to potrzebę oddania moczu, w większości ludzi. Z śródmiąższowe zapalenie pęcherza, te sygnały jakoś się mieszać, i czujesz potrzebę oddania moczu częściej i mniejsze ilości moczu niż większości ludzi.

Jest wielce prawdopodobne, że wiele osób z śródmiąższowego zapalenia pęcherza również wady ochronnej wyściółki (nabłonka) swojego pęcherza. Przeciek w nabłonku, na przykład, może pozwolić substancji toksycznych w moczu podrażnić ściany pęcherza moczowego.

Sugerowana ale niesprawdzone czynniki, które mogą przyczynić się do śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to reakcja autoimmunologiczna, dziedziczność, infekcji lub alergii.

Zobacz także

Czynniki ryzyka

Czynniki te są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego:

 • Sex. Kobiet zdiagnozowano śródmiąższowe zapalenie pęcherza znacznie częściej niż to mężczyźni. Mężczyźni mogą mieć prawie identyczne objawy do tych, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, ale są najczęściej związane z zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty).
 • Wiek. Większość osób z śródmiąższowe zapalenie pęcherza zdiagnozowano podczas ich 40s.
 • Inne przewlekłe choroby. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego może być związane z innymi przewlekłych zespołów bólowych, takich jak zespół jelita drażliwego i fibromialgia. Każdy wspólny związek przyczynowy między tymi zespołami jest nieznany.

Zobacz także

Powikłania

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do wielu powikłań, w tym:

 • Zmniejszona pojemność pęcherza. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza może prowadzić do usztywnienia ściany pęcherza i zmniejszonej pojemności pęcherza, czyli pęcherz posiada mniej moczu.
 • Niższa jakość życia. Częste oddawanie moczu i ból może kolidować z działalności społecznej, pracy i innych zajęć życia codziennego.
 • Kłopoty związek. Częste oddawanie moczu i ból może męczy relacji osobistych i intymność seksualna jest często ograniczona.
 • Emocjonalne problemy. Przewlekły ból i nieprzerwane snu związane z śródmiąższowe zapalenie pęcherza może powodować stres i może prowadzić do depresji. Również w depresji lub lęku może pogorszyć objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza.

Zobacz także

Przygotowania do wizyty

Lekarz może użyć kwestionariusza do wstępnej oceny objawów. Możesz także zostać poproszony, aby zachować puste przestrzenie pamiętnik na kilka dni, w których informacje rekord, takie jak częstotliwość oddawania moczu, a ile i jakie rodzaje płynu można konsumować.

Do dalszych badań, może zostać skierowana do specjalisty dróg moczowych (urolog) lub dróg moczowych u kobiet (urolog lub urogynecologist).

Co możesz zrobić
Aby uzyskać jak najwięcej z wizyty u lekarza, przygotować z wyprzedzeniem:

 • Zapisz żadnych objawów jesteś doświadcza. Dołącz wszystkich objawów, nawet jeśli uważasz, że nie są one związane.
 • Zrób listę wszystkich leków lub suplementów witaminowych można podjąć, niezależnie od tego, jak często myślisz, że one są. Wiele over-the-counter suplementów może podrażniać drogi moczowe. Również zapisać dawki i jak często brać leki.
 • Czy członek rodziny lub bliski przyjaciel towarzyszył. Możesz mieć wiele informacji na wizyty, a to może być trudne do zapamiętania wszystkiego.
 • Weź notes lub notatnik z tobą. Użyj go, aby zapisać ważne informacje podczas wizyty.
 • Przygotuj listę pytań, aby zwrócić się do lekarza. Wymień najważniejsze pytania, po pierwsze, w przypadku, gdy skończy się czas.

Dla śródmiąższowe zapalenie pęcherza, kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Czy moje objawy ostatecznie odejść?
 • Jakie badania mogą muszę poddać?
 • Czy zmienia mojej pomocy diety z moimi objawami?
 • Czy leki biorę się pogarsza mój stan?
 • Czy są jakieś leki, które pomogą złagodzić moje objawy?
 • Czy będę potrzebował operacji?
Przygotowania do wizyty. Zmniejszona pojemność pęcherza.
Przygotowania do wizyty. Zmniejszona pojemność pęcherza.

Upewnij się, że wiesz, co zaleci lekarz. Nie wahaj się poprosić lekarza powtarzania informacji, lub do zadawania pytań uzupełniających do wyjaśnienia.

Czego można oczekiwać od lekarza
Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na pytania lekarza. Potencjalne pytania lekarz może zadać to:

 • Jak często czujesz potrzebę oddania moczu z ostrzeżeniem niewiele lub nie?
 • Czy nadal czuje potrzebę oddania moczu zaraz po tym, jak oddał mocz?
 • Czy kiedykolwiek mocz mniej niż dwie godziny po zakończeniu oddawania moczu?
 • Czy budzisz się w nocy, aby oddać mocz?
 • Czy masz ból lub pieczenie w pęcherzu?
 • Czy czujesz ból w jamie brzusznej lub miednicy?
 • Czy obecnie aktywna seksualnie?
 • Ile objawy przeszkadza?

Zobacz także

Testy i diagnoza

Mogą być pomocne w diagnozowaniu śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego:

 • Historia choroby i pamiętnik pęcherza. Lekarz poprosi, by opisać swoje objawy i może również zażądać, aby prowadzić dziennik pęcherza, nagrywania głośność pijesz i objętości moczu przejechania.
 • Wypełnij ginekologiczne. Podczas tego egzaminu, lekarz bada swoją zewnętrznych narządów płciowych, pochwy i szyjki macicy i czuje (palpates) brzuch ocenić swoje wewnętrzne narządów miednicy. Lekarz może również zbadać odbytu i odbytnicy.
 • Badanie moczu. Próbka moczu będą analizowane w celu wykrycia objawów zakażenia dróg moczowych.
 • . Potassium Test wrażliwości W tym badaniu, lekarz umieszcza dwa rozwiązania - woda i chlorek potasu - do pęcherza, po jednym na raz. Jesteś proszony, aby ocenić w skali od 0 do 5 bólu i pilności czujesz po każde rozwiązanie tkwi. Jeśli uważasz, że znacznie więcej bólu lub pilności rozwiązania potasu niż z wody, lekarz może zdiagnozować śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Ludzie z normalnych pęcherzy nie widać różnicy pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.
 • Cystoskopii. Lekarze czasami użyć tego testu, aby wykluczyć inne przyczyny bólu pęcherza. Cystoskopia polega badanie pęcherza poprzez cienką rurkę z malutkiej kamery (cystoskop) wprowadza się przez cewkę moczową. Cystoskopia pozwala lekarzowi zobaczyć błony śluzowej pęcherza. W połączeniu z cystocopy lekarz może zaszczepić płyn do pęcherza, aby pomóc zmierzyć pojemność pęcherza. Procedura ta, zwana hydrodistention, na ogół przeprowadza się w anestezjologii, aby zmniejszyć dyskomfort.
 • Biopsja. Podczas cystoskopii w znieczuleniu, lekarz może usunąć próbki tkanki (biopsja) z pęcherza moczowego i cewki moczowej do badania pod mikroskopem. To jest do sprawdzenia na raka pęcherza moczowego i innych rzadkich przyczyn bólu pęcherza.

Naukowcy starają się opracować testy, które pomogą potwierdzić diagnozę śródmiąższowe zapalenie pęcherza bez inwazyjnego.

Pamiętnik pęcherza Sample (plik PDF wymaga programu Adobe Reader )

Zobacz także

Zabiegi i leki

No proste leczenie istnieje wyeliminować objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, a nie jeden zabieg działa dla każdego. Może trzeba spróbować różnych zabiegów lub kombinacje zabiegów, zanim znajdziesz podejście, które łagodzi objawy.

Doustne leki
Doustne leki, które mogą poprawić objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to:

 • Ibuprofen (Advil, Motrin, inne), naproksen (Aleve, Anaprox) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w celu złagodzenia bólu.
 • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina lub imipramina (Tofranil), aby pomóc zrelaksować pęcherza i ból bloku.
 • Leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina (Benadryl, inne) i loratadyny (Claritin, inne), które mogą zmniejszać nagłe parcie na mocz i częstotliwość i złagodzić inne objawy.
 • Pentozanu (Elmiron), jest tylko doustnie lek zatwierdzony przez Food and Drug Administration konkretnie na śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Jak to działa nie jest znana, ale może przywrócić wewnętrzną powierzchnię pęcherzyka, który chroni ściany pęcherza moczowego od substancji w moczu, które mogą podrażniać go. To może trwać od dwóch do czterech miesięcy, zanim zaczniesz odczuwać bólu i do sześciu miesięcy, aby wystąpić zmniejszenie częstości oddawania moczu. Działania niepożądane to niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe i ewentualnej utraty włosów, która odwraca po zaprzestaniu przyjmowania leku. Upewnij się, że lekarz wie, jeśli jesteś w ciąży lub planuje zajście w ciążę przed podjęciem pentozan, ponieważ lek ten nie był badany u kobiet w ciąży. Być może trzeba mieć czynność wątroby testowany gdy bierzesz tego leku.

Stymulacja nerwów
Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) wykorzystuje łagodne impulsy elektryczne do łagodzenia ból w obrębie miednicy i, w niektórych przypadkach zmniejszyć częstość oddawania moczu. Przewody elektryczne umieszczone są na dolnej części pleców lub tuż nad swoim intymnych, a impulsy są podawane na minuty lub godziny, dwa lub więcej razy dziennie, w zależności od długości i częstotliwości terapii, które działa najlepiej dla Ciebie. W niektórych przypadkach urządzenie TENS może być wprowadzony do pochwy kobiety lub mężczyzny odbytnicy.

Naukowcy uważają, że TENS może złagodzić ból i częste oddawanie moczu związane z śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego poprzez zwiększenie przepływu krwi do pęcherza, wzmocnienie mięśni, które pomagają kontrolować pęcherz lub wywołując uwolnienie substancji przeciwbólowych blok.

Innym możliwym leczenie stymulacja nerwów jest stymulacja nerwów krzyżowych. Modulacja swoimi sakralnych nerwów - podstawowy związek między rdzenia kręgowego i nerwów w pęcherzu - może zmniejszyć uczucie nagłe parcie na mocz, które towarzyszą śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Dzięki stymulacji nerwów sakralnej, cienki drut umieszczony w pobliżu nerwów krzyżowych dostarcza impulsy elektryczne do pęcherza, podobne do tego, co robi dla stymulatora serca. Jeśli procedura skutecznie zmniejsza objawy, trwałe urządzenie może być chirurgicznie.

Rozdęcie pęcherza
Niektórzy ludzie zauważają tymczasową poprawę objawów po przejściu cystoskopii z rozdęcia pęcherza. Rozciągnięcie pęcherza rozciąganie pęcherza z wodą lub gazem. Procedura ta może być powtarzana w leczeniu, jeżeli odpowiedź jest długotrwałe.

Leki wpojone do pęcherza
W wkropleniu pęcherza, receptę dimetylosulfotlenek, lub DMSO (Rimso-50) jest umieszczony do pęcherza przez cienką, elastyczną rurkę (cewnik) wprowadza się przez cewkę moczową. Roztwór czasem miesza się z innymi lekami, takimi jak środki miejscowo znieczulające. Po pozostając w pęcherzu w ciągu 15 minut, roztwór jest usunięty z oddawaniem moczu. Realizacja DMSO bezpośrednio do pęcherza moczowego mogą zmniejszyć stan zapalny i ewentualnie zapobiec skurcze mięśni, które powodują częstotliwości, pilność i ból.

Lekarz może początkowo przeprowadzić leczenie DMSO w tygodniu przez sześć do ośmiu tygodni, a następnie wykonać zabiegi konserwacyjne, jak trzeba - często, co kilka tygodni - na okres do jednego roku.

Czosnek-jak smak i zapach może trwać do 7 godzin po zabiegu. DMSO może mieć wpływ na wątrobę, więc lekarz może monitorować czynność wątroby w badaniach krwi. Dla niektórych osób, procedura ta może być bolesne lub może pogorszyć objawy. Porozmawiaj z lekarzem o innych możliwościach leczenia, jeśli się to zdarzy.

Nowsze podejście do zakropleniu pęcherza obejmuje stosując roztwór zawierający trio leków: lidokaina, wodorowęglan sodu i albo pentozanu lub heparynę w celu łagodzenia bólu i pilność moczu. Naukowcy są również badania szereg innych rozwiązań, które mogą pomóc złagodzić objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, w tym hialuronianu, siarczan chondroityny i oksybutyniny.

Chirurgia
Lekarze rzadko korzystają operację jak śródmiąższowe leczenia zapalenia pęcherza moczowego, ponieważ usunięcie części lub całości pęcherza nie uśmierzać ból i mogą prowadzić do innych powikłań. Ludzie z silnym bólem i ludzi, których pęcherze może pomieścić tylko bardzo małe ilości moczu są potencjalnymi kandydatami do zabiegu, ale nawet wtedy operacja jest zwykle rozpatrywane tylko po inne metody leczenia zawiodły. Chirurgiczne opcje:

 • Powiększania pęcherza. W tej procedurze, chirurdzy usunięcia uszkodzonej części pęcherza i zastąpić go kawałkiem jelita grubego, ale ból nadal i niektórzy ludzie muszą opróżnić pęcherz z cewnikiem kilka razy dziennie.
 • Oglądaniem. Ta minimalnie inwazyjna metoda polega na wprowadzeniu instrumentów przez cewkę moczową spalić wrzody, które mogą występować z śródmiąższowe zapalenie pęcherza.
 • Resekcja. To kolejny minimalnie inwazyjna metoda, która polega na wprowadzeniu instrumentów przez cewkę moczową do cięcia wokół wszelkich wrzodów.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Niektóre osoby śródmiąższowe zapalenie pęcherza ulgę w samoobsługowych metod, takich jak:

 • Zmiany w diecie. Choć nie ma naukowych dowodów, że punkty do diety jako przyczyny śródmiąższowe zapalenie pęcherza, wiele osób z warunkiem, że wyeliminowanie lub ograniczenie ich spożycia potencjalnych czynników drażniących pęcherza może pomóc złagodzić swoje dolegliwości.

  Niektóre z produktów najbardziej irytujące można podsumować jako "Cs cztery." Cztery Cs m.in. napojów gazowanych, kofeiny we wszystkich formach (w tym czekolady), produktów cytrusowych i żywności zawierających wysokie stężenia witaminy C.

  Jeśli okaże się, że pęcherz jest podrażniona przez te rzeczy, może również chcą uniknąć związanych z żywności, takich jak pomidory, żywności, alkoholu i marynowanych przypraw. Sztuczne słodziki mogą nasilać objawy u niektórych osób, jak również. Jeśli uważasz, że niektóre pokarmy czujesz się gorzej, spróbować je wyeliminować z diety. Przywrócić je pojedynczo, aby określić, które, jeśli w ogóle, wpływa na objawy przedmiotowe i podmiotowe.

 • Trening pęcherza. Techniki te mogą pomóc zmniejszyć częstość oddawania moczu. Szkolenie obejmuje czasowe oddawanie moczu - chodzenie do toalety według zegara, a nie czeka na potrzeby przechodzenia. Zaczynasz w oddawaniu moczu w określonych odstępach czasu, np. co pół godziny - czy trzeba iść czy nie. Potem stopniowo czekać dłużej między wizytami łazienkowych. Trening pęcherza może obejmować naukę kontrolować potrzebę oddania moczu, stosując techniki relaksacyjne, takie jak oddychać powoli i głęboko lub rozpraszać się z innej działalności.

Te inne self-care podejścia mogą pomóc także:

 • Noś luźne ubrania. Unikaj pasów lub ubrań, które wywierały presję na brzuchu.
 • Zmniejszenie stresu. Spróbuj metody, takie jak biofeedback i wizualizacji, a niewielki wpływ ćwiczeń.
 • Spróbuj ćwiczenia mięśni dna miednicy. Delikatnie rozciągających i wzmacniających mięśnie dna miednicy, prawdopodobnie z pomocą fizjoterapeuta, może zmniejszyć skurcze mięśni. Czasami ta technika łączy się z biofeedbacku.
 • Jeśli palisz, przestań. Palenie może nasilać wszelkie bolesne warunek i palenie przyczynia się do raka pęcherza moczowego.
 • Ćwiczenie. Proste ćwiczenia rozciągające mogą pomóc zmniejszyć objawy śródmiąższowe zapalenie pęcherza.

Zobacz także

Medycyna alternatywna

Dwa uzupełniające i alternatywne terapie, które wykazały pewne nadzieje w leczeniu śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to:

 • Guided Imagery. Ten rodzaj terapii wykorzystuje wizualizację i bezpośrednie sugestie za pomocą obrazów, aby pomóc sobie wyobrazić, gojenie, z nadzieją, że ciało będzie śledzić umysł sugestie.
 • Akupunktura. Podczas sesji akupunktury, lekarz umieszcza liczne cienkich igieł w skórę w określonych miejscach na ciele. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, precyzyjnie umieszczone igły do ​​akupunktury łagodzenia bólu i innych objawów przez zrównoważenie przepływu energii życiowej. Zachodni lekarze mają skłonność wierzyć, że akupunktura zwiększa aktywność swój naturalny przeciwbólowych.

Zabiegi te nie zostały dobrze studiował na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, więc należy omówić zastosowanie tych terapii z lekarzem.

Zobacz także

Radzenie sobie i pomoc

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza może mieć głęboki negatywny wpływ na jakość życia. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest ważne, ale ponieważ stan jest nietrzymanie problemem może się okazać, że temat trudny do omówienia.

Start z najprostszych strategii self-care, takich jak noszenie luźnych ubrań i ograniczenie lub wyeliminowanie soda, kofeina i cytrusy. Poczekaj rozsądną ilość czasu, aby sprawdzić, czy te środki pomocy, i próbować nowych, tak długo, jak nie niszczyć swoje życie nawet bardziej niż śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego ma już. Być może najważniejsze, znaleźć wsparcie lekarza, który jest zaniepokojony swoim jakości życia, a także od stanu i będzie z wami, aby pomóc złagodzić swój częstomocz, parcia naglące i bóle pęcherza.

Ponadto można skorzystać z dołączenie do grupy wsparcia. Taka grupa może zapewnić zarówno sympatyczny słuchanie i przydatnych informacji. Listę śródmiąższowe grup wsparcia zapalenia pęcherza w całej Europie lub do informacji o tym, jak założyć grupę w swojej okolicy, skontaktuj się z śródmiąższowego stowarzyszenie zapalenie pęcherza w Internecie lub zadzwonić 800-HELP-ICA (800-435-7422).

Zobacz także