Prostata laser surgery

Definicja

Prostata laser operacja jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów moczowych wywołanych przez powiększonej prostaty, stan znany jako łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH).

Podczas prostaty chirurgii laserowej, lekarz wstawia ZAKRES przez czubka penisa do rury, która odprowadza mocz z pęcherza moczowego (cewki moczowej). Cewka moczowa jest otoczone przez gruczoł krokowy. Laserowy przechodzi przez zakres. Laser dostarcza energię, który jest używany, aby zmniejszyć lub usunąć nadmiar tkanki, która blokuje cewki moczowej i zapobiegania przepływu moczu.

Wszystkie lasery wykorzystują skoncentrowany światło wygenerować precyzyjne i intensywne ciepło. Chirurgia laserowa usuwa nadmiar tkanki stercza poprzez:

 • Ablacja. Laser topi się nadmiaru tkanki.
 • Wycięcie. Laser wycina nadmiar tkanki gruczołu krokowego.

Istnieją różne rodzaje prostaty chirurgii laserowej, takie jak:

 • Fotoselektywna odparowanie stercza (PVP). Stosuje się laser topnieć (parowanie) tkanki prostaty, a nadmiar aby powiększyć moczowy kanału.
 • Holm ablacji laserowej gruczołu krokowego (HOLAP). Jest podobny do opisanego w PVP, z tym że inny typ lasera stosuje się rozpływać (parowanie) nadmiar tkanki prostaty.
 • Holmium laser wyłuszczenie gruczołu krokowego (holep). Laser jest używany do cięcia i usunąć nadmiar tkanki, która blokuje cewkę moczową. Kolejny przyrząd, zwany morcellator, są następnie wykorzystywane do rozdrabniania tkanki prostaty na małe kawałki, które można łatwo usunąć.

Rodzaj chirurgii laserowej lekarz wykonać zależy od kilku czynników, w tym od wielkości gruczołu krokowego, zdrowie, rodzaju urządzeń laserowych dostępne i lekarza szkolenia.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Prostata laser surgery pomaga zmniejszyć urinary objawy spowodowane przez BPH. Urinary objawy spowodowane przez BPH mogą obejmować:

 • Częste, nagła potrzeba oddania moczu
 • Trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
 • Slow (długotrwałe) oddawanie moczu
 • Częstsze oddawanie moczu w nocy (oddawanie moczu w nocy)
 • Zatrzymywanie i uruchamianie ponownie podczas oddawania moczu
 • Uczucie nie można całkowicie opróżnić pęcherz
 • Zakażenia układu moczowego

Chirurgii laserowej mogą być również wykonane w celu leczenia lub zapobiegania powikłaniom powodu zablokowania przepływu moczu, takich jak:

 • Powtarzające się infekcje dróg moczowych
 • Nerek lub uszkodzenie pęcherza
 • Niezdolność do kontrolowania oddawania moczu (nietrzymanie moczu) lub niemożność oddania moczu w ogóle (zatrzymanie moczu)
 • Kamienie pęcherza
 • Powtarzające się krew w moczu

Liczba procedur są dostępne w leczeniu BPH, ale chirurgia laserowa ma kilka potencjalnych zalet w stosunku do innych metod, takich jak przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomii otwartej. Zalety zazwyczaj obejmują:

 • Niższe ryzyko krwawień. Ponieważ istnieje niewielkie ryzyko krwawienia z chirurgii laserowej, może być dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy biorą leki rozrzedzające krew lub mają zaburzenia krzepnięcia krwi, który nie pozwala im w krzepnięciu krwi normalnie.
 • Krótszy pobyt w szpitalu lub nie. Chirurgia laserowa może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych lub tylko pobyt na noc w szpitalu. Inne leczenie prostaty, takie jak otwarte prostatektomii lub przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP), mogą wymagać dłuższego pobytu w szpitalu.
 • Szybsze odzyskiwanie. Poprawa chirurgii laserowej trwa zazwyczaj mniej czasu niż wychodzenia z TURP lub operacji otwartej.
 • Mniejsze zapotrzebowanie na cewnik. Procedury w leczeniu powiększenie gruczołu krokowego zwykle wymaga użycia rurki (cewnika) do odprowadzenia moczu z pęcherza moczowego po zabiegu. Z chirurgii laserowej, cewnik jest na ogół potrzebna w mniej niż 24 godziny.
 • Więcej-natychmiastowe wyniki. Ulepszenia w moczu objawów z chirurgii laserowej są zauważalne od razu, a to może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy, aby zobaczyć widoczną poprawę z leków.

Zobacz także

Zagrożenia

Poważne powikłania długoterminowe są mniej prawdopodobne, z prostaty chirurgii laserowej niż z tradycyjnym zabiegu. Ryzyko związane z chirurgii laserowej mogą obejmować:

 • Czasowe trudności w oddawaniu moczu. Możesz mieć problemy z oddawaniem moczu przez kilka dni po zabiegu. Dopóki można oddawać mocz na własną rękę, trzeba będzie mieć rurkę (cewnik) wstawiony do penisa do realizacji moczu z pęcherza.
 • Zakażenie układu moczowego. Zakażenia układu moczowego są możliwe powikłania po każdej procedurze prostaty. Infekcja jest coraz bardziej prawdopodobne już masz cewnika w miejscu, i może wymagać antybiotyki lub inne leczenie.
 • Zwężenie (zwężenie) z cewki moczowej. Podobnie jak można tworzyć blizny na zewnątrz ciała, można tworzyć blizny na wewnętrznej po operacji prostaty. Te blizny mogą blokować przepływ moczu, wymagające dodatkowego leczenia.
 • Dry orgazm (wytrysk wsteczny). Każda operacja prostaty może powodować wytrysk wsteczny, co oznacza nasienie uwalniane podczas szczytowania (wytrysku) wchodzi pęcherza zamiast wychodzenia penisa. Wytrysk wsteczny nie jest szkodliwy, i generalnie nie wpływa przyjemności seksualnej. Ale może zaburzać zdolność do ojca dziecka. Jest to wspólny długoterminowy efekt uboczny procedur w leczeniu powiększenie gruczołu krokowego.
 • Zaburzenia erekcji Istnieje małe ryzyko, że ablacyjne procedury może spowodować zaburzenia erekcji -. Niemożność utrzymania erekcji wystarczająco mocno do seksu. Na ogół jest to mniejsze ryzyko z chirurgii laserowej w porównaniu z tradycyjnym zabiegu.
 • Potrzeba ponownego leczenia. Niektórzy mężczyźni wymagają kontynuacji leczenia po laserowej ablacji zabiegu, ponieważ nie wszystkie tkanki zostały usunięte lub mogą rosnąć z powrotem w czasie. To nie przypadek wyłuszczeniu jest. Mężczyźni, którzy mają HoLEP zwykle nie wymagają ponownego leczenia, ponieważ cała część prostaty, które mogą blokować przepływ moczu jest usuwany.

Zobacz także

Jak przygotować

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, co należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia. Oto kilka kwestii, aby skonsultować się z lekarzem:

 • Twoje leki. Należy poinformować lekarza o każdej recepty, over-the-counter lub suplementów można podjąć. Jest to szczególnie ważne, jeśli wziąć leki rozrzedzenie krwi, takie jak warfaryna (Coumadin) lub klopidogrel (Plavix), nonprescription i przeciwbólowe, takie jak aspiryna, ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne) lub sodu naproksen (Aleve, innych). Twój lekarz może zalecić odstawienie leków, które zwiększają ryzyko krwawienia kilka dni przed operacją.
 • Czczo przed procedurą. Lekarz może powiedzieć, nie jeść ani pić niczego po północy w noc przed zabiegiem. Rano w swoim postępowaniu, należy tylko lekarstwa lekarz zaleci, aby z małym łykiem wody.
 • Ustalenia po zabiegu. Zapytaj lekarza, jak długo się spodziewać się w szpitalu. Nie będzie w stanie prowadzić samodzielnie do domu po zabiegu, który dzień lub ogólnie, jeśli cewnik w pęcherzu.
 • Ograniczenia działalności. Możesz nie być w stanie pracować, czy duży wysiłek fizyczny przez około dwa tygodnie po zabiegu, ale w zależności od rodzaju zabiegu laserowej masz, możesz potrzebować więcej lub mniej czasu odzyskiwania. Zapytaj lekarza, jak dużo czasu możesz potrzebować.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Chirurgii laserowej do przerostu prostaty może trwać od 30 minut do kilku godzin, w zależności od wielkości i anatomii prostaty traktowanej.

Przed operacja się zaczyna, będziesz miał ani znieczulenia ogólnego, co oznacza, że ​​będziesz nieprzytomny w trakcie postępowania, lub znieczulenia rdzeniowego, co oznacza, będziesz pozostanie przytomny podczas zabiegu.

Techniki chirurgii laserowej do przerostu prostaty są wykonane przez wprowadzenie wyświetlania zakresów i instrumentów przez końcówkę prącia do cewki moczowej. To sprawia, że ​​zabieg możliwy bez żadnych cięć (nacięcia) na zewnątrz ciała.

Dokładnie to, czego można się spodziewać w trakcie i po zabiegu może się nieco różnić w zależności od konkretnego rodzaju lasera i stosowaną techniką.

Podczas procedury
Wąski zakres światłowodowy włożeniu przez czubka penisa do cewki moczowej. Wchodząc na prostatę przez penisa, lekarz nie będzie trzeba wprowadzać żadnych cięć (nacięcia) na zewnątrz ciała. Lekarz będzie używać lasera, aby zniszczyć, odparowania lub wyciąć tkanki prostaty blokuje przepływ moczu. W zależności od procedury, lekarz może stosować instrumenty usunąć wycięte kawałki tkanki stercza z pęcherza.

Po zabiegu
Po zabiegu możesz mieć cewnika w miejscu, ponieważ przepływ moczu jest blokowany przez obrzęk. Jeśli nie jesteś w stanie oddać mocz po usunięciu rurki, lekarz może zastąpić cewnik przez jakiś czas, co pozwala leczyć lub dać cewniki, które można wstawiać na własną rękę kilka razy dziennie, aż opuchlizna schodzi i można mocz ponownie normalnie.

Można również zauważyć, że:

 • Krew w moczu. Możesz zobaczyć krew na kilka dni do kilku tygodni po zabiegu. Ale jeśli krew w moczu jest gruba jak ketchup, krwawienie pojawia się pogorszenie lub zakrzepy blokują przepływ moczu, skontaktuj się z lekarzem.
 • Działa drażniąco moczowego objawy. Możesz czuć pilną lub częste oddawanie moczu, czy może wstać częściej w nocy na mocz. Na ogół większość ludzi doświadczenie spalania, w szczególności na końcu penisa, pod koniec oddawania moczu. W przypadku niektórych rodzajów chirurgii laserowej, objawy te mogą trwać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od tego, jak leczyć i wielkość prostaty.
 • Trudność trzyma moczu. Taka sytuacja może wystąpić, ponieważ pęcherz jest przyzwyczajony do pchania moczu przez cewkę moczową filtru rozszerzonej tkanki prostaty. Dla większości ludzi problem ten zwiększa się z czasem.

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza o wszelkich szczególnych ograniczeń lub kroki, jakie należy podjąć po zabiegu. Mogą one obejmować:

 • Spokojnie. Nie rób żadnych forsownych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, dopóki lekarz mówi, że jest OK. Może to być na dwa tygodnie po HoLEP, ale tak krótki, jak kilka dni z procedur, takich jak PVP.
 • Trzymać się na seks. Nie ma seksu, dopóki lekarz mówi, że jest OK. Dla większości ludzi, to jest na tydzień lub dwa po zabiegu. Orgazmu (wytrysku) zbyt szybko może spowodować ból i krwawienie.
 • Uważaj na krew w moczu. Możesz zobaczyć krew na kilka dni do kilku tygodni po zabiegu. Ale jeśli krew w moczu jest gruby, krwawienie pojawia się pogorszenie lub zakrzep zablokować przepływ moczu, skontaktuj się z lekarzem.
 • Weź leki zgodnie z zaleceniami. Jeśli lekarz przepisane antybiotyki, upewnij się, aby wziąć pełną przebieg dokładnie tak, jak lekarz mówi.

Zobacz także

Wyniki

Prostata laser surgery poprawia przepływ moczu w większości mężczyzn. Często rezultaty są trwałe. W niektórych przypadkach, zwłaszcza technik ablacji, chirurgii laserowej nie usuwa wszystkich tkanek prostaty blokowania przepływu moczu lub tkanki odrasta, a dalsze leczenie jest konieczne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pogorszenie objawów moczowych, umówić się do lekarza.

Zobacz także