Oparzenie słoneczne

Definicja

Oparzenie słoneczne - czerwony, bolesna skóra, że ​​jest gorący w dotyku - pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku godzin po ekspozycji na słońce i mogą trwać kilka dni lub dłużej zanikać.

Intensywne słońce ekspozycji, który powoduje oparzenia słoneczne zwiększa ryzyko niektórych powikłań i pokrewnych chorób skóry. Należą do nich suchej, pomarszczonej skóry, plamy wątrobowe, rogowacenie słoneczne i raka skóry, w tym czerniaka.

Możesz uniknąć oparzeń słonecznych i związane z nim choroby skóry, chroniąc skórę gdy jesteś na zewnątrz, nawet w pochmurne dni. Jeśli dostaniesz oparzenia słoneczne, kilka domu środków i metod leczenia może złagodzić ból i przyspieszyć gojenie się skóry.

Objawy

Oznaki i objawy oparzenia słonecznego są:

 • Pinkness lub zaczerwienienie
 • Skóra, że ​​czuje ciepło lub gorące
 • Ból lub tkliwość
 • Obrzęk
 • Małe wypełnione płynem pęcherze, które mogą złamać
 • Ból głowy, gorączka i zmęczenie, jeśli oparzenie obejmuje duży obszar

Każda część ciała, w tym do płatków uszu, włosów i ust, może się palić. Twoje oczy, które są bardzo wrażliwe na światło ultrafioletowe słońca, również może spalić. Opalony oczy mogą czuć ból lub piaszczysty.

Oznaki i objawy oparzenia słoneczne pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin po ekspozycji na słońce. Ale może to potrwać dzień lub dłużej, aby poznać pełny zakres i stopień opalenizny.

W ciągu kilku dni, twoje ciało zaczyna leczyć się przez "obieranie" górną warstwę uszkodzoną skórę. Po peelingu skóra może czasowo mają nieregularny kolor i wzór. W zależności od wagi, może to potrwać kilka dni lub dłużej dla opalenizny leczyć.

Kiedy do lekarza
Zobacz lekarza na oparzenia słoneczne:

 • Czy pęcherze i obejmuje dużą część ciała
 • Towarzyszy wysoka gorączka, ból ekstremalnych, ból głowy, splątanie, nudności lub dreszcze
 • Nie reaguje w domu opieki w ciągu kilku dni
Oparzenia słoneczne. Reakcja na ekspozycji na słońce.
Oparzenia słoneczne. Reakcja na ekspozycji na słońce.

Ponadto, zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz oznaki lub objawy infekcji. Należą do nich:

 • Zwiększenie ból i tkliwość
 • Zwiększenie obrzęk
 • Żółty drenaż (ropa) z otwartym blistrze
 • Czerwone smugi, prowadzące od otwartego blistrze, które mogą rozciągać się w linię w górę wzdłuż ramienia lub nogi

Przyczyny

Oparzenia słoneczne są spowodowane przez wystawienie na działanie zbyt ultrafioletowego (UV). Promieniowania nadfioletowego o długości fali światła słonecznego w zakresie zbyt krótki dla ludzkiego oka, aby zobaczyć. Światło UV jest podzielony na trzy długości fali zespołów - ultrafioletowe (UVA), ultrafioletowe B (UVB) i ultrafioletowego C (UVC). Tylko promienie UVA i UVB osiągnie ziemię. Komercyjne opalające lampy i łóżka opalające również produkować światło UV i może spowodować oparzenia.

Kiedy jesteś narażony na promieniowanie UV, skóra przyspiesza produkcję melaniny. Melanina jest ciemny pigment w naskórku, który nadaje skórze swój normalny kolor. Extra melanina - produkowane w celu ochrony skóry w głębsze warstwy - tworzy ciemniejszą barwę "tan". Opalenizna jest rzeczywiście Twojego ciała do blokowania promieni UV w celu uniknięcia oparzenia i inne uszkodzenia skóry. Ale ochrona tylko idzie tak daleko. Ilość melaniny osoba produkuje określa genetycznie, a wiele osób po prostu nie może produkować wystarczająco dużo melaniny, aby chronić skórę dobrze. Ostatecznie, promieniowanie UV powoduje, że skóra się palić, przynosząc ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Możesz dostać oparzeń słonecznych na dzień mglisty i pochmurny. Aż 90 procent promieni UV przechodzą przez chmury. Promienie UV mogą także odbijać się śnieg, lód, piasek, woda i inne powierzchnie odbijające, pieczenie skóry, jak mocno, jak bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Czynniki ryzyka

Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, niż ludzie o ciemnej skórze. To dlatego, że osoby o ciemnej karnacji mają więcej melaniny, która zapewnia pewną ochronę przed poparzeniem słonecznym, ale nie z uszkodzeniami wywołanymi promieniami UV skóry.

Przygotowania do wizyty. Co można zrobić w międzyczasie.
Przygotowania do wizyty. Co można zrobić w międzyczasie.

Kolor skóry zależy od liczby, rozmieszczenia i rodzaj pigmentu komórek wytwarzających (melanocytów) w skórze. Dermatolodzy odnoszą się do stopnia pigmentacji w skórze, rodzaju skóry. Typy skóry w zakresie od bardzo małej pigmentu (typ I) do bardzo ciemno pigmentowane (typu VI). Jak łatwo można nagrać zależy od rodzaju skóry i jak jasny lub ciemny skóra jest.

Klasyfikacja rodzajów skóry
Typ skóry Kolor skóry Reakcja na słońcu
Typ I Pale white skin Zawsze pali, nigdy nie opala
Typ II Biała skóra Burns łatwo opala minimalnie
Typ III Biała skóra Burns minimalnie, łatwo się opala
Typ IV Jasnobrązowy lub oliwkowy skóra Burns minimalnie, łatwo się opala
Typ V Brown skin Rzadko oparzenia, ponuro i łatwo się opala
Typ VI Ciemny brąz lub czarny skóra Rzadko oparzenia, zawsze się opala, głęboko pigmentowane

Niezależnie od rodzaju skóry, energia słoneczna wnika głęboko w skórę i uszkadza DNA komórek skóry. Uszkodzenie to może ostatecznie prowadzić do raka skóry, w tym czerniaka. Nawet osoby o skórze typu V lub VI mogą rozwijać raka skóry, często na dłoniach, palców lub innych bardziej lekko zabarwionych obszarów ciała.

Oprócz rodzaju skóry, mieszka w słonecznym klimacie i dużych wysokościach zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego. Ludzie, którzy żyją w słonecznych klimatach ciepłych są narażone na więcej światła słonecznego niż są ludzie, którzy żyją w chłodniejszych strefach klimatycznych. Ponadto, mieszka na większych wysokościach, gdzie światło słoneczne jest najsilniejsze, naraża się na więcej promieniowania i zwiększa szanse na oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry.

Powikłania

Intensywne słońce ekspozycji, który powoduje oparzenia słoneczne zwiększa ryzyko niektórych powikłań i pokrewnych chorób skóry. Są to zakażenia, przedwczesne starzenie skóry i raka skóry.

Zakażenie
Pękniętych pęcherzy Ci bardziej podatne na zakażenia bakteryjne. Zobacz lekarza, jeśli zauważysz oznaki lub objawy infekcji, które obejmują ból, zaczerwienienie, obrzęk lub sączące.

Fotostarzenia
Ekspozycja na słońce i powtarzające się oparzenia słoneczne przyspieszają proces starzenia się skóry, dzięki czemu można pojawić się starszy niż jesteś. Zmiany skórne spowodowane przez słońce nazywane są fotostarzenia. Wyniki fotostarzenia obejmują:

 • Osłabienie tkanki łącznej, która zmniejsza siły skóry i elastyczność
 • Cieńsza, bardziej przezroczyste wygląd skóry
 • Głębokie zmarszczki
 • Sucha, szorstka skóra
 • Drobne czerwone żyłki na policzkach, nosie i uszach
 • Piegi, głównie na twarzy i ramionach
 • Duże brązowe zmiany (grudkowymi) na twarzy, z powrotem z rąk, ramion, klatki piersiowej i górnej części pleców (kolektory lentigines lub plamy wątrobowe)
 • Białe grudkowymi na niższych nogach i ramionach

Rogowacenie słoneczne
Znany również jako rogowacenia słonecznego, rogowacenie słoneczne pojawiają się szorstkie, łuszczących się plam w miejscach nasłonecznionych. Różnią się one kolorem od białawy, różowy lub cielisty z brązowym lub ciemno brązowe plamy. Oni najczęściej znaleźć na twarzy, uszu, ramion dolnych i grzbietach rąk jasnej karnacji osób, których skóra została uszkodzona przez słońce. Rogowacenie słoneczne są uważane za przedrakowe, ponieważ wielu rozwijać się rak skóry.

Rak skóry
Ekspozycji na słońce, które jest na tyle intensywne, aby spowodować oparzenia słoneczne mogą uszkodzić DNA komórek skóry. Uszkodzenie to czasami prowadzi do raka skóry. Rak skóry rozwija się głównie na obszarach skóry najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, w tym skóry głowy, twarzy, warg, uszu, szyi, klatki piersiowej, ramion i rąk, i nóg, zwłaszcza u kobiet.

Niektóre rodzaje raka skóry pojawiają się jako małe wzrostu lub jako ból, który łatwo krwawi, strupy na, uzdrawia, a następnie ponownie otwiera. W przypadku czerniaka, istniejącego mola może zmienić lub nowy, podejrzanie wyglądający pieprzyk może się rozwijać. Inne typy czerniaka rozwijać w obszarach długotrwałego przebywania na słońcu i rozpocząć jako ciemne plamy, które powoli płaskich przyciemnić i powiększyć, znany jako plama soczewicowata maligna.

Zobacz lekarza, jeśli zauważysz wzrost nowej skóry, uciążliwe zmiany w skórze, zmiany w wyglądzie i konsystencji kret lub ból, który nie leczy.

Uszkodzenia oczu
Słońce może również nagrywać swoje oczy. Światło UV uszkodzenia siatkówki, cienka warstwa tkanki, że linie z powrotem wewnętrznej ściany oka. Nagrywanie oczy może spowodować uszkodzenie obiektywu, jasne struktury wewnątrz oka, która zmienia kształt, aby pomóc obiektów ostrości. To może prowadzić do progresywnego zmętnienie soczewki (zaćmy).

Przygotowania do wizyty

Jesteś prawdopodobnie najpierw do lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki. Przed wyjazdem na wizytę, zrobić listę wszystkich leków, które bierzesz - w tym witamin, ziół i over-the-counter leki - niektóre leki zwiększają wrażliwość na promieniowanie UV.

Na oparzenia słoneczne, kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Czy potrzebuję leków na receptę, czy mogę użyć over-the-counter leków w leczeniu stanu?
 • Jak szybko po tym, jak rozpocząć leczenie można się spodziewać poprawy?
 • Jakie procedury pielęgnacji skóry polecacie a oparzenia słoneczne leczy?
 • Co podejrzane zmiany w mojej skóry należy szukać?

Jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości skóry, takich jak uszkodzenia lub krety podejrzanych, możesz zostać skierowany do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób skóry (dermatolog) do dalszej oceny.

Co można zrobić w międzyczasie
Podczas oczekiwania na wizytę, te środki do domu może zmniejszyć ból i dyskomfort:

 • Podjąć działanie przeciwzapalne leki, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin, inne).
 • Stosować zimne okłady na zmienioną chorobowo skórę, lub wziąć chłodny kąpiel lub prysznic.
 • Stosowanie aloesu lub balsam po opalaniu do skóry, aby zmniejszyć ból i obrzęk.

Testy i diagnoza

Lekarz może przeprowadzić badanie lekarskie i do zadawania pytań na temat objawów, promieniowanie UV oraz historii opalania.

Jeśli wystąpią oparzenia słoneczne lub reakcje skórne po stosunkowo niewielkich ekspozycji na światło słoneczne, lekarz może zalecić phototesting. Podczas phototesting, małe obszary skóry narażone są na zmierzonych ilości promieniowania UVA i UVB, aby spróbować odtworzyć problem. Jeśli skóra reaguje na promieniowanie UV, jesteś za wrażliwa na działanie promieni słonecznych (nadwrażliwość).

Zabiegi i leki

Leczenie Opalenizna nie goi skórę lub zapobiec uszkodzeniu skóry, ale może zmniejszyć ból, obrzęk i dyskomfort. Jeśli w domu opieki nie pomaga lub Twój oparzenie słoneczne jest bardzo poważne, lekarz może przepisać leki. Należą do nich:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zarówno miejscowe i doustne NSAID złagodzić ból, obrzęk i stan zapalny i są szczególnie korzystne w przypadku podawania w ciągu pierwszych 24 godzin po ekspozycji na słońce. Recepta NLPZ zapewnić wyższe moce niż dzieje over-the-counter leków. W jednym z badań, ludzie, którzy byli leczeni miejscowego NLPZ diklofenak (Voltaren, Solaraze) w ciągu godziny od ekspozycji na słońce wykazały znaczny spadek bólu i obrzęk 48 godzin po podaniu leku. Należy pamiętać, że doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą również podrażniać żołądek i jelita.
 • Kortykosteroidów leki. Kortykosteroidy mogą pomóc złagodzić swędzenie, który występuje jako skóra goi. Łącząc kortykosteroidy albo z NLPZ miejscowego lub doustnego mogą być bardziej skuteczne niż za pomocą jednego albo sam. Ograniczone dowody potwierdzają korzyści ze stosowania steroidów doustnych, takich jak prednizon, do oparzenia słonecznego. Korzystanie kortykosteroidy mogą powodować cienką skórę, czerwone zmiany przednowotworowe i trądzik.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Po opalaniu występuje, nie można zrobić wiele, aby ograniczyć szkody dla skóry. Jednak, następujące wskazówki mogą zmniejszyć ból i dyskomfort w godzinach i dniach po opalaniu:

 • Weź leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna czy ibuprofen (Advil, Motrin, inne), na bieżąco, zgodnie z instrukcjami na etykiecie do czasu ustąpienia zaczerwienienie i bolesność. Należy zachować ostrożność przy podawaniu aspiryny dzieciom i młodzieży. Chociaż aspiryna jest dopuszczony do stosowania u dzieci w wieku powyżej 2 lat, dzieci i młodzież wychodzące z ospą wietrzną lub objawy grypopodobne nigdy nie powinien brać aspirynę. To dlatego, że spożycie aspiryny było związane z zespołem Reye'a, stan rzadkie, ale potencjalnie zagrażających życiu, w tym dzieciom. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz wątpliwości.
 • Stosować zimne okłady - np. ręcznikiem zwilżoną zimną wodą z kranu - na zmienioną chorobowo skórę lub wziąć chłodny wanną lub prysznicem..
 • Zastosuj krem nawilżający, aloe vera balsam lub krem hydrokortyzonu na zmienioną chorobowo skórę. Niskie dawki (0,5 do 1 procent) krem hydrokortyzon może zmniejszyć ból i obrzęk, i przyspieszyć gojenie.
 • Jeśli pęcherze tworzą, nie je łamać. Zawierają one swój naturalny płyn ustrojowy (serum) i warstwę ochronną. Ponadto, pęcherze zerwania spowalnia proces leczenia i zwiększa ryzyko infekcji. W razie potrzeby lekko okładka pęcherze gazą. Jeśli pęcherze złamać na własną rękę, stosuje antybakteryjny krem.
 • Pij dużo płynów. Ekspozycji na słońce i ciepło może spowodować utratę płynu przez skórę. Pamiętaj, aby uzupełnić te płynów, aby zapobiec odwodnieniu - kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości wody i innych płynów do wykonywania swoich normalnych funkcji.
 • Traktuj łuszczenie skóry delikatnie. Ciągu kilku dni, na tym terenie może zacząć się łuszczyć. To jest po prostu Twojego ciała pozbycia górnej warstwy uszkodzonej skóry. Podczas gdy skóra jest peeling, nadal stosować krem ​​nawilżający.

Niektóre produkty - takie jak miejscowe "kokainę" produktów, na przykład, benzokaina - twierdzą w celu łagodzenia bólu oparzenie słoneczne. Niektórzy dermatolodzy ostrzegają przed stosowaniem tych produktów, ponieważ mogą podrażniać skórę i powodować reakcję alergiczną. Benzocaine również związane z rzadkim, ale poważnym, czasem śmiertelnym, stanu, który zmniejsza ilość tlenu, że krew może udźwignąć. Nie stosować benzokaina u dzieci poniżej 2 lat bez nadzoru od pracowników służby zdrowia, ponieważ ta grupa wiekowa jest najbardziej dotknięte. Jeśli jesteś dorosły, nigdy nie używać więcej niż zalecanej dawki benzokaina i rozważyć rozmowy z lekarzem.

Zobacz także

Zapobieganie

Za pomocą tych metod, aby zapobiec poparzeniom słonecznym:

 • Należy unikać ekspozycji na słońce między godzina dwudziesta druga rano i 4 Ponieważ promienie słoneczne są najsilniejsze w tych godzinach, spróbuj zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu w innych porach dnia. Szukajcie cień w miarę możliwości. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć w słońcu, ograniczyć ilość czasu jesteś na zewnątrz w tych godzinach szczytu.
 • Zatuszować. Noś gęsto tkane ubrania, które obejmuje ręce i nogi, i kapelusz z szerokim rondem, który zapewnia większą ochronę niż robi czapeczka lub osłona golf. Weź również pod uwagę noszenia ubrań lub na zewnątrz bieg specjalnie zaprojektowanych do ochrony przeciwsłonecznej.
 • Użyj ochrony przeciwsłonecznej często i obficie. Użyj szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF 15 lub wyższym. European Academy of Dermatology obecnie zaleca korzystanie z szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF 30 lub więcej. Zastosuj krem ​​hojnie, i ponownie, co dwie godziny - lub częściej, jeżeli pływasz lub spocone. Nawet najlepszy krem ​​może być mniej skuteczne niż liczba SPF na butelce doprowadzi cię wierzyć, jeśli nie jest stosowana dokładnie lub grubo za mało, lub jeśli jest to pocił się z dala lub zmyte podczas pływania. Użyj go, nawet w dni pochmurne i mgliste. Promienie UV mogą przenikać zachmurzenia.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne, gdy na zewnątrz. Spójrz na etykiecie producenta, który mówi, że okulary blokują 99 lub 100 procent wszystkich promieni UV. Aby być jeszcze bardziej skuteczne, wybrać okulary, które pasują blisko twarzy lub wraparound ramki, które mają światło słoneczne dom ze wszystkich stron.

Niektórzy ludzie starają się "baza" tan, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Chodzi o to, że kilka sesji opalania w solarium będzie chronić je przed spaleniem w słońcu. Nie ma naukowych dowodów, że to prawda. Tan bazy nie zastąpi dobrej ochrony przeciwsłonecznej. Plus, ryzyko opalanie długoterminowe przewyższają niesprawdzonych zalety bazy tan.

Zobacz także