Pocenie się i zapach ciała

Definicja

Pocenie się i zapach ciała może wystąpić podczas wykonywania lub wysilać, jesteś w gorącym środowisku, lub są nerwowi, lęk lub pod wpływem stresu. Tego typu pocenie i zapach ciała jest naturalne i zdrowe.

Pocenie się i zapach ciała. Czego można oczekiwać od lekarza.
Pocenie się i zapach ciała. Czego można oczekiwać od lekarza.

Pocenie się jest zazwyczaj tylko drobne uciążliwości. Zapach prawdopodobnie jest bardziej kłopotliwe. Choć pot jest praktycznie bezwonny, pocenie może czasami powodować nieprzyjemny zapach, gdy zetknie się z bakterii na skórze.

Niezwykłe zmiany potliwości - albo nadmierne pocenie się (nadmierne pocenie się) lub niewiele lub nie pot (anhidrosis) - może być powodem do niepokoju. Podobnie, zmiany w zapachu ciała może być objawem problemu medycznego.

Dla normalnej potliwości i zapach ciała, jednak styl życia i domu zabiegi mogą skutecznie zarządzać objawów. W niektórych przypadkach, na receptę antyperspirantu lub dezodorantu może być konieczna.

Zobacz także

Objawy

Zdrowe pot ludzi, ale kiedy, gdzie i jak dużo zmienia. Czynniki, które powodują większość ludzi meczyc to:

 • Ćwiczenia, szczególnie duży wysiłek
 • Upały
 • Nerwowość, niepokój i stres

Pot, który jest wywołany przez emocje jest najbardziej prawdopodobne na twarzy, w pachami, na dłoniach i podeszwach stóp. Ale ile można się przejmować, a nawet sposób twój pot pachnie może być pod wpływem nastroju, diety, niektóre leki i choroby, a nawet poziom hormonów. Co więcej - niesprawiedliwe, jak się wydaje - niektórzy ludzie dziedziczą skłonność do potu ciężko, zwłaszcza na ich podeszwy i palmy.

Ponieważ jest to prawie niemożliwe, aby określić normalne pocenie się i nieprzyjemny zapach ciała, spróbuj dowiedzieć się, co jest normalne dla ciebie. To pomoże zidentyfikować wszelkie nietypowe zmiany.

Kiedy do lekarza
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących czynności:

 • Nagle zaczynają się pocić dużo więcej lub mniej niż zwykle.
 • Pocenie zakłóca codzienną rutynę.
 • Wystąpić poty nocne bez wyraźnego powodu.
 • Można zauważyć zmiany w zapachu ciała - zmiana zapachu ciała może być objawem niektórych schorzeń, np. cukrzycowej kwasicy ketonowej lub niewydolności nerek.

Zobacz także

Przyczyny

Przygotowania do wizyty. Dokładnie osuszyć stopy po kąpieli.
Przygotowania do wizyty. Dokładnie osuszyć stopy po kąpieli.

Przyczyną zapachu ciała i pocenie wynika z organizmu system regulacji temperatury, zwłaszcza gruczoły potowe. Pocenie się pomaga utrzymać temperaturę ciała, nawilża skórę i wyrównuje się płynów ustrojowych i elektrolitów, substancji chemicznych w organizmie, takich jak sód i wapń.

Twoja skóra ma dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczołów ekrynowych i gruczołów apokrynowych. Ekrynowych gruczoły występują na większości ciała i otworzyć bezpośrednio na powierzchnię skóry. Gruczołów apokrynowych rozwijać w obszarach bogatych w mieszkach włosowych, np. na skórę głowy, pach i pachwin i otwartych do mieszka włosowego, tuż przed otwiera się na powierzchni skóry.

Gdy temperatura ciała wzrasta, twój autonomiczny układ nerwowy pobudza gruczoły wydzielają ekrynowy płynu na powierzchnię skóry, gdzie chłodzi ciało, jak paruje. Ten płyn (pot) składa się głównie z wody i soli (chlorku sodu) i zawiera śladowe ilości innych elektrolitów - substancje, które pomagają regulować równowagę płynów w organizmie - oraz substancji takich jak mocznik.

Apokrynowych gruczoły, z drugiej strony, wydzielają tłuszczowego potu bezpośrednio do kanalików gruczołu. Gdy jesteś pod stres, wall umów kanalików i potu jest popychany do powierzchni skóry, gdzie bakterie zaczynają jego rozbijania. Najczęściej jest to bakteryjne podział apokrynowych potu powoduje nieprzyjemny zapach.

Zobacz także

Przygotowania do wizyty

Jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki. W niektórych przypadkach, gdy dzwonisz do umówić się na spotkanie, może zostać skierowana do specjalisty w chorobach skóry (dermatolog).

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do spotkania, i wiedzieć, czego oczekiwać od lekarza.

Co możesz zrobić
Przygotowanie listy pytań pomoże Ci w pełni swojego powołania. Dla ciała i pocenie zapachu, kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Co jest prawdopodobnie przyczyną moich objawów?
 • Jakie są inne możliwe przyczyny moich objawów?
 • Czy mój stan prawdopodobnie tymczasowe lub przewlekłe?
 • Co to jest najlepszym rozwiązaniem?
 • Jakie są alternatywy dla podstawowego podejścia sugerujesz?
 • Czy istnieje alternatywa dla generycznych leków przepisuje pan mnie?

Nie wahaj się zapytać lekarza, wszelkie inne pytania.

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może zadać kilka pytań, takich jak:

 • Kiedy zacząłeś występują objawy?
 • Jak często odczuwają te objawy?
 • Czy objawy były ciągłe lub przerywane?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się polepszać swoje objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać objawy?

Zobacz także

Testy i diagnoza

Podczas spotkania, lekarz zapyta o historii medycznej i przeprowadzić badanie lekarskie. Może on zamówić we krwi lub moczu w celu określenia, czy pocenie jest spowodowane przez inne schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy) lub stężenia cukru we krwi (hipoglikemia).

Zobacz także

Zabiegi i leki

Jeśli obawiasz się o pocenie i zapach ciała, rozwiązanie może być proste: over-the-counter (OTC) antyperspirant i dezodorant.

 • Przeciwpotowe. Antyperspiranty zawierają bazie aluminium ze związków tymczasowego zablokowania porów potu, a tym samym zmniejszenie ilości potu, który osiąga swoją skórę.
 • Dezodorant. Dezodoranty może wyeliminować nieprzyjemny zapach, ale nie pot. Są one zazwyczaj na bazie alkoholu i włączyć kwaśnego skóry, czyniąc ją mniej atrakcyjną dla bakterii. Dezodoranty zawierają często zapachy perfum przeznaczonych do maskowania zapachu potu i są używane na rękach i stopach, a także pod pachami.

Jeśli over-the-counter antyperspiranty nie pomagają kontrolować pocenie się, lekarz może przepisać chlorek glinu (Drysol, Xerac Ac). Dla uzyskania najlepszych rezultatów stosować antyperspirant w nocy do obszarów najbardziej podatnych na pocenie. Antyperspiranty korekcyjne są silne rozwiązania, które mogą powodować zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie skóry u niektórych osób. W przypadku podrażnienia przemyć leków off rano.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Można zrobić wiele rzeczy na własną rękę, aby zmniejszyć pocenie się i nieprzyjemny zapach ciała. Poniższe wskazówki mogą pomóc:

 • Kąpać się codziennie. Regularne pływanie, zwłaszcza z detergentem lub mydłem antybakteryjnym, pomaga utrzymać liczbę bakterii na skórze w ryzach.
 • Dokładnie osuszyć stopy po kąpieli. Mikroorganizmy rozwijają się w wilgotnych przestrzeniach między palcami. Użyj ponad-the-counter, stopa proszki pomóc pochłaniają pot.
 • Wybierz buty i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów. Buty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra, może zapobiec spocone stopy, pozwalając stopom oddychać.
 • Obróć buty. Shoes nie całkowicie wyschnąć przez noc, więc staram się nie nosić tę samą parę dwa dni z rzędu, jeśli masz problemy z spoconych stóp.
 • Nosić odpowiednie skarpety. Niektóre mieszanki bawełny i skarpety z wełny pomaga utrzymać stopy suche, ponieważ wchłaniają wilgoć. Kiedy jesteś aktywny, odprowadzająca wilgoć sportowe skarpetki są dobrym wyborem, jak dobrze.
 • Zmień swoje skarpetki często. Skarpetki zmienić lub węży raz lub dwa razy dziennie, suszenie nogi dokładnie za każdym razem. Kobiety wolą rajstopy z podeszwą bawełny.
 • FTA nogi. Chodzić boso, kiedy można, a przynajmniej slip z butów teraz i wtedy. Sandały mogą być rozwiązaniem dla casual.
 • Wybierz ubrania z naturalnych włókien. Nosić naturalne tkaniny, takie jak bawełna, wełna i jedwab, które pozwalają skórze oddychać. Podczas ćwiczeń, może wolisz zaawansowanych technologicznie tkanin, że wilgoć z dala od skóry.
 • Stosowanie antyperspirantów nightly. Na snem, stosować antyperspirantów do dłoni i podeszew stóp. Spróbuj zapachowych antyperspirantów.
 • Spróbuj technik relaksacyjnych. Zastanów technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy biofeedback. To może pomóc nauczyć się kontrolować stres, który wywołuje pocenie się.
 • Zmień swoją dietę. Jeśli żywność i napoje spowodować więcej potu niż zwykle lub swój pot, aby zapach, za wyeliminowanie napojów zawierających kofeinę z diety oraz żywności o silnym zapachu, takich jak czosnek i cebula.

Zobacz także