Potnica

Definicja

Potnica, znany również jako dyshidrotic wyprysk lub pompholyx, jest rzadkie choroby skóry, w których bardzo małe, wypełnione płynem pęcherze pojawiają się na dłoniach i boki palców. Podeszwy stóp również może mieć wpływ.

Pęcherze, które występują w Potnica ogólnie ostatniego wokół trzech tygodni i powodować swędzenie. Raz w blistry Potnica suche, skóra może pojawić łuszcząca. Pęcherze zwykle powtarza, czasami zanim skóra goi się całkowicie od poprzednich pęcherze.

Leczenie Potnica najczęściej obejmuje kremów lub maści, które RUB na zmienioną chorobowo skórę. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić kortykosteroidy pigułki, takie jak prednizon, aby przyjmować doustnie.

Objawy

Pęcherze związane z Potnica występują najczęściej na bokach palców i dłoni, chociaż podeszwy stóp może również być ograniczona. Pęcherze są zazwyczaj małe - o szerokości standardowego ołówka - i zwykle pojawiają się w klastry, z wyglądu podobny do tapioki.

W przypadkach bardziej poważnych, małe pęcherzyki mogą łączyć ze sobą, tworząc większe pęcherze. Skóry dotkniętej Potnica może być bardzo swędzące lub nawet bolesne. Gdy pęcherze się suche i płatków, które występuje w około trzy tygodnie, podstawowe skóra może być czerwona i oferty.

Potnica ma tendencję do nawrotów dość regularnie przez kilka miesięcy lub lat.

Kiedy do lekarza
Zadzwoń do lekarza, jeśli masz wysypkę na dłoniach lub stopach, że nie odejdzie na własną rękę.

Przyczyny

Potnica przyczyna jest nieznana. Jednakże, może on być związany z podobnym zaburzenia skóry, zwany atopowe zapalenie skóry, jak również z chorób alergicznych, takich jak katar sienny. Wykwity mogą być sezonowe u osób z nosa alergie.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka Potnica m.in.:

 • Stress. Potnica wydaje się być bardziej powszechne w okresach stresu.
 • . Ekspozycja na niektórych metali Są to chrom, kobalt i nikiel - zwykle w środowisku przemysłowym.
 • Skóra wrażliwa. Osoby, u których wystąpi wysypka po kontakcie z niektórych drażniące są bardziej narażone na Potnica.
 • Atopowe zapalenie skóry. Niektóre osoby z atopowym zapaleniem skóry może rozwijać dyshidrotic egzemę.

Powikłania

Potnica. Ekspozycja na niektórych metali.
Potnica. Ekspozycja na niektórych metali.

Dla większości ludzi, Potnica tylko swędzenie niedogodności. Dla niektórych jednak, ból i swędzenie może ograniczyć korzystanie z ich rąk i nóg. Intensywne drapanie może zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnej rozwijającej się na zmienioną chorobowo skórę.

Przygotowania do wizyty

Jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. On lub ona może skierować pacjenta do lekarza, który specjalizuje się w chorobach skóry (dermatolog). Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do wizyty i wiedzieć, czego oczekiwać od lekarza.

Co możesz zrobić
Przed wizytą, możesz napisać list, który odpowiada na następujące pytania:

 • Czy doświadczyłeś tego problemu w przeszłości?
 • Czy masz alergię na niektóre substancje, takie jak gumy, klejów, substancji zapachowych lub niklu?
 • Czy poziom stresu pogorszyła niedawna?
 • Jakie leki i suplementy bierzesz regularnie?
 • Czy jesteś narażony na niektórych metali i chemikaliów w środowisku pracy lub poprzez hobby?

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może zadać szereg pytań, takich jak:

 • Kiedy po raz pierwszy rozpocząć występują objawy?
 • Czy objawy były ciągłe lub sporadyczne?
 • Jak poważne są objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się polepszać swoje objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać objawy?
 • Czy jesteś narażony na działanie substancji chemicznych i metali w środowisku pracy lub poprzez hobby?

Testy i diagnoza

W większości przypadków lekarz może zdiagnozować Potnica na podstawie badania przedmiotowego. Nie można w szczególności badania laboratoryjne potwierdzenia diagnozy Potnica, ale lekarz może zalecić badania, aby wykluczyć inne problemy skórne, które mają podobne objawy.

Na przykład, drapanie skóry mogą być testowane pod kątem od rodzaju grzyba, że ​​powoduje problemy, takie jak grzybica stóp. Alergie skórne i wrażliwości mogą być ujawnione przez wystawienie płaty skóry do różnych substancji.

Zabiegi i leki

W zależności od nasilenia objawów, sposoby leczenia mogą obejmować:

 • Kortykosteroidy. Szybkie potencji kortykosteroidów kremy i maści mogą przyspieszyć zniknięcie pęcherze. Opakowanie obszar poddany w folię może poprawić wchłanianie. Wilgotne okłady również mogą być stosowane po stosowaniu kortykosteroidów w celu zwiększenia absorpcji leku. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać tabletki kortykosteroidów, takich jak prednizon. Długotrwałe stosowanie steroidów może powodować poważne efekty uboczne.
 • Fototerapia. Jeśli inne metody leczenia nie są skuteczne, lekarz może zalecić specjalny rodzaj terapii światłem, które łączy w sobie ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe z lekami, które pomagają uczynić skórę bardziej podatne na skutki tego rodzaju światła.
 • Immune-tłumienie maści. Leki, takie jak takrolimus (Protopic) i pimekrolimus (Elidel) mogą być pomocne dla osób, które chcą ograniczyć ekspozycję na sterydach. Jednakże, leki te mogą zwiększać ryzyko infekcji skóry.
 • Iniekcje toksyny botulinowej. Niektórzy lekarze mogą rozważyć zalecenie iniekcje toksyny botulinowej w leczeniu ciężkich przypadków Potnica. Jednakże, jest to stosunkowo nowa możliwości leczenia, które jeszcze nie uzyskała powszechnej akceptacji.

Styl życia i domu środki zaradcze

Strona główna Leczenie może obejmować:

 • Kompresuje. Mokro, zimno okłady mogą pomóc zmniejszyć swędzenie.
 • Leki przeciwhistaminowe. Over-the-counter leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina (Benadryl) lub loratadyna (Claritin, Alavert, inne) mogą pomóc złagodzić swędzenie.
 • Oczaru. Moczenie dotkniętych obszarów w oczaru może przyspieszyć gojenie.

Zapobieganie

Ponieważ przyczyną Potnica jest ogólnie znane, nie ma sprawdzony sposób, aby zapobiec tego warunku. Jednak, zarządzania stresem i unikania ekspozycji na soli metali, takich jak chrom i nikiel, mogą pomóc w zapobieganiu Potnica.