Rak

Leczenie raka mężczyzn: Możliwe działania niepożądane seksualne

Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka efektów ubocznych seksualnych po leczeniu raka i które leczenia raka może powodować takie skutki uboczne.

Leczenie niektórych nowotworów może mieć wpływ na seksualność, co powoduje szereg objawów, które mogą sprawić, że seks z partnerem trudniejsze. Ale to nie znaczy, że nie można mieć zdrowe życie seksualne po leczeniu raka. Wiedząc więcej o leczeniu raka i jak może wpływać na funkcje seksualne mogą pomóc znaleźć rozwiązanie, jeśli problemy opracowania.

Nowotworami miednicy: bardziej prawdopodobne, aby spowodować zaburzenia seksualne niż zrobić inne nowotwory

Mężczyźni z rakiem w ich obszarze miednicy są bardziej prawdopodobne niż to mężczyźni z innych nowotworów do wznawiania zgłaszają trudności seks po leczeniu raka. Seksualne skutki uboczne są najczęściej po leczeniu:

 • Rak pęcherza moczowego
 • Rak jelita grubego
 • Rak prostaty
 • Rak odbytnicy

Starsi ludzie są bardziej narażone na zaburzenia seksualne po leczeniu raka. To dlatego, że większość starszych mężczyzn, w tym tych, którzy nie mieli raka, mają trudności z seksem na jakiś czas. Więc starsi mężczyźni, którzy już mieli leczenie raka mogą wystąpić skutki uboczne seksualnych związanych z wiekiem, a nie leczenia. Mogą też okazać, że leczenie raka przyspiesza seksualne skutki uboczne związane z normalnym procesem starzenia.

Zaburzenia erekcji: Najczęstszym działaniem niepożądanym seksualną leczenia raka dla mężczyzn

Ilość seksualnych działania niepożądane mogą wystąpić w wyniku leczenia raka, w tym:

 • Niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu (zaburzenia erekcji)
 • Climaxing Trudność
 • Orgazm bez zakończenia nasienia (suchy orgazm)
 • Słabsze, mniej satysfakcjonujące orgazmy
 • Utrata zainteresowania seksem
 • Ból podczas seksu
 • Mniej energii dla aktywności seksualnej
 • Czując się mniej atrakcyjne

Nie każdy mężczyzna z rakiem będzie doświadczenie seksualne skutki uboczne. Lekarz może omówić poziom ryzyka, jakie mogą wystąpić dla danego typu nowotworu i leczenia.

Rak może powodować działania niepożądane seksualne Jeśli rak obejmuje narządy płciowe. Seksualne trudności mogą również wynikać ze skutków ubocznych i leczenia raka, takich jak zmęczenie, ból i lęk o stosowaniu. Ponadto, przygnębiony uczucia na raka może spowodować utratę libido. Czasami emocjonalne czynniki mogą seksualny skutków ubocznych oprócz zmian fizycznych można poddać w trakcie leczenia.

Zobacz także

Leczenie raka mężczyzn: Możliwe działania niepożądane seksualne

Jak leczenia raka wpływa na seksualność

Surgery, radioterapii, terapii hormonalnej i chemioterapia mogą spowodować seksualne skutki uboczne.

Chirurgia
Nerwy w kontroli obszaru miednicy przepływ krwi do penisa. Jeśli masz guza w swoim obszarze miednicy, które muszą być usunięte, chirurg musi działać ostrożnie, aby nie uszkodzić nerwów. Zerwane nerwów może prowadzić do osłabionej erekcji lub niezdolność do osiągnięcia erekcji. Operacje, które mogą powodować zaburzenia erekcji obejmują:

 • Jelita grubego i odbytu operacja. Jeśli masz okrężnicy lub raka odbytnicy, może wymagać zabiegu resekcji brzuszno nazwie usunąć dolną jelita grubego i odbytnicy.
 • Operacja pęcherza. Procedura nazywa radykalnej cystektomii z powodu raka pęcherza moczowego polega na usunięciu pęcherza moczowego, prostaty, cewki moczowej i górny pęcherzykach nasiennych.
 • Operacji prostaty. Jeśli masz raka prostaty, można rozważyć radykalnej prostatektomii usunięcie prostaty i pęcherzyków nasiennych.
 • Penis surgery. Choć rzadko, chirurgiczne usunięcie całości lub części prącia (penectomy) jest opcją dla mężczyzn z rakiem prącia. Jeśli penectomy jest częściowe, może nadal być w stanie osiągnąć erekcji.
 • Usunięcie węzłów chłonnych. Operacja usunięcia wielu węzłów chłonnych w obrębie miednicy (limfadenektomia zaotrzewnowej), mogą być stosowane u mężczyzn z rakiem jąder lub mięsaki niektórych.

Nowszy nerve-sparing operacje są mniej prawdopodobne, aby powodować zaburzenia erekcji, ale czy jesteś kandydatem do tego typu zabiegu zależy od wielkości i lokalizacji swojego raka. Dla niektórych rodzajów raka, uszkodzenia nerwów, nie można uniknąć, jeżeli lekarz jest w celu usunięcia wszystkich nowotworów. Mężczyźni, którzy przechodzą oszczędzania nerwów prostatektomii może wystąpić tymczasowe zaburzenia erekcji, a efekty są trwałe w ludzi, którzy nie kwalifikują się do zabiegu oszczędzającego nerwów.

Nerwy uszkodzone podczas zabiegu może spowodować doświadczenie suchy orgazm - orgazm bez wytrysku nasienia. Nasienia organizm produkuje nie mogą zostawić swoje jądra, lub może być odłożony do pęcherza (wytrysk wsteczny). Niektórzy ludzie mówią, że suchy wytrysk czuje nie różni, a często ich partnerzy nie dostrzegają lub nie przeszkadza różnicę. Jednak inni ludzie, że suche orgazmy są słabsze lub czują się mniej przyjemne niż ich orgazm przed operacją.

Radioterapia
Promieniowanie celu miednicy może powodować zaburzenia erekcji, choć nie jest jasne, dlaczego. Promieniowanie może uszkodzić nerwy w okolicach miednicy, zablokować przepływ krwi do penisa lub zmniejszyć poziom testosteronu w organizmie. Promieniowania na skutki uboczne zaczynają powoli około sześciu miesięcy do roku po leczeniu.

Niezależnie od tego czy doświadczają zaburzeń erekcji w wyniku radioterapii zależy od ilości promieniowania otrzymywanej i jak duża część miednicy jest leczony - większy poziom promieniowania na większej wysokości ciała jest bardziej prawdopodobne, aby powodować efekty uboczne seksualnych. Mężczyźni, którzy palą, lub którzy mają historię choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca również może być na większe ryzyko zaburzeń erekcji po radioterapii. Warunki te mogą już spowodowało pewne uszkodzenia tętnic, które mogą być wykonane gorzej przez promieniowanie.

Ilość nasienia wytryskiem może się zmniejszyć po radioterapii. Możesz odczuwać ból podczas wytrysku po leczeniu, chociaż zazwyczaj ustępuje w czasie.

Hormonalna terapia
Jeśli masz raka prostaty, który rozprzestrzenił się, lekarz może spróbować obniżyć poziom hormonu testosteronu w organizmie, usuwając swoje jądra (zabieg usunięcia jąder) lub leczenia ci leków. Niektóre nowotwory prostaty polega na testosteron na paliwo. Obniżając poziom testosteronu, lekarz ma nadzieję spowolnić lub zatrzymać nowotworu progresję. Mężczyźni, którzy mają duże nowotwory prostaty mogą otrzymać terapię hormonalną, aby zmniejszyć prostatę przed operacją - w celu ułatwienia usunięcia.

Terapia hormonalna najczęściej powoduje utratę libido, ale to nie zdarza się każdemu. Niektórzy ludzie uważają, że mają ochotę na seks, ale nie są w stanie erekcji lub nie są w stanie osiągnąć orgazm. Młodsi mężczyźni mają zwykle mniej seksualne skutki uboczne terapii hormonalnej. Terapia hormonalna może spowodować produkują mniej nasienia podczas wytrysku.

Chemoterapia
Może wystąpić utrata libido i trudności osiągnięcie erekcji po chemioterapii. Niektóre leki chemioterapii, zmniejszenie ilości testosteronu produkuje twoje ciało. Będziesz zazwyczaj odzyskać sprawność seksualną w ciągu kilku tygodni od zakończenia leczenia.

Co można zrobić, aby odzyskać sprawność seksualną

Niektóre seksualne skutki uboczne leczenia raka będzie rozwiązać w ciągu kilku tygodni. Inni może trwać rok lub dwa po zabiegu, a niektóre będą trwałe. Dowiedz się, jak można o tym, co utrudnia swoją sprawność seksualną. To może pomóc Ci poczuć się bardziej kontrolować sytuację i pomagają w dotarciu do opcji leczenia. Możesz również do:

 • Czy jakieś eksperymenty. Może się okazać, że niektóre sytuacje reignite swój popęd seksualny lub pomóc w erekcji. Zwróć uwagę na to, co działa - czy to stymulowanie penisa samodzielnie lub myśli o seksualnych fantazji. Można znaleźć swoje orgazmy są bardziej intensywne, jeśli spędzić więcej czasu na grę wstępną.
 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Lekarz może podać więcej informacji na temat tego, co jest przyczyną wszelkich zaburzeń seksualnych jesteś doświadcza. Stamtąd można omówić możliwości leczenia, takie jak leki, implantów lub urządzeń, które mogą ułatwić erekcji. Należy pamiętać jednak, że niektórzy lekarze mogą być tak samo niechętnie lub zakłopotany jak ty mówić o seksualnych skutków ubocznych. Jeśli tak, należy poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty, np. urologa lub seksuologa.
 • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Niech twój partner wie, co będzie najlepsze dla Ciebie. Bądź szczery o swoich obawach i uczuciach. Jeśli jesteś milczy na temat tego, czego doświadcza, Twój partner może czuć się odrzucony. Twój partner może zaoferować istotne wsparcie, jak wyjść z leczenia raka. Ona lub on może mieć pomysły, jak pomóc odzyskać sprawność seksualną.
 • Porozmawiaj z innymi przeżyły raka. Twój zespół opieki zdrowotnej może być w stanie kierować się do grupy wsparcia w twoim mieście. W przeciwnym razie, połączyć z innymi przeżyły raka online. Jeśli jesteś zakłopotany dyskusji twarzą w twarz sex z obcymi, środowisko internetowe zapewnia większą anonimowość. Start z Europejskiego Towarzystwa zwalczania raka Cancer Survivors Network.

Mężczyźni, którzy mieli leczenie raka może stwierdzić, że to po prostu potrzeba czasu, aby odzyskać sprawność seksualną. Leki i inne opcje do pracy na leczenie u niektórych ludzi, a nie w innych. Czasami trwa to rok lub dwa do nerwów lub naczyń krwionośnych w okolicy miednicy, aby uzdrawiać.

Zobacz także