Rak pęcherza moczowego

Definicja

Rak pęcherza moczowego jest rodzaj nowotworu, który rozpoczyna się w pęcherzu - balon w kształcie narządów w obrębie miednicy, która przechowuje moczu. Rak pęcherza moczowego zaczyna najczęściej w komórkach tej linii wewnątrz pęcherza. Rak pęcherza moczowego zazwyczaj wpływa starych dorosłych, choć może wystąpić w każdym wieku.

Większość nowotworów pęcherza diagnozuje na wczesnym etapie - gdy rak pęcherza moczowego jest bardzo leczyć. Jednak nawet we wczesnym stadium raka pęcherza może wystąpić ponownie. Z tego powodu, po leczeniu raka pęcherza często poddawane obserwacji testów przedstawiają nawrotu raka pęcherza moczowego przez wiele lat po leczeniu.

Objawy

Objawy raka pęcherza moczowego i objawy mogą obejmować:

 • Krew w moczu (krwiomocz) - mocz może być ciemny żółty, jasnoczerwony lub cola kolor. Lub moczu może pojawić się normalne, ale we krwi może być wykryty w mikroskopowe badanie moczu
 • Częste oddawanie moczu
 • Bolesne oddawanie moczu
 • Ból pleców
 • Ból w obrębie miednicy

Kiedy do lekarza
Umów się na spotkanie z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek oznaki lub objawy, które martw się, takie jak krew w moczu.

Zobacz także

Przyczyny

To nie zawsze jest jasne, co powoduje raka pęcherza moczowego. Rak pęcherza moczowego jest związany z palenia tytoniu, zakażenia pasożytnicze, promieniowania i odporności na czynniki chemiczne.

Rak pęcherza rozwija się, gdy komórki w pęcherzu zaczynają rosnąć nienormalnie. Zamiast rosnąć i dzielić się w sposób uporządkowany, komórki te rozwijać mutacje, które powodują ich wzrost się spod kontroli, a nie umierać. Te nieprawidłowe komórki tworzą guza.

Rak pęcherza moczowego. Rodzaje raka pęcherza moczowego.
Rak pęcherza moczowego. Rodzaje raka pęcherza moczowego.

Rodzaje raka pęcherza moczowego
Różne typy komórek w pęcherzu może stać nowotworowych. Rodzaj komórki raka pęcherza moczowego, w którym rozpoczyna się określa typ raka pęcherza moczowego. Twój typ raka pęcherza określa, jakie zabiegi mogą pracować dla Ciebie najlepszy. Rodzaje raka pęcherza moczowego obejmują:

 • Transitional cell carcinoma. Transitional rak występuje w komórkach tej linii wewnątrz pęcherza. Przejściowe komórki rozszerzać, gdy pęcherz jest pełny, a umowa, gdy pęcherz jest pusty. Te same komórki linii wewnętrznej stronie moczowody i cewkę moczową, a guzy mogą tworzyć w tych miejscach, jak również. Rak przejściowo jest najbardziej rozpowszechnionym typem raka pęcherza moczowego w Europie.
 • Rak płaskonabłonkowy. Komórki nabłonka płaskiego pojawiają się w pęcherzu w odpowiedzi na infekcje i podrażnienia. Z czasem mogą stać się nowotworowe. Płaskonabłonkowego raka pęcherza komórek jest rzadkie w Europie. To jest bardziej powszechne w regionach świata, gdzie pewne pasożytniczą (schistosomatoza) jest rozpowszechnione przyczyną infekcji pęcherza.
 • Gruczolakorak. Gruczolakorak zaczyna się w komórkach, które tworzą gruczoły wydzielające śluz w pęcherzu. Gruczolakorak pęcherzyka jest rzadkością w Europie.

Niektóre nowotwory pęcherza zawierać więcej niż jeden typ komórek.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego to:

 • Niepalących. Palenia papierosów, cygar lub rury mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, powodując szkodliwych substancji chemicznych, aby gromadził się w moczu. Kiedy palisz, organizm przetwarza substancje chemiczne w dymie i wydala niektóre z nich w moczu. Te szkodliwe substancje chemiczne mogą spowodować uszkodzenie błony śluzowej pęcherza moczowego, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
 • Podniesienie wieku. Ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego wzrasta wraz z wiekiem. Rak pęcherza może wystąpić w każdym wieku, ale to rzadko spotykane u osób młodszych niż 40 lat.
 • Jest biały. Whites mają większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza, niż zrobić, ludzi innych ras.
 • Będąc człowiekiem. Mężczyźni są bardziej narażone na rozwój raka pęcherza, niż kobiety.
 • Ekspozycja na niektórych chemikaliów. Nerki odgrywają kluczową rolę w filtrowaniu szkodliwych chemikaliów z krwioobiegu i przenoszenie ich do pęcherza. Z tego powodu, to myślałem, że jest wokół niektórych chemikaliów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Chemikalia związane z ryzykiem raka pęcherza m.in. arszenik i środki chemiczne używane w produkcji farb, gumy, skóry, tekstyliów i wyrobów malarskich.
 • Poprzednie leczenie raka. Leczenie nowotworu cyklofosfamidu narkotyków (Cytoxan) zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Ludzie, którzy otrzymywali leczenie promieniowania służące miednicy za poprzedni raka mogą mieć podwyższone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego.
 • Mając pewne leki cukrzycy. Ludzie, którzy podejmują się cukrzycy leki pioglitazonu (Actos) przez ponad rok mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Inne leki na cukrzycę zawiera pioglitazon, w tym pioglitazonu i metforminy (Actoplus Met) i pioglitazonu i glimepirydu (Duetact).
 • Przewlekłe zapalenie pęcherza. Chroniczne lub powtarzającego zakażeń lub stanów zapalnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego), takie, które mogą się zdarzyć podczas długotrwałego stosowania cewnika, może zwiększyć ryzyko płaskonabłonkowego raka pęcherza komórek. W niektórych częściach świata, raka płaskonabłonkowego jest związana przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego spowodowane infekcją pasożytniczą zwanej schistosomiasis.
 • Wywiad rodzinny raka. Jeśli miał raka pęcherza moczowego, masz większe szanse, aby otrzymać go ponownie. Jeśli jeden lub więcej z Twoich najbliższych krewnych mają historię raka pęcherza moczowego, może mieć zwiększone ryzyko choroby, choć to rzadkie na raka pęcherza moczowego w rodzinach. Historia rodziny z dziedzicznym niepolipowatego raka jelita grubego, zwany także zespół Lynch, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka w swoim układu moczowego, a także w okrężnicy, macicy, jajników i innych narządów.

Powikłania

Rak pęcherza moczowego często powraca. Z tego powodu, po leczeniu raka pęcherza moczowego często przechodzić kolejne badania dla lat po skutecznym leczeniu. Jakie warunki musisz przejść i jak często zależy od typu raka pęcherza moczowego i sposobu leczenia, wśród innych czynników.

Poproś lekarza, aby stworzyć następnie planu dla ciebie. Generalnie lekarze zalecają test do badania wnętrza swojej cewki moczowej i pęcherza moczowego (cystoskopia) co trzy do sześciu miesięcy w ciągu kilku pierwszych lat po leczeniu raka pęcherza moczowego. Następnie można przejść cystoskopii co roku. Lekarz może zalecić dodatkowe badania w różnych odstępach czasu, jak również.

Ludzie z agresywnych nowotworów mogą ulegać częstsze badania przesiewowe. Osoby z nowotworami mniej agresywne mogą przechodzić badania przesiewowe rzadziej.

Przygotowania do wizyty

Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego, jeśli masz jakiekolwiek oznaki lub objawy, które martw się. Lekarz może zalecić badania i procedury do zbadania swoich objawów.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​może mieć raka pęcherza moczowego, może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób i dolegliwości dróg moczowych (urolog). W niektórych przypadkach, możesz zostać skierowany do innych specjalistów, np. lekarzy, którzy leczą raka (onkolodzy).

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a ponieważ jest często dużo ziemi na pokrycie kosztów, to dobry pomysł, aby być dobrze przygotowane. Oto kilka informacji, które pomogą ci przygotować i czego oczekiwać od lekarza.

Co możesz zrobić

 • Być świadomi wszelkich pre-nominacji ograniczeń. W momencie dokonania mianowania, należy zapytać, czy jest coś, co musisz zrobić z wyprzedzeniem, np. ograniczyć swoją dietę.
 • Zapisz żadnych objawów jesteś doświadcza, łącznie z tymi, które mogą wydawać się niezwiązane z powodów, dla których zaplanowane spotkanie.
 • Zanotuj kluczowe dane osobowe, w tym wszelkie główne naprężeń lub ostatnich zmian w życiu.
 • Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz.
 • Rozważyć podjęcie członka rodziny lub przyjaciela ze sobą. Czasami może to być trudne do zapamiętania wszystkich informacji uzyskanych w trakcie wizyty. Ktoś, kto towarzyszy ci mogą pamiętać coś, czego brakowało lub zapomniałem.
 • Zapisz pytania, aby zapytać lekarza.

Twój czas z lekarzem jest ograniczony, więc przygotowuje listę pytań, które pomogą Ci najwięcej czasu razem. Lista pytań od najważniejszych do najmniej ważnych w przypadku skończy się czas. W przypadku raka pęcherza moczowego, kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Czy mam raka pęcherza moczowego?
 • Co to jest etap mojego raka?
 • Czy będę potrzebował jakieś dodatkowe badania?
 • Jakie są opcje leczenia?
 • Może jakieś zabiegi wyleczyć mój raka pęcherza moczowego?
 • Jakie są potencjalne ryzyko każdego leczenia?
 • Czy istnieje jeden zabieg czujesz jest dla mnie najlepsza?
 • Mam wizytę u specjalisty? Co będzie, że koszty, a moje ubezpieczenie jest?
 • Czy istnieje alternatywa dla generycznych leków przepisuje pan mnie?
 • Czy są broszury i inne materiały drukowane, że mogę wziąć ze sobą? Jakie strony polecacie?
 • Co się ustalenie, czy należy planować na wizyty kontrolnej?

Oprócz pytań, które zostały przygotowane, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadać kilka innych pytań, które występują do Ciebie.

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może zadać kilka pytań. Jest gotowy odpowiedzieć na nie może pozwolić później na inne punkty, które chcesz rozwiązać. Lekarz może zapytać:

 • Kiedy po raz pierwszy rozpocząć występują objawy?
 • Czy objawy były ciągłe lub sporadyczne?
 • Jak poważne są objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się polepszać swoje objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać objawy?

Testy i diagnoza

Przygotowania do wizyty. Rak przejściowo.
Przygotowania do wizyty. Rak przejściowo.

Rozpoznanie raka pęcherza moczowego
Testy i procedury stosowane do diagnozowania raka pęcherza moczowego, mogą obejmować:

 • Cystoskopia. Podczas cystoskopii, lekarz wprowadza wąską rurkę (cystoskop) poprzez cewkę moczową. Cystoskop ma obiektyw i światłowodowy system oświetlenia, dzięki czemu lekarz, aby zobaczyć wnętrze swojego cewki moczowej i pęcherza moczowego. Zazwyczaj otrzymują znieczulenie podczas cystoskopii, aby pomóc Ci wygodne.
 • Biopsja. Podczas cystoskopii lekarz może przejść specjalne narzędzie poprzez zakres i do pęcherza, aby pobrać próbkę komórek (biopsja) do badania. Procedura ta jest czasami nazywana przezcewkowa (TUR). Tur może również być stosowany do leczenia raka pęcherza moczowego. Tur jest zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
 • Cytologia moczu. Próbka moczu jest analizowana pod mikroskopem, aby sprawdzić, komórek nowotworowych w procedurze zwanej cytologia moczu.
 • Badania obrazowe. Badania obrazowe pozwalają lekarzowi na zbadanie struktury dróg moczowych. Testy podkreślają dróg moczowych czasami użyć barwnika, który jest wstrzykiwany do żyły przed procedurą. Pielografia to rodzaj badania rentgenowskiego obrazowania, który wykorzystuje barwnik podkreślić swoje nerek, moczowodów i pęcherza. Tomografii komputerowej (TK) to rodzaj badania rentgenowskiego, które pozwala lekarzowi lepiej zobaczyć swoją dróg moczowych i otaczających tkanek.

Inscenizacja raka pęcherza
Raz udało mi się potwierdzić, że masz raka pęcherza moczowego, lekarz może zlecić dodatkowe badania w celu określenia stopnia (etapu) z rakiem. Testy postoju mogą obejmować:

 • TK
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)
 • Bone skanowania
 • X-ray w klatce piersiowej

Etapy raka pęcherza moczowego
Etapy raka pęcherza są:

 • Etap I. Rak na tym etapie pojawia się w pęcherzu w wewnętrznej wyściółki, ale nie najechał mięśni ściany pęcherza moczowego.
 • Etap II. Na tym etapie, rak zaatakował ścianę pęcherza, ale jest nadal ograniczony do pęcherza.
 • Etap III. Komórki rakowe rozprzestrzeniły się przez ścianę pęcherza do otaczających tkanek. Mogą również rozprzestrzeniły się prostaty u mężczyzn oraz macicy lub pochwy u kobiet.
 • Etap IV. Na tym etapie, komórki nowotworowe mogą się rozprzestrzenić do węzłów chłonnych i innych narządów, np. płuc, kości lub wątroby.

Zobacz także

Zabiegi i leki

Twoje możliwości leczenia raka pęcherza moczowego zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i stadium raka, twój ogólny stan zdrowia i preferencjach leczenia. Omów swoje opcje z lekarzem w celu ustalenia, jakie zabiegi są dla Ciebie najlepsze.

Zabiegi chirurgiczne

Rodzaje zabiegów operacyjnych dostępnych dla Ciebie może być oparte na takich czynnikach jak etapie swojego raka pęcherza, twój ogólny stan zdrowia i jego preferencjach.

Chirurgia dla wczesnego stadium raka pęcherza
Jeśli nowotwór jest bardzo mały i nie zaatakował ścianę pęcherza, lekarz może zalecić:

 • Operacja usunięcia guza. Przezcewkowa (TUR) jest często stosowane w celu usunięcia raka pęcherza moczowego, które ograniczają się do wewnętrznych warstw pęcherza. Podczas TUR, lekarz przechodzi małą pętlę z drutu poprzez cystoskopu i do pęcherza. Pętla służy do spalić komórki nowotworowe z prądu elektrycznego. W niektórych przypadkach, o wysokiej energii lasera może być stosowany zamiast prądu elektrycznego. Tur może powodować bolesne oddawanie moczu lub krwawy przez kilka dni po zabiegu.
 • Operacja usunięcia guza oraz niewielką część pęcherza. Podczas segmentowej cystektomię, czasami nazywany częściowym Cystektomia, chirurg usuwa tylko część pęcherzyka, który zawiera komórki nowotworowe. Segmentowe cystektomii może być opcja, jeśli rak jest ograniczony do jednego obszaru pęcherza, które łatwo mogą być usunięte bez szkody dla funkcji pęcherza moczowego.

  Operacja niesie ryzyko krwawienia i zakażenia. Może wystąpić częstsze oddawanie moczu po cystektomii segmentowej, ponieważ operacja zmniejsza wielkość pęcherza. W miarę upływu czasu, może poprawić.

Operacja na inwazyjnego raka pęcherza moczowego
Jeżeli rak zaatakował głębszych warstw ściany pęcherza moczowego, można rozważyć:

 • Chirurgiczne usunięcie całego pęcherza. Rodnik Cystektomia jest operacja w celu usunięcia całego pęcherza, jak również otaczające węzły chłonne. U mężczyzn, rodnik Cystektomia zazwyczaj obejmuje usunięcie prostaty i pęcherzyków nasiennych. U kobiet, rodnik Cystektomia wymaga usunięcia macicy, jajników i części pochwy.

  Cystektomii niesie ryzyko infekcji i krwawienia. U mężczyzn, usunięcie prostaty i pęcherzyków nasiennych może powodować zaburzenia erekcji. Ale w wielu przypadkach, chirurg może próbować oszczędzić nerwów niezbędnych do erekcji. U kobiet, usunięcie jajników powoduje bezpłodność i przedwczesną menopauzą.

 • Surgery, aby utworzyć nową drogę moczu do opuszczenia ciała. Bezpośrednio po radykalnej cystektomii, chirurg pracuje, aby utworzyć nowy sposób na wydalenie moczu. Kilka opcji istnieje. Która opcja jest najlepsza dla Ciebie zależy od sytuacji i preferencji. Chirurg może utworzyć rurę (urinary kanał) za pomocą kawałka swojego jelita. Rura biegnie z nerkami na zewnątrz ciała, gdzie mocz spływa do woreczka (worek urostomii) można nosić na brzuchu.

  W innej procedury, chirurg może wykorzystać fragment jelita stworzyć mały zbiornik na mocz wewnątrz ciała (skórę dywersja nietrzymanie kontynentu). Możesz spuścić moczu ze zbiornika przez otwór w brzuchu za pomocą cewnika kilka razy dziennie.

  W wybranych przypadkach, chirurg może utworzyć pęcherz-jak zbiornik z kawałkiem swojego jelita (neobladder). Zbiornik ten znajduje się wewnątrz ciała i jest podłączony do cewki moczowej, który pozwala normalnie oddawać mocz. Może trzeba użyć cewnika spuścić moczu z neobladder.

Terapia biologiczna (immunoterapia)
Terapia biologiczna, zwane czasem immunoterapia, działa sygnalizacja twój system odpornościowy organizmu, aby pomóc zwalczać komórki nowotworowe. Biologiczne terapii raka pęcherza jest zazwyczaj podawana przez cewkę moczową i bezpośrednio do pęcherza (dopęcherzowe terapii).

Leki biologiczne terapii stosowane w leczeniu raka pęcherza moczowego to:

 • Immunostymulacyjne bakterie. Bacille Calmette-Guerin (BCG) jest bakterią stosowane w szczepionkach przeciwko gruźlicy. BCG może spowodować podrażnienie pęcherza i krew w moczu. Niektórzy ludzie czują się tak, jakby miał grypę po leczeniu BCG.
 • Syntetyczną wersję białka układu odpornościowego systemu. Interferon jest białkiem, które sprawia, że układ odpornościowy, aby pomóc w zwalczaniu zakażeń. Syntetyczna wersja interferonu, które nazywa się interferon alfa-2b (Intron A), może być stosowany do leczenia raka pęcherza moczowego. Interferon alfa-2b jest czasami stosowane w połączeniu z BCG. Interferon alfa-2b może powodować objawy grypopodobne.

Terapia biologiczna może być podawany po resekcji, aby zmniejszyć ryzyko, że nowotwór będzie występował.

Chemoterapia
Chemioterapia używa narkotyków do zabijania komórek nowotworowych. Chemioterapii w przypadku raka pęcherza zazwyczaj składa się z dwóch lub więcej chemioterapii leków stosowanych w kombinacji. Leki mogą być podawany do żyły łokciowej (dożylnie), lub mogą być podawane bezpośrednio do pęcherza przez przepuszczenie rury przez cewkę moczową (dopęcherzowe terapii).

Chemioterapia może być stosowany do zabijania komórek nowotworowych, które mogą pozostać po zabiegu. Może także być stosowany przed zabiegiem. W tym przypadku, chemioterapia może skurczyć guza na tyle, aby umożliwić chirurgowi wykonać mniej inwazyjny zabieg chirurgiczny. Chemioterapia jest czasami w połączeniu z radioterapią.

Radioterapia
Radioterapia jest używany rzadko u osób z rakiem pęcherza moczowego. Radioterapia wykorzystuje wysokiej energii wiązki zmierzające do swojego raka, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Radioterapia w przypadku raka pęcherza moczowego zwykle przychodzi z maszyny, która porusza się wokół ciała, kierowanie wiązki energii do konkretnych punktów.

Radioterapia może być stosowany po zabiegu do zabijania komórek nowotworowych, które mogą pozostać. Radioterapia jest czasami w połączeniu z chemioterapią.

Zobacz także

Radzenie sobie i pomoc

Życie z obawy, że rak pęcherza moczowego może wystąpić ponownie mogą zostawić Ci uczucie, jeśli masz małą kontrolę nad swoją przyszłość. Ale gdy nie ma sposobu, aby upewnić się, że rak pęcherza moczowego nie powtórzy, można podjąć kroki w celu zarządzania stresem.

Z czasem przekonasz się, co działa dla Ciebie, ale do tego czasu, to może:

 • Czy harmonogram obserwacji testów i przejść do każdego powołania. Po zakończeniu leczenia raka pęcherza, zwrócić się do lekarza, aby utworzyć spersonalizowany plan obserwacji testów. Przed każdym obserwacji egzaminu cystoskopii, spodziewać się jakiś niepokój. Można obawiać się, że nowotwór wrócił lub martwić się o niewygodnej egzaminu. Ale niech to cię powstrzymać od pójścia na wizytę. Zamiast planować sposoby radzenia sobie z obawy. Napisz swoje myśli w dzienniku, porozmawiać z przyjacielem lub techniki relaksacyjne używania, takie jak medytacja.
 • Dbaj o siebie tak, że jesteś gotowy do walki z rakiem, czy to wraca. Dbaj o siebie, dostosowując swoją dietę zawierać dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ćwicz przez co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu. Wyspać, więc obudzić uczucie odpoczął.
 • Porozmawiaj z innymi przeżyły raka pęcherza. Connect with leczeniu raka pęcherza moczowego, którzy przeżywają te same obawy, że czujesz. Skontaktuj się z lokalnym oddziałem Europejskiego Cancer Society, aby zapytać o grupach wsparcia w Twojej okolicy. Lub skontaktuj się z CancerCare na 800-813-HOPE (800-813-4673), aby uzyskać informacje o telefon grup wsparcia opartych. Tablice informacyjne online, takich jak Europejski Cancer Society Cancer Survivors Network i Webcafe raka pęcherza, są inną opcję.

Zobacz także

Zapobieganie

Chociaż nie ma gwarantowany sposób, aby zapobiec raka pęcherza, można podjąć kroki, aby pomóc zmniejszyć ryzyko. Na przykład:

 • Nie palić. Nie palenia oznacza, że rakotwórczych substancji chemicznych w dymie nie może zebrać się w pęcherzu. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Jeśli palisz, porozmawiać z lekarzem na temat planu, aby pomóc zatrzymać. Grupy wsparcia, leków i innych metod może pomóc rzucić palenie.
 • Należy zachować ostrożność z chemikaliami. Jeśli pracujesz z chemikaliami należy przestrzegać wszystkich instrukcji bezpieczeństwa w celu uniknięcia narażenia.
 • Pij wodę przez cały dzień. W teorii, płyny do picia, zwłaszcza wody, może rozcieńczyć toksyczne substancje, które mogą być skupione w moczu i przepłukać je z pęcherza szybciej. Badania były niejednoznaczne, czy woda pitna będzie się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego.
 • Wybór jednego z wielu owocach i warzywach. Wybrać dietę bogatą w różnych kolorowych owoców i warzyw. Antyoksydanty w owocach i warzywach może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.