Rak jelita grubego

Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego: ważenie opcje

Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego może być ważną częścią rutynowej opieki zdrowotnej. Jeśli nie jesteś pewien, który Test colon cancer screening jest dla Ciebie najlepszy, zadać sobie następujące pytania.

Jeśli lekarz zaleca badania przesiewowe raka jelita grubego, może być w stanie wybrać z różnych badań przesiewowych raka jelita grubego. Jeśli jesteś niechętny do podjęcia decyzji, pamiętaj, że każdy dyskomfort lub wstyd z przesiewowych raka jelita grubego jest tymczasowy - i wykrywania problemów wcześnie może uratować życie. Aby pomóc wybrać badania przesiewowego raka jelita grubego, który jest najlepszy dla Ciebie, należy rozważyć następujące kwestie.

Jaki preparat jest zaangażowany?

Przygotowanie do badań przesiewowych raka jelita grubego mogą być niewygodne lub niewygodne, ale to jest konieczne dla badania były skuteczne. W ramach swojej decyzji, należy rozważyć swoją gotowość lub zdolność do naśladowania instrukcje przygotowujące do konkretnych badań przesiewowych raka jelita grubego. Może to - w różnym stopniu - również unikać stałych pokarmów dzień przed egzaminem, dostosowując swoje leki, i za pomocą środków przeczyszczających lub lewatywy w celu opróżnienia jelita grubego.

Jak wygodne jest test?

Rak jelita grubego. CT colonography (VC).
Rak jelita grubego. CT colonography (VC).

Oprócz przygotowania badań, należy rozważyć:

 • Jak długo potrwa badanie
 • Jak często trzeba powtórzyć test
 • Czy trzeba sedacji
 • Możliwe zapotrzebowanie na kolejne badania do badania fałszywie pozytywne wyniki badań i usunięcia tkanki

Co o kwestii kosztów i ubezpieczenia?

Dowiedz się, jak bardzo każdy koszty badań przesiewowych raka jelita grubego, jak również, które sprawdza się pokryw firmy ubezpieczeniowej. Zastanów się, czy jesteś w stanie zapłacić z własnej kieszeni, jeśli to konieczne.

Jaki jest Twój stosunek do badań przesiewowych?

Dokładniejsze badanie przesiewowe raka jelita grubego, bardziej prawdopodobne jest to, aby wykryć raka lub przedrakowe polipy. Natomiast bardziej dokładne badanie może również oznaczać więcej niewygodne lub niewygodne przygotowanie, nieco wyższe ryzyko poważnych powikłań, lub oba. Pomyśl o swoim podejściu do badań przesiewowych i co dla Ciebie najważniejsze. Czy czujesz się najlepiej, jeśli wiesz, że wybrana najbardziej dokładne badanie przesiewowe możliwe? Czy martwić lub wątpliwości wyniki jeśli wybierzesz mniej dokładne testy? Jak zainteresowany jesteś o wygodę, przygotowania lub możliwość poważnych powikłań?

Zobacz także

Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego: ważenie opcje

Co to jest podejście lekarza do badań przesiewowych?

Upewnij się, że jesteś dobrze z badań przesiewowych raka jelita grubego, lekarz zaleca. Jeśli lekarz specjalizuje się w konkretnym teście, ale wolisz mieć kolejny test, wyrażać swoje życzenia. Jeśli to konieczne, lekarz może zaoferować skierowanie do kogoś wyszkolonego w teście, z którym czujesz się najbardziej komfortowo.

Jaki jest Twój poziom ryzyka?

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, który może mieć wpływ na wybór testów przesiewowych. Na przykład, lekarz może zalecić kolonoskopię jako narzędzia przesiewowego z wyboru, może w krótkich odstępach czasu, jeśli:

 • Masz osobistą historię raka jelita grubego lub polipów przedrakowych
 • Mają rodzice, rodzeństwo lub dzieci, kto miał raka jelita grubego
 • Carry gen zespołu dziedzicznego raka jelita grubego
 • Mają historię choroby zapalnej jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna

Jakie są plusy i minusy każdego testu?

Oto przegląd najpopularniejszych badań przesiewowych raka jelita grubego.

Kolonoskopia
Kolonoskopia jest egz. używane do wykrywania zmian lub nieprawidłowości w jelicie grubym i odbytnicy. Długo, elastyczna rurka (colonoscope) dodaje się do odbytnicy. Niewielka kamera na końcu rurki pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze całego jelita grubego.

 • Plusy. Kolonoskopia jest ogólnie uważane za złoty standard w badaniach przesiewowych raka jelita grubego. Polipów lub innych rodzajów nieprawidłowej tkanki może zostać usunięta poprzez zakres podczas egzaminu. Próbki tkanki (biopsja) mogą być brane również. Egzamin trwa zazwyczaj około 30 do 60 minut.
 • Wady. Egzamin może nie wykryć wszystkich małych polipów i nowotworów. Być może trzeba dostosować swoje zwykłe leki przed egzaminem. Zazwyczaj nie można jeść stałych pokarmów na dzień przed egzaminem i trzeba użyć środków przeczyszczających lub innego produktu w celu opróżnienia jelita grubego. Sedacja jest powszechnie zalecane. Rzadkie powikłania mogą obejmować krwawienie z miejsca, w którym biopsja, autorstwa lub polip lub inne zaburzenia tkanki usunięte lub rozdarcie ściany jelita grubego lub odbytnicy. Skurcze lub wzdęcia mogą wystąpić po egzaminie. Od uspokajających może trwać mijać, trzeba zorganizować dla kogoś do kierowania do domu.

CT colonography (VC)
CT colonography, znany również jako VC, to egzaminu używane do wykrywania zmian lub nieprawidłowości w jelicie grubym i odbytnicy. Podczas tego egzaminu, technika obrazowania znany w tomografii komputerowej (CT) jest wykorzystywane do wytwarzania poprzecznych przekrojów narządów jamy brzusznej. Aby pomóc w stworzeniu wyraźnych obrazów, małą rurkę (cewnik) jest umieszczone wewnątrz odbytnicy wypełnić jelita grubego za pomocą powietrza lub dwutlenku węgla.

 • Plusy. Przeciwieństwie do tradycyjnych kolonoskopii, CT colonography nie wymaga sedacji lub włożenia zakresie do okrężnicy. Egzamin trwa zazwyczaj około 10 minut.
 • Wady. Egzamin może nie wykryć wszystkich małych polipów i nowotworów. Być może trzeba dostosować swoje zwykłe leki przed egzaminem. Zazwyczaj nie można jeść stałych pokarmów na dzień przed egzaminem. Być może trzeba użyć środków przeczyszczających lub innego produktu w celu opróżnienia jelita grubego. Promieniowanie z powtarzanych procedur może być problemem. Ponieważ próbki tkanek nie mogą być rozpatrywane w trakcie egzaminu, follow-up kolonoskopia może być potrzebne, jeśli nieprawidłowość zostanie wykryta. Skurcze lub wzdęcia mogą wystąpić po egzaminie.

Test na krew utajoną w kale
Badanie kału na krew utajoną jest test laboratorium wykorzystywane do sprawdzenia próbki kału do ukrytej (utajoną) krwi.

 • Plusy. Stołek kolekcja próbek można zrobić w domu. Nie ma potrzeby, aby opróżnić jelita przed czasem.
 • Wady. Badanie nie wykryje większość polipów i niektórych nowotworów. Niektóre produkty i leki może należy unikać przez kilka dni przed badaniem. Jeżeli krew jest wykrywane, dodatkowe badania mogą być potrzebne w celu określenia źródła. Fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie wyniki są możliwe.

Sigmoidoskopia
Sigmoidoskopia jest egzamin wykorzystane do oceny dolną część jelita grubego (esicy). Cienka, elastyczna rura (sigmoidoskop) dodaje się do odbytnicy. Niewielka kamera na końcu rurki pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze odbytnicy i najbardziej esicy.

 • Plusy. Sedacja zwykle nie jest potrzebna. Biopsje mogą być podjęte przez zakres podczas egzaminu. Egzamin trwa zazwyczaj około 15 do 20 minut.
 • Wady. Zwykle jeden lub więcej lewatywy są zrobione przed zabiegiem opróżnienia dolnej części jelita grubego. W niektórych przypadkach może nie być w stanie jeść stałych pokarmów dni przed egzaminem. Egzamin nie pozwala lekarzowi zobaczyć całą dwukropek, więc wszelkie nowotwory lub polipy dalej do jelita grubego nie można wykryć. Rzadkie powikłania mogą obejmować krwawienie z miejsca biopsji lub rozdarcia błony śluzowej jelita grubego. Skurcze lub wzdęcia mogą wystąpić po egzaminie. Dodatkowe badania może być konieczne, jeżeli wykryta zostanie nieprawidłowość.

Co znajduje się w dolnej linii?

Wybór badania przesiewowego raka jelita grubego, nie zawsze jest to łatwa decyzja, ale potencjalnie ratujący życie jeden. Skonsultuj się z lekarzem na temat opcji raka okrężnicy przesiewowych. Zobowiązanie się do harmonogramu badań przesiewowych opartych na osobistych czynników ryzyka. Pamiętaj, im wcześniej rak jelita grubego zostanie wykryty, tym łatwiej jest do leczenia.

Zobacz także