Rak

Leczenie raka u kobiet: możliwe skutki uboczne seksualne

Leczenie nowotworu może powodować fizyczne zmiany, które sprawiają, że seks trudniejsze.

Seks może być ostatnią rzeczą, na twój umysł, jak zacząć myśleć o możliwości leczenia raka i zacząć radzić sobie z lękiem, że pochodzi z rozpoznaniem raka. Ale jak zaczniesz czuć się bardziej komfortowo podczas leczenia raka, a potem będziesz chciał wrócić do "normalnego" życia, jak tylko możesz. Dla wielu kobiet, obejmuje to wznowienie intymności seksualnej.

Bliski związek z partnerem, może czujesz się kochany i wspierany, jak przejść przez leczenia raka. Ale seksualne skutki uboczne leczenia raka może wznowienie sex trudniejsze. Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka efektów ubocznych seksualnych w trakcie i po leczeniu raka i które zabiegi mogą powodować te skutki uboczne.

Kto jest na ryzyko seksualne skutki uboczne?

Kobiety z największym ryzyku seksualnych skutki uboczne obejmują leczony:

 • Rak pęcherza moczowego
 • Rak piersi
 • Rak szyjki macicy
 • Rak jelita grubego
 • Rak jajnika
 • Rak odbytnicy
 • Rak macicy
 • Rak pochwy

Leczenie każdego z tych nowotworów niesie ryzyko spowodowania zmiany fizyczne w organizmie. Ale na raka także wpływa na emocje, bez względu na rodzaj raka masz. Na przykład, może czuć się niespokojny i zużyte o swojej diagnozy, leczenia, ani twój rokowanie. Te emocje mogą wpływać na postawy wobec seksu i intymności z partnerem.

Co seksualne skutki uboczne są najbardziej powszechne?

Leczenie pojawić i rodzaju i stadium raka ustali, czy wystąpić seksualne skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane u kobiet to:

 • Trudność osiągając punkt kulminacyjny
 • Mniej energii dla aktywności seksualnej
 • Utrata chęci na seks
 • Ból w trakcie penetracji
 • Zmniejszony rozmiar pochwy
 • Suchość pochwy

Nie wszystkie kobiety będą te skutki uboczne. Lekarz może dać wyobrażenie, czy specyficzne leczenie spowoduje żadnego z nich.

Zobacz także

Leczenie raka u kobiet: możliwe skutki uboczne seksualne

W jaki sposób leczenie raka powoduje seksualne skutki uboczne?

Leczenia raka, które są bardziej prawdopodobne, aby spowodować seksualne skutki uboczne to:

Chemoterapia
Wiele kobiet doświadcza utraty libido podczas i po chemioterapii. Często skutki uboczne leczenia, takie jak zmęczenie, nudności, wypadanie włosów, i utrata masy ciała lub wzrostu, może czujesz się nieatrakcyjna. Działania niepożądane zazwyczaj znikają wkrótce po zakończeniu leczenia. Ale może to zająć trochę czasu, aby odbudować swoją pewność siebie, aby przywrócić chęć na seks.

Chemioterapia może spowodować nagły spadek produkcji estrogenów w jajnikach. To może prowadzić do wystąpienia objawów menopauzy, takich jak pochwy rozcieńczenie (atrofii pochwy) i suchość pochwy, z których oba mogą powodować ból podczas penetracji.

Zapytaj swojego lekarza o to, co można oczekiwać od leków stosowanych w chemioterapii, a niektóre z nich mogą powodować trwałe uszkodzenia jajników. W zależności od typu raka, lekarz może zalecić terapię zastępczą estrogenów - czyli terapii hormonalnej dla menopauzy - zmniejszenie seksualne skutki uboczne wystąpić. Miejscowo kremy estrogenów stosowanych do pochwy mogą być również stosowane. Jednak kobiety z hormonowrażliwym piersi lub raka jajnika należy omówić każdy rodzaj terapii hormonalnej z ich lekarzy.

Radioterapia
Seksualne skutki uboczne związane z radioterapią są najczęściej u kobiet leczonych w okolicach miednicy. Promieniowanie do miednicy powoduje:

 • Uszkodzenia jajników. Ilość uszkodzeń i czy to na stałe zależy od siły i miejsca swoich zabiegów radiacyjnych. Uszkodzone jajniki nie wytwarzają estrogenów. To powoduje menopauzy i związane z nią objawy przedmiotowe i podmiotowe, takie jak suchość pochwy lub pulsuje gorąca. Jeśli masz już menopauzę, prawdopodobnie nie wystąpią takie objawy.
 • Zmiany ścianek pochwy. Radioterapia może podrażniać zdrową tkankę na swojej drodze. To może spowodować wyściółki pochwy do stanu zapalnego i oferty. Penetracja podczas seksu może być niewygodne w czasie leczenia i przez kilka tygodni później. Jako wyściółki pochwy leczy, może stać się zagęszczać i bliznami, powodując Twoja pochwa zacisnąć i oprzeć rozciąganie w czasie penetracji. Lekarz może zalecić użyciem rozszerzacza pochwy, aby zapobiec tworzeniu się blizny po promieniowanie.

Porozmawiaj z lekarzem o tym, co można oczekiwać od konkretnych zabiegów radiacyjnych. Niektóre działania niepożądane mogą być do uniknięcia. Na przykład, operacja się przeprowadzić swoje jajniki do innej części ciała może oszczędzić im szkody promieniowania i zachować płodność. Zapytaj swojego lekarza o opcjach.

Chirurgia
Czy operacja wpływa na zdolność do seksu zależy od typu raka masz, tam, gdzie jest położony, a jego wielkość. Zabiegi chirurgiczne, które prawdopodobnie powodują seksualne działania niepożądane:

 • Rodnik macicy. Kobiety z rakiem szyjki macicy może zdecydować się na radykalne macicy w celu usunięcia macicy i związanych z wiązadeł oraz szyjki i części pochwy. Skrócenie pochwy zwykle nie zmienia się zdolność do seksu, choć może to zająć trochę regulacji. Kobiety, mogą także usunięto jajniki w czasie tej procedury. Jeśli jesteś przed menopauzą, gdy jajniki są usuwane, można doświadczyć menopauzy.
 • Radykalne wycięcie pęcherza. Podczas tej operacji z powodu raka pęcherza moczowego, chirurg usuwa pęcherza, macicy, jajników, jajowodów, szyjki macicy, przedniej ściany pochwy oraz cewkę moczową. Chirurg rekonstruuje pochwy, choć może być krótszy lub węższy niż przed operacją. To może sprawić, sex bolesne. Jeśli nie zostały przez menopauzę, usunięcie jajników powoduje menopauzę.
 • Brzuszno (AP) resekcja. Resekcja AP jest używany, jeśli jelita grubego lub raka odbytnicy. Chirurg usuwa dolną jelita grubego i odbytnicy. Bez poduszki odbytnicy, może pojawić się ból w pochwie podczas penetracji. Niektóre kobiety, które mają resekcję AP również ich jajniki usunięty. Jeśli jesteś przed menopauzą, może to spowodować przedwczesną menopauzę.
 • Vulvectomy. Możesz przejść vulvectomy jeśli masz raka sromu. Chirurg usuwa całą sromu, w tym wewnętrznej i zewnętrznej, wargi oraz łechtaczki. Odgrywają ważną rolę w podniecenia seksualnego u kobiet. Zdejmowanie sromu i łechtaczki może obszar mniej wrażliwy i utrudnić dotarcie do orgazmu.

Hormonalna terapia
Jeśli masz wrażliwą na hormony nowotwór może pojawić hormon terapii poprzez blokowanie leków, takich jak tamoksyfen lub inhibitory aromatazy, lub poprzez operację, np. usunięcie jajników (usunięcie jajników). Jeśli nowotwór jest wrażliwy na hormony, takie hormony blokujące terapie mogą skutecznie kurczy lub zabicia nowotworu i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotu raka.

Oba leki i chirurgii do leczenia hormonem powodować objawy menopauzy, w tym atrofii pochwy i suchość. Usunięcie jajników powoduje trwałe menopauzy. Skutki uboczne leków terapii hormonalnej zwykle noszą się po odstawieniu ich. Kobiety przyjmujące hormonalną terapię zastępczą raka zazwyczaj te leki przez okres pięciu lat lub dłużej.

Co można zrobić, aby odzyskać sprawność seksualną?

Wiedząc to, co seksualne skutki uboczne się spodziewać przed rozpoczęciem leczenia raka może pomóc być bardziej przygotowany do radzenia sobie z nimi. Jeśli wystąpią objawy niepożądane seksualne, dowiedzieć się, jak można o tym, co utrudnia swoją sprawność seksualną. To pomoże Ci poczuć się w kontroli i pomagają w dotarciu do opcji leczenia. Możesz również do:

 • Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej. Może czuć się nieswojo, aby porozmawiać o seksualnych skutków ubocznych. Choć mówimy o seksie może być kłopotliwe, nie jesteś prawdopodobnie znaleźć rozwiązanie, jeśli nie niech ktoś wie, co przeżywa. Zapisz swoje pytania, czy to sprawia, że ​​czujesz się bardziej komfortowo. Ponadto, lekarz może być zakłopotany lub niechętne do rozmowy o seksie. Jeśli jest to przypadek, poprosić o skierowanie do specjalisty lub szukać poparcia innych członków zespołu opieki zdrowotnej, takich jak pielęgniarki i doradców.
 • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Niech twój partner wie, co przeżywa i jak może on pomóc w radzeniu sobie. Na przykład, może się okazać, że za pomocą smaru zmniejsza swoją suchość pochwy lub zmiany stanowiska pomaga uniknąć narządów ból podczas seksu. Wspólnie można znaleźć rozwiązania, aby ułatwić powrót do życia spełniające płci.
 • Poznaj inne sposoby bycia kameralny. Współżycie nie jest jedynym rozwiązaniem dla bliskości z partnerem. Zastanów się spędzać więcej czasu razem rozmawiając, przytulanie czy pieszczoty. Podłączanie w inny sposób, który może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo i mniej troszczy się o skutki uboczne seksualnych masz doświadcza.
 • Porozmawiaj z innymi przeżyły raka. Twój zespół opieki zdrowotnej może być w stanie kierować się do grupy wsparcia w twoim mieście. W przeciwnym razie, połączyć z innymi przeżyły raka online. Jeśli jesteś zakłopotany dyskusji twarzą w twarz sex z obcymi, środowisko internetowe zapewnia anonimowość. Start z Europejskiego Towarzystwa zwalczania raka Cancer Survivors Network.

Może to po prostu czasu, aby odzyskać sprawność seksualną po leczeniu raka. Mimo, że może być frustrujące, pamiętaj, że jeśli miał pozytywny i satysfakcjonujące życie seksualne przed rakiem, będziesz prawdopodobnie wznowić, że po zakończeniu leczenia.

Zobacz także