Pęknięcie śledziony

Definicja

Pęknięcie śledziony jest stanem zagrożenia, które pojawia się, gdy śledziona rozwija przerwę w jego powierzchni. Twoja śledziona, położony tuż pod żebrami po lewej stronie, pomaga organizmowi zwalczać zakażenia i filtrowania starych krwinek krwioobiegu.

Pęknięcie śledziony jest zwykle spowodowane mocnym uderzeniem brzucha - podczas nieszczęśliwego sportowej w walce na pięści, lub awarii samochodu, na przykład. Bez leczenia w nagłych wypadkach, pęknięta śledziona może powodować zagrażające życiu krwawienia wewnętrzne.

Choć niektórzy pękniętych śledziony wymaga natychmiastowej operacji, niektóre osoby z pękniętych śledziony mogą być traktowane z kilku dni opieki szpitalnej.

Objawy

Oznaki i objawy pękniętej śledziony to:

 • Ból w lewej górnej części brzucha
 • Czułość dotknięcia lewy górny część brzucha
 • Lightheadedness
 • Zamieszanie
Pęknięcie śledziony. Uszkodzenie po lewej stronie korpusu.
Pęknięcie śledziony. Uszkodzenie po lewej stronie korpusu.

Kiedy do lekarza
Pęknięcie śledziony jest ratownictwo medyczne. Po kontuzji, jeśli masz bóle w lewej górnej części brzucha lub oznak i objawów, które wskazują na krwawienie wewnętrzne - takie jak zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia widzenia lub omdlenia - doraźną opiekę medyczną.

Przyczyny

Śledziona może pęknąć z powodu:

 • Uraz po lewej stronie ciała. Pęknięty śledziona jest zazwyczaj spowodowane przez uderzenie w lewej górnej części brzucha lub dolnej klatki piersiowej po lewej stronie, tak jak może się zdarzyć podczas sportowych wpadek, walce na pięści i wypadków samochodowych. Rannych śledziony może pęknąć wkrótce po urazie brzucha lub, w niektórych przypadkach, dni lub nawet tygodni po urazie.
 • Powiększenie śledziony. Twoja może być powiększona śledziona, gdy krwinki gromadzą się w śledzionie. Powiększenie śledziony może być spowodowane różnymi podstawowych problemów, takich jak mononukleoza zakaźna i inne infekcje, choroby wątroby i raka krwi.

Powikłania

Pęknięcie śledziony może powodować zagrażające życiu krwawienia do jamy brzusznej.

Testy i diagnoza

Testy i procedury stosowane do diagnozowania pękniętej śledziony to:

 • Fizykalne. Lekarz będzie używać swoje ręce, aby umieścić nacisk na brzuch w celu określenia rozmiaru śledziony i czy jesteś doświadcza żadnych brzusznej czułość.
 • Rysunek płynu z jamy brzusznej. Lekarz może użyć igły wyciągnąć próbkę płynu z jamy brzusznej. Jeśli próbka pokazuje krew w podbrzuszu, może być skierowany do leczenia w nagłych wypadkach.
 • Badania obrazowe z brzucha. Jeśli diagnoza nie jest jasne, lekarz może zalecić tomografię brzucha lub innego badania obrazowego w celu identyfikacji lub wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów.

Zabiegi i leki

Leczenie pękniętej śledziony zależy od stanu. Niektóre osoby z pękniętych śledziony wymagają natychmiastowej operacji. W innych sytuacjach, pęknięta śledziona może wyleczyć się z resztą i czasu.

Hospitalizacja a śledziona leczy
Wiele małych i wielu umiarkowanych wielkości obrażeń śledziony może wyleczyć bez operacji. Jesteś prawdopodobnie pobyt w szpitalu a lekarze obserwować kondycję i zapewnić nonsurgical opieki, takie jak przetoczenia krwi, jeśli to konieczne.

Lekarz może zalecić okresowe następczych TK, aby upewnić się, że śledziona nie zagoi.

Operacja naprawić lub usunąć śledzionę
Operacja pękniętej śledziony mogą obejmować:

 • Operacja naprawy śledzionę. Chirurg może być w stanie naprawić pęknięcia śledziony ze szwów.
 • Chirurgiczne usunięcie części śledziony. Jeśli śledziona pękła w sposób, który sprawia, że można usunąć tylko część tego, chirurg może wykonać procedurę zwaną częściową (suma częściowa) splenektomii.
 • Operacja usunięcia śledziony (splenektomii). Nie musisz śledziony przetrwać. Ale jest bez śledziony zwiększa ryzyko poważnych infekcji. Lekarz może zalecić sposoby ograniczania ryzyka zakażenia.

Operacja naprawy lub usunięcia śledziony jest zwykle wykonywane przez kilka małych nacięć na brzuchu (laparoscopic surgery). Specjalne narzędzia chirurgiczne i obiektywów o świetle są wkładane przez nacięcia. Kamera przekazuje obraz do monitora, który chirurg zegarków w celu prowadzenia narzędzi chirurgicznych. W pewnych sytuacjach, chirurg może użyć dużego nacięcia, by przejść do śledziony.

Zobacz także

Zapobieganie

Jeśli już rozpoznano powiększonej śledziony, zapytaj lekarza, czy należy unikać działań, które mogłyby spowodować pękniętej śledziony. Na przykład, osoby z mononukleoza - infekcja wirusowa, która może spowodować powiększenie śledziony - może zostać poproszony, aby uniknąć sport kontaktowy i inne działania, które zwiększają ryzyko urazu brzucha przez kilka tygodni. Ochrona śledzionę przed wstrząsami i wieje może zmniejszyć ryzyko pęknięcia śledziony.