Spermicide

Definicja

Środek plemnikobójczy jest substancją, która zawiera substancje chemiczne, takie jak nonoksynol 9, które zabijają lub unieruchamiania plemników. Spermicide należy umieścić w pochwie przed stosunkiem, aby zapobiec przedostawaniu spermy macicy. Spermicide jest dostępny bez recepty i występuje w wielu formach, w tym kremu, żelu, pianki, folii, czopki i tabletki.

Spermicide nie bardzo skuteczna metoda kontroli urodzeń, jeśli stosowana jest. Jednakże, Spermicide można również stosować metodę mechaniczną - takie jak prezerwatywy, membrany lub szyjki nasadki - w celu zapobiegania ciąży. Spermicide nie oferuje ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Spermicide jest antykoncepcyjny substancja może pomóc w zapobieganiu ciąży. Spermicide:

 • Może być stosowany samodzielnie lub z metody barierowe, takie jak prezerwatywy, membrana, gąbka antykoncepcyjna lub czapki szyjki macicy
 • Nie wymaga współpracy partnerskiej
 • Nie wymaga recepty
 • Nie mają te same efekty uboczne jak hormon środków antykoncepcyjnych opartych
 • Zwiększa smarowanie podczas seksu

Spermicide nie jest odpowiednie dla wszystkich jednak. Twój lekarz może zniechęcać do korzystania z spermicide, jeżeli:

 • Jesteś na wysokie ryzyko zarażenia się wirusem HIV lub masz HIV lub AIDS
 • Masz częste infekcje dróg moczowych
 • Jesteś w grupie wysokiego ryzyka ciąży - jesteś młodszy niż 30 lat, masz seks trzy lub więcej razy w tygodniu, lub nie jesteś prawdopodobne, aby konsekwentnie używać spermicide

Zobacz także

Zagrożenia

Szacunkowa 28 z 100 kobiet stosujących spermicide sam będzie zajść w ciążę w pierwszym roku typowego użytkowania. Środek plemnikobójczy jest bardziej skuteczny w zapobieganiu ciąży, gdy stosuje się metodę mechaniczną kontroli urodzeń.

Spermicide może zwiększyć ryzyko infekcji dróg moczowych. Podrażnienie pochwy - takie jak pieczenie lub swędzenie lub wysypka - jest najczęstszym skutkiem ubocznym spermicide. Możliwe jest również, aby mieć reakcję alergiczną na spermicide.

Spermicide nie oferuje ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W rzeczywistości, częste korzystanie z spermicide może zwiększyć podrażnienie pochwy, co może zwiększać ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Podobnie spermicide nie należy stosować doodbytniczo, ponieważ może to spowodować podrażnienia i zwiększa ryzyko zachorowania na infekcje przenoszone drogą płciową.

Zobacz także

Jak przygotować

Przed użyciem spermicide, przeczytaj instrukcje produktów starannie. Skonsultuj się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Przed użyciem spermicide, przeczytaj instrukcje produktów starannie. Skonsultuj się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Czego można się spodziewać

Aby korzystać spermicide:

 • Wybrać rodzaj plemnikobójczym. Pianki, żele i kremy oferują natychmiastową ochronę, a czopki, tabletki, folie i musi być włożony 10 do 30 minut przed stosunkiem do stawania aktywne. Jeśli więcej niż jedna godzina przechodzi między stosowania spermicide i płci, ponownie zastosować plemnikobójczy.
 • Zastosuj spermicide. Znaleźć wygodną pozycję, np. w pozycji leżącej. Za pomocą aplikatora lub palców wstawić spermicide do pochwy na lub w pobliżu szyjki macicy. W przypadku korzystania z aplikatora, napełnić aplikator z zalecaną ilością kremu, żelu lub pianki i wstawić go do pochwy tak daleko, jak to możliwe. Wcisnąć tłok na aplikator do wydania spermicide pobliżu szyjce macicy. Aby wstawić spermicide ręcznie, umyć i wysuszyć ręce i umieścić czopka, filmu lub tabletu na palcach. Przesuń palcami wzdłuż tylnej ściany pochwy tak daleko, jak można tak, że spermicide obejmuje lub opiera się na lub w pobliżu szyjki macicy. Jeśli używasz spermicide z membraną lub czapki szyjki macicy, postępuj zgodnie z instrukcjami, które pochodzą z urządzenia. Jeśli uprawiasz seks częściej niż raz, stosuje się świeże spermicide przed każdym seksualnego.
 • Bądź ostrożny po seksie. Dla maksymalnej skuteczności należy się upewnić, spermicide pozostaje w pochwie przez co najmniej sześć godzin po seksie. Po sześciu godzinach, nie ma potrzeby, aby oczyścić wszelkie pozostałe spermicide z pochwy. Douching nie jest zalecana - ale jeśli zdecydujesz się natryskiem po seksie, czekać co najmniej sześć godzin.
Spermicide. Wybierz rodzaj spermicide.
Spermicide. Wybierz rodzaj spermicide.

Skonsultuj się z lekarzem jeśli masz:

 • Trwałe podrażnienie pochwy
 • Powtarzające się infekcje dróg moczowych

Zobacz także