RTG klatki piersiowej

Definicja

Klatka piersiowa rentgenowskie wytwarzają obrazy serca, płuc, naczyń krwionośnych, żebra i kości kręgosłupa. Jeśli pójdziesz do lekarza lub szpitala z bólem w klatce piersiowej lub duszność, RTG klatki piersiowej może pomóc określić, czy u pacjenta występuje niewydolność serca, zapadnięte płuco, zapalenie płuc, połamane żebra lub powietrza nagromadzonego w przestrzeni otaczającej płuca (odma opłucnowa ).

RTG klatki piersiowej może ujawnić płynu w płucach lub w przestrzeniach otaczających płuca, powiększenie swojego serca, zapalenie płuc, rozedma płuc, raka i wielu innych warunków. Niektórzy ludzie mają szereg piersi rentgenowskie zrobione w czasie, aby śledzić, czy dany problem zdrowotny jest coraz lepiej lub gorzej.

W przeszłości, X-Ray wydrukowane na folii. Teraz, prawie wszystkie w klatce piersiowej rentgenowskie są pliki cyfrowe, które są oglądane i przechowywane w formie elektronicznej.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Radiologicznych klatki piersiowej są najczęściej wykonywane radiologicznych egzamin. RTG klatki piersiowej jest często jednym z pierwszych procedur będziesz przechodzą jeśli lekarz podejrzewa masz serca lub choroby płuc.

RTG klatki piersiowej może wykazać:

  • Stan płuc. Radiologicznych klatki piersiowej może wykryć nowotwór lub zakażenie w płucach. Mogą one również wykazują przewlekłe choroby płuc, takich jak rozedma płuc, mukowiscydoza, jak również powikłania związane z tymi warunkami.
  • Problemy związane z serca płuc. Radiologicznych klatki piersiowej może ujawnić zmiany lub nieprawidłowości w płucach, które wynikają z problemów z sercem. Płyn może gromadzić się w płucach (obrzęk płuc), na przykład, w wyniku zastoinowej niewydolności serca.
  • Wielkość i kontur serca. Zmiany w wielkości i kształtu serca może wskazywać na różne warunki, takie jak niewydolność serca, wrodzone wady serca, płyn wokół serca (wysięk osierdziowy) i problemy z jednym lub więcej z Twoich zastawek serca.
  • Naczynia krwionośne Ponieważ kontury dużych naczyń w pobliżu serca -. Aorty i tętnic płucnych i żyły - są widoczne na zdjęciu rentgenowskim, mogą one ujawnić tętniaków aorty lub inne problemy naczyń krwionośnych lub wrodzoną wadą serca.
  • Złogi wapnia. Radiologicznych klatki piersiowej mogą wykryć obecność wapnia w sercu i naczyniach krwionośnych. Jej obecność może wskazywać na uszkodzenie zastawek serca, naczyń wieńcowych, mięsień serca lub ochronną worek otaczający serce. Złogi wapnia w płucach może być ze starego, zakażenia rozwiązany lub choroby bardziej poważne.
  • Pooperacyjne zmiany. Radiologicznych klatki piersiowej są przydatne po miałeś operację w klatce piersiowej, takich jak na sercu, płucach lub przełyku, w celu monitorowania regeneracji. Lekarz może spojrzeć na żadnej linii lub rur, które zostały wprowadzone w czasie operacji i może upewnić się, że nie ma żadnych nieszczelności lub obszary gromadzenia się płynów.
  • Rozrusznik serca lub cewnik. Stymulatory serca i defibrylatory są przewody dołączone do twojego serca, aby upewnić się, tętno i rytm są normalne, a cewniki są małe rurki wykorzystywane do dostarczania leków lub dializy. RTG klatki piersiowej jest zazwyczaj podejmowane po umieszczeniu takich urządzeń medycznych upewnić, że wszystko jest ustawione prawidłowo.

Zobacz także

Zagrożenia

Możesz być zaniepokojony promieniowania od radiologicznych klatki piersiowej, zwłaszcza jeśli masz je regularnie. Jednak ilość promieniowania z RTG klatki piersiowej jest niskie - nawet niższe niż to, co jesteś narażony na przez naturalne źródła promieniowania w środowisku.

The X-ray technolodzy i radiolodzy użyć najmniejszą możliwą dawkę promieniowania i zapewniają fartuch ochronny główną gdy wielu rentgenowskie są konieczne.

Kobiety zawsze powinien poinformować technolog lekarza lub X-ray, czy istnieje możliwość, że są w ciąży. Chociaż należy generalnie unikać prześwietlenia w czasie ciąży, ołowiany fartuch, który obejmuje miednicy i brzucha może zmniejszyć narażenie na promieniowanie dla dziecka.

Zobacz także

Jak przygotować

Przed chest X-ray, zazwyczaj rozbierać od pasa w górę i nosić suknię egzaminu. Usuń biżuterię od pasa w górę, też, że zarówno odzież i biżuteria mogą przesłonić obrazów rentgenowskich.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Podczas tej procedury, organizm jest umieszczony pomiędzy rentgenowskiego aparatem i rentgenowskiej cyfrowego rejestratora. Możesz zostać poproszony, aby przejść do różnych pozycjach lub kątów w celu podjęcia widoki zarówno z przodu i po bokach klatki piersiowej.

Radiologicznych klatki piersiowej. Stan płuc.
Radiologicznych klatki piersiowej. Stan płuc.

Podczas widoku z przodu, stoisz przed płytą zawierającą film rentgenowski lub rejestrator cyfrowy. Możesz trzymać ręce w górę lub na boki i zwinąć ramiona do przodu. Weź głęboki oddech i przytrzymaj go przez kilka sekund, podczas gdy X-ray obraz jest. Wstrzymując oddech po inhalacji pomaga serce i płuca pojawiają się jaśniej na zdjęcie.

Podczas bocznym widokiem, włączeniu i umieścić jedno ramię na płycie i podnieść ręce nad głowę. Ponownie, weź głęboki oddech i przytrzymaj go podczas kręcenia filmu.

Mając rentgenowskie zrobione jest na ogół bezbolesny. Nie czujesz żadnego wrażenia, jak X-ray przechodzi przez twoje ciało. Jeśli masz problemy ze stałego, może być w stanie mieć rentgenowskie w pozycji siedzącej lub leżącej.

Zobacz także

Wyniki

Rentgenowskie przenikają struktur ciała i tkanek na różne sposoby. Bone jest bardzo gęsty i bloki dużo promieniowania, więc obraz kości na filmie pojawia się biały. Twoje serce blokuje także część promieniowania, a więc pojawia się jako lżejsze obszaru na filmie. Płuca są wypełnione powietrzem, więc blokować mało promieniowania, tworząc ciemny obraz.

Radiolog - lekarz przeszkolony w interpretacji zdjęć rentgenowskich i innych egzaminów obrazowania - analizuje obrazy, szukają wskazówek, które mogą sugerować, jeśli u pacjenta występuje niewydolność serca, płyn wokół serca, raka, zapalenie płuc lub inne problemy z płucami, lub inne warunki.

Lekarz omówi wyniki z tobą, jak również to, co zabiegi lub inne badania lub procedury mogą być konieczne.

Zobacz także