Podwójna macica

Definicja

W żeński płód, macica zaczyna się od dwóch małych rurek. Jak płód rozwija się, rurki normalnie przystąpić do tworzenia jeden większy, pusty narząd - macicę. Czasami jednak, rury nie łączą się całkowicie. Zamiast tego, każdy rozwija się w oddzielnej strukturze. Stan ten nazywany jest podwójna macica (didelphys macicy). Podwójna macica może mieć jeden otwór (szyjki macicy) w jednym pochwy lub jamy macicy, każdy może mieć szyjkę macicy. Nie może być nawet dwa pochwy.

Podwójna macica jest rzadkością - a czasem nigdy nie zdiagnozowano. Odsetek kobiet z podwójną macicą prawdopodobnie wyższe u osób z historią poronienia lub przedwczesnego.

Leczenie jest potrzebne tylko wtedy, gdy podwójna macica powoduje objawów lub powikłań, takich jak ból w obrębie miednicy, poronień powtarzających się lub przedwczesnego porodu.

Objawy

Niektóre kobiety mają podwójną macicę i nie zdaje sobie sprawy - nawet w czasie ciąży i porodu. Każda wnęka w podwójnej macicy często prowadzi do własnej macicy. Niektóre kobiety z podwójną macicą również duplikat lub podzielić pochwy.

Możliwe objawy mogą obejmować:

 • Nietypowe ciśnienie lub ból skurcze przed lub w trakcie miesiączki
 • Nieprawidłowe krwawienie w ciągu okresu, takie jak przepływ krwi, mimo stosowania tamponu

Kiedy do lekarza
Jeśli masz objawy podwójnej macicy, umówić się z lekarzem. Wczesna diagnoza jest szczególnie ważne, jeśli planujesz ciążę lub jeśli miałeś powtarzające poronienia. Lekarz może zalecić możliwości leczenia, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, pobyt w ciąży i ma bezpieczną dostawę.

Jeśli zdiagnozowano podwójną macicę i rozważają ciąży, porozmawiaj z lekarzem. Razem można zrobić plan dla optymalnej opieki w okresie ciąży i porodu.

Przyczyny

Dwukrotnie macicy. Zapytaj, czy jest coś, co musisz zrobić z wyprzedzeniem.
Dwukrotnie macicy. Zapytaj, czy jest coś, co musisz zrobić z wyprzedzeniem.

Naukowcy nie wiedzą, co powoduje podwójną macicę. Stan ten może być związany z zaburzeniami czynności nerek, co sugeruje, że coś może wpływać na rozwój tych struktur powiązanych przed porodem.

Powikłania

Wiele kobiet z podwójną macicą mają normalne erotyczne życie, ciąży i dostawy. Ale czasem podwójna macica i inne zaburzenia rozwoju macicy prowadzi do niepłodności lub poronienia. Podwójna macica może również spowodować przedwczesny poród lub nietypowe pozycje dziecka w macicy, np. dół dolnej (miednicowego).

Przygotowania do wizyty

Jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak w niektórych przypadkach, gdy dzwonisz do umówić się na spotkanie, może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w warunkach wpływających na żeńskim układzie rozrodczym (ginekolog) lub lekarza, który specjalizuje się w hormonów reprodukcyjnych i optymalizacji płodności (reprodukcyjnego endokrynolog).

Co możesz zrobić
Aby przygotować się na wizytę:

 • Zapytaj, czy jest coś, co musisz zrobić z wyprzedzeniem przygotować się do ewentualnych testów.
 • Zrób listę wszystkich objawów miałeś i na jak długo.
 • Zrób listę swoich najważniejszych informacji medycznych, w tym wszelkich innych warunków, dla których jesteś traktowany i nazwy wszystkich leków, witamin, ziół i suplementów, które bierzesz.
 • Weź członka rodziny lub przyjaciela wraz, jeśli to możliwe, aby pomóc Ci wszystko zapamiętać.
 • Zrób listę pytań do lekarza, aby pomóc Ci w pełni wykorzystać swój pobyt.

Kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną moich objawów?
 • Czy istnieją inne możliwe przyczyny?
 • Jakie podejście do leczenia polecacie, jeśli w ogóle?
 • Czy jestem kandydatem do leczenia chirurgicznego? Dlaczego tak lub dlaczego nie?
 • Czy jestem na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów w czasie ciąży?
 • Jakie opcje są dostępne poprawić swoje szanse na udany ciąży, jeśli jest to konieczne?
 • Mam wizytę u specjalisty?
 • Czy są jakieś broszury lub inne materiały drukowane, że mogę mieć? Jakie strony polecacie?

Nie wahaj się zadawać pytania w dowolnym momencie, że czegoś nie rozumiesz.

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może zadać kilka pytań. Jest gotowy odpowiedzieć na nich może zastrzec czas, aby przejść przez wszystkie punkty, które chcesz poświęcić więcej czasu na. Lekarz może zapytać:

 • Jakie są twoje objawy i kiedy po raz pierwszy je odnotować?
 • Czy twoje objawy ciągłe, czy też pojawiają się i znikają?
 • Czy miesiączkować regularnie?
 • Co to jest typowa miesiączka jak dla ciebie?
 • Czy byłeś kiedyś w ciąży?
 • Jeśli były w ciąży, co było wynikiem?
 • Czy masz nadzieję, że biologicznych dzieci w przyszłości?
 • Czy obecnie leczony lub ty niedawno traktowane dla innych schorzeń?

Testy i diagnoza

Podwójna macica może być zdiagnozowana podczas rutynowego egzaminu miednicy, gdy lekarz stwierdza podwójną szyjkę macicy lub czuje się rażąco kształcie macicy. Jeśli lekarz podejrzewa nieprawidłowości, on lub ona może zalecić jeden z następujących testów:

 • Ultrasound. Ten test wykorzystuje wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Aby uchwycić obrazy, urządzenie zwane przetwornik albo dociskany Twojej skóry brzucha lub wprowadzone do pochwy (przezpochwowe USG). Oba rodzaje USG można zrobić, aby uzyskać jak najlepszy widok. 3-D USG mogą być stosowane, jeśli są dostępne.
 • Sonohysterogram. Sonohysterogram (son-o-HIS-ter-o-gram), USG, odbywa się po płyn jest wstrzykiwany przez rurkę do macicy w drodze pochwy i szyjki macicy. Dzięki temu lekarz szukać problemów w kształcie macicy.
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). MRI maszyna wygląda jak tunel, który ma oba końce otwarte. Położyć się na ruchomym stole, który wsuwa się do otworu tunelu. Ten bezbolesny zabieg wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia przekrojów obrazy wnętrza ciała.
 • Histerosalpingograficznego. Podczas histerosalpingograficznego (jego-tur-o-sal-ping-GOG-ruh-fe), specjalny barwnik jest wprowadzany do macicy przez szyjkę macicy. Jak farbowania ruchów poprzez swoje organy rozrodcze, rentgenowskie są podejmowane w celu określenia kształtu i wielkości macicy i czy Twoje jajowody są otwarte.

Zabiegi i leki

Jeśli masz podwójną macicę, ale nie masz oznaki lub objawy, leczenie jest rzadko potrzebne. Operacja zjednoczyć podwójną macicę jest rzadko wykonywane - chociaż operacja może pomóc w utrzymaniu ciąży, jeśli masz wydzielenie w macicy i żaden inny medycznego wyjaśnienia za poprzedni utraty ciąży.

Jeśli jesteś w ciąży i mają podwójną macicę, ryzyko powikłań ciąży może być wyższa ze względu na mniejszy rozmiar twojej jamy macicy. Czynnik ten może prowadzić do porodu przedwczesnego, często przez cesarskie cięcie. Podziel się wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć porodu z lekarzem, ponieważ może on zaproponować sposoby, aby zapobiec poród przedwczesny lub zarządzasz pracy.