PSA Test

Definicja

Test PSA jest używany przede wszystkim do wykrywania nowotworów prostaty. PSA test mierzy ilość antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) we krwi. PSA to białko wytwarzane w prostacie, niewielki gruczoł, który znajduje się poniżej pęcherza mężczyzny. PSA jest przeważnie w nasieniu, które również są wytwarzane w prostacie. Małe ilości PSA zwykle krążą we krwi.

Test PSA. Inne powody, dla testów PSA.
Test PSA. Inne powody, dla testów PSA.

PSA wykrywa wysokie poziomy PSA, które mogą wskazywać na obecność raka prostaty. Jednakże, wiele innych warunków, takich jak na rozszerzonej prostaty lub stan zapalny, mogą również zwiększyć poziom PSA.

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat testów PSA. Ostatecznie, czy masz test PSA jest coś należy zdecydować, po przedyskutowaniu z lekarzem, biorąc pod uwagę swoje czynniki ryzyka i ważenie swoich preferencji.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem nonskin u mężczyzn, i to jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn po raku płuc. Wczesne wykrycie może być ważnym narzędziem w uzyskaniu odpowiedniego i terminowego traktowania.

Mężczyźni z rakiem prostaty może mieć podwyższony poziom PSA. Wiele noncancerous warunki również mogą zwiększyć poziom mężczyzny PSA. Chociaż PSA wykrywa wysoki poziom PSA we krwi, badanie nie zapewnia dokładnej informacji diagnostycznych dotyczących stanu gruczołu krokowego.

Test PSA jest jedynym narzędziem do ekranu na wczesnych objawów raka prostaty. Innym powszechnym badanie przesiewowe, zwykle wykonywane oprócz testu PSA, jest per rectum. W tym teście, twój lekarz wprowadza smarowane, rękawiczce palec do odbytu, aby dotrzeć do prostaty. By uczucie lub naciskając na prostatę, lekarz może być w stanie ocenić, czy ma nieprawidłowe grudki lub twardej.

Ani badanie PSA, ani per rectum zapewnia wystarczająco dużo informacji dla lekarza do diagnozowania raka prostaty. Nieprawidłowe wyniki w tych testach może doprowadzić lekarza polecić biopsji gruczołu krokowego. Podczas tej procedury, próbki tkanek są usuwane do badania laboratoryjnego. Diagnoza nowotworu w oparciu o wyniki biopsji.

Inne powody, dla testów PSA
Dla ludzi, którzy już zdiagnozowano raka prostaty, PSA może być stosowany do:

 • Pomoc zdecydować, czy i kiedy rozpocząć leczenie
 • Ocenić skuteczność zabiegu
 • Sprawdź, powtarzanego raka

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Test PSA polega na zbadaniu próbki krwi w laboratorium. Technik pielęgniarki lub medycznych będzie użyć igły do ​​krwi z żyły, najprawdopodobniej w ramię.

Zobacz także

Zagrożenia

Ważenie korzyści, ograniczenia i potencjalne ryzyko testu PSA może pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Korzyści z badania
Test PSA może pomóc w wykrywaniu raka prostaty we wczesnym stadium. Rak jest łatwiejsza do leczenia i jest bardziej prawdopodobne, że utwardzona, jeśli jest zdiagnozowana we wczesnym stadium.

Ale do oceny korzyści z badania, ważne jest, aby wiedzieć, czy wczesne wykrywanie i wczesne leczenie poprawia wyniki leczenia i zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka gruczołu krokowego.

Ograniczenia badania. Ps-obniżenie czynników.
Ograniczenia badania. Ps-obniżenie czynników.

Kluczową kwestią jest typowy przebieg raka prostaty. Rak prostaty zwykle rozwija się powoli w ciągu wielu lat. Dlatego człowiek może mieć raka prostaty, który nie powoduje objawów lub staje się problem medyczny w trakcie jego trwania.

Ograniczenia badania
Ograniczenia badania PSA obejmują:

 • Psa czynniki podnoszące. Oprócz raka, inne warunki, które mogą podnieść poziom PSA to powiększenie gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego lub BPH) i zapalenie lub zakażenie prostaty (gruczołu krokowego). Ponadto, poziom PSA zwykle wzrasta z wiekiem.
 • Ps-obniżenie czynników. Niektóre leki stosowane w leczeniu BPH lub moczowego warunki mogą obniżyć poziom PSA. Duże dawki niektórych leków stosowanych w chemioterapii może również obniżyć poziom PSA.
 • Błędne wyniki. Testu nie zawsze zapewniają dokładne wyniki. Podwyższony poziom PSA nie musi oznaczać, masz raka. A w niektórych przypadkach, normalny poziom PSA nie całkowicie wykluczyć raka prostaty.
 • Overdiagnosis. Badania szacują, że między 17 a 50 procent mężczyzn z rakiem prostaty wykrywany przez testy PSA są nowotwory, które nie spowoduje objawów podczas ich życia. Te bezobjawowe guzy są uważane overdiagnoses - identyfikacja raka nie może spowodować zły stan zdrowia lub stanowić zagrożenie dla życia mężczyzny.

Potencjalne zagrożenia
Potencjalne ryzyko testu PSA są zasadniczo podobne do wyboru można dokonać w oparciu o wyniki badań, takie jak decyzja poddania dalszych badań i leczenia raka prostaty. Ryzyko to:

 • Biopsja problemów. Biopsja jest procedurą, która posiada własne ryzyko, w tym bólu, krwawienia i zakażenia.
 • Efekty psychologiczne badania fałszywie pozytywne wyniki -. Wysoki poziom PSA, ale nie znaleziono z biopsji raka - może powodować niepokój i strach. Jeśli zdiagnozowano raka prostaty, ale to wydaje się być wolno rosnący guz, który nie powoduje choroby, może wystąpić znaczny niepokój po prostu wiedząc, że tam jest.

Rekomendacje
Liczba dużych organizacji zawodowych i instytucji państwowych są ważone w sprawie korzyści i zagrożeń związanych z testów PSA. European Cancer Society, Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, European College of Preventive Medicine, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, a US Preventive Services Task zmusić wszystkich rozpoznać kontrowersje przesiewowe testem PSA i braku niezbitych dowodów, że badania przesiewowe może zapobiec śmierci z powodu raka prostaty. Pozostałe punkty umowy obejmują:

 • Screening musi być zindywidualizowane decyzja. Wszystkie organizacje zalecane przez lekarzy omówienia korzyści i zagrożeń wynikających z badania PSA z mężczyzn w pewnym wieku lub w grupach wysokiego ryzyka. Lekarze powinni pomóc im podejmować własne decyzje o kontroli, w zależności od wieku, czynników ryzyka, długość życia i osobistych preferencji.
 • Starsi ludzie nie muszą być ekranowane. Niektóre organizacje zalecają, że badania przesiewowe nie jest konieczne dla mężczyzn w wieku 75 i starszych lub tych, którzy nie powinni żyć dłużej niż 10 lat. European Cancer Society zaleca, aby decyzja ta powinna być podjęta w każdym przypadku indywidualnie. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że decyzje muszą być zindywidualizowane, a nie zakładać, że wszystkie badania przesiewowe raka prostaty musi zatrzymać raz człowiek w jego 70s.
 • Mężczyźni z wysokim ryzykiem powinien omówić badania przesiewowe w młodszym wieku Niektóre grupy polecam wcześniejsze dyskusje dla mężczyzn w grupach wysokiego ryzyka -. Te z rodzinną historią raka prostaty i afrykańsko-europejskich mężczyzn.

European Cancer Society zaleca, aby lekarze dostarczają informacji na temat badań przesiewowych raka prostaty dla mężczyzn w średnim ryzykiem rozpoczynając w wieku 50 lat, a mężczyźni w większym ryzykiem mogą korzystać z informacji w wieku 40 lub 45. European Association zaleca urologiczne mężczyzn rozważyć uzyskanie przesiewowych w kierunku raka prostaty, bazowy, w tym badania i DRE PSA, począwszy od 40 roku życia.

Europejski Towarzystwa Urologicznego (AUA) odradza przesiewowych PSA u mężczyzn poniżej 40 roku życia, i to nie zaleca przesiewowe między wieku 40 i 54 dla mężczyzn w średnim ryzykiem. Dla mężczyzn wieku od 55 do 69, AUA zaleca wspólne podejmowanie decyzji pomiędzy mężczyznami i ich lekarzy o tym, kiedy rozpocząć pokaz. AUA wytyczne stanowią, że największe korzyści z badań przesiewowych wydaje się być w mężczyzn wieku 55 do 69, i to nie zaleca rutynowe badanie ponad 70 lat.

US Preventive Services Task Force (USPSTF) zaleca przeciwko opartej przesiewowych PSA dla mężczyzn, którzy nie mają objawów, które są bardzo podejrzane dla raka prostaty. USPSTF stwierdza, że ​​badania PSA u zdrowych mężczyzn, niezależnie od wieku, nie daje żadnych korzyści netto lub że szkodzi przewyższają korzyści. To był bardzo kontrowersyjny punkt widzenia, a wielu ekspertów w dziedzinie raka prostaty nie zgadzam się z USPSTF zaleceń.

Zobacz także

Wyniki

Wyniki badań przedstawiono jako PSA nanogramów PSA mililitrze krwi (ng / ml). Nie ma określonego punktu odcięcia między normalnym i nieprawidłowe stężenia PSA. Lekarz może zalecić biopsję prostaty na podstawie wyników egzaminu PSA i cyfrowy egzamin odbytnicy, wraz z innymi czynnikami.

Odmiany testu PSA
Lekarz może stosować inne sposoby interpretacji wyników PSA przed podjęciem decyzji o zamawianiu biopsji do badania tkanki nowotworowej. Te inne metody, w celu poprawy dokładności testu PSA, jako narzędzie do badań przesiewowych.

Naukowcy nadal badać warianty testu PSA w celu ustalenia, czy zapewniają one wymierne korzyści. Warianty testu PSA obejmują:

 • Prędkość PSA. PSA prędkość jest zmiana wartości PSA w czasie. Szybki wzrost PSA może wskazywać na obecność raka lub agresywną postacią raka.
 • . Odsetek wolnego PSA PSA krąży we krwi w dwóch formach - albo dołączone do niektórych białek krwi lub wolna (free). Jeśli masz wysoki poziom PSA, ale niski procent wolnego PSA, może być bardziej prawdopodobne, że ma raka prostaty. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do mężczyzn z poziomem PSA w granicznym zakresie pomiędzy 4 i 10. Jest to szczególnie przydatne przy określaniu potrzeby ponownej biopsji, a nie w stanie początkowym przesiewania.

Porozmawiaj z lekarzem
Zanim przejdziemy test PSA, należy porozmawiać z lekarzem na temat korzyści i zagrożeń. Jeśli zdecydujesz, że test PSA jest właśnie dla Ciebie, zapytaj lekarza:

 • Kiedy będzie omówienie wyników
 • Jakie zalecenia on lub ona może zrobić, jeżeli wyniki są pozytywne
 • Jak często należy powtórzyć test, jeżeli wyniki są negatywne

Omawiając te kwestie wcześniej, mogą sprawić, że łatwiej jest nauczyć się wyniki egzaminu i podjąć odpowiednie decyzje później.

Zobacz także