Obrzezanie (mężczyzna)

Definicja

Obrzezka jest chirurgiczne usunięcie skóry obejmujące końcówkę prącia. Obrzezanie jest dość powszechne dla nowonarodzonych chłopców w niektórych częściach świata, w tym w Europie. Obrzezanie po okresie noworodkowym jest to możliwe, ale jest to bardziej skomplikowana procedura.

Dla niektórych rodzin, obrzezanie jest rytuałem religijnym. Obrzezanie może być również kwestia tradycji rodzinnej, higieny osobistej i profilaktyki zdrowotnej. Dla innych jednak, obrzezanie wydaje się niepotrzebny lub szpecące. Po obrzezaniu, generalnie nie jest możliwe, aby odtworzyć wygląd nieobrzezany prącia.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Obrzezanie jest rytuałem religijnym lub kulturowym wielu żydowskich i muzułmańskich rodzin, jak również niektórych plemion tubylczych w Afryce i Australii. Obrzezanie może być również kwestia tradycji rodzinnej, higieny osobistej i profilaktyki zdrowotnej. Czasami istnieje potrzeba medyczna dla obrzezania, takie jak wtedy, gdy napletek jest zbyt mocno odciąga się do tyłu (wycofany) na żołędzi. W innych przypadkach, zwłaszcza w pewnych krajach Afryki, obrzezka jest zalecane dla chłopców starszych mężczyzn i w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób przenoszonych drogą płciową.

European Academy of Pediatrics (AAP) mówi, że korzyści płynące z obrzezania przewyższają ryzyko. Jednak AAP nie zaleca rutynowego obrzezania dla wszystkich noworodków płci męskiej. AAP pozostawia decyzję obrzezanie do rodziców - i popiera stosowanie środków znieczulających dla niemowląt, które procedury.

Obrzezanie może mieć różne korzyści zdrowotne, w tym:

 • Łatwiejszy higieny. Obrzezanie sprawia, że łatwiej jest umyć penisa. Mycie pod napletka nieobrzezany prącia jest na ogół łatwe, jednak.
 • Zmniejszenie ryzyka infekcji dróg moczowych. Ogólne ryzyko zakażeń dróg moczowych u mężczyzn jest niska, ale te infekcje są częstsze w nieobrzezanych mężczyzn. Ciężkie zakażenia we wczesnym okresie życia może prowadzić do zaburzeń czynności nerek w późniejszym terminie.
 • Zmniejszenie ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową. Obrzezani mężczyźni mogą mieć niższe ryzyko niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Mimo, bezpieczne praktyki seksualne pozostają istotne.
 • Zapobieganie prącia problemów. Czasami napletek na nieobrzezany prącia może być trudne lub niemożliwe do wycofania (stulejka). Może to prowadzić do zapalenia napletka lub penis.
 • Zmniejszenie ryzyka raka prącia. Chociaż raka prącia jest rzadkie, to jest mniej powszechne w obrzezanych mężczyzn. Dodatkowo, rak szyjki macicy jest mniej powszechne w partnerek seksualnych obrzezanych mężczyzn.

Obrzezanie nie może być rozwiązaniem, jeśli niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi są obecne. Ponadto, obrzezanie może nie być odpowiedni dla wcześniaków, którzy nadal wymagają opieki medycznej w przedszkolu szpitala.

Obrzezanie nie ma wpływu na płodność, ani nie obrzezanie ogół uważa się, że zwiększenie lub umniejsza przyjemności seksualnej dla mężczyzn i ich partnerek.

Zobacz także

Zagrożenia

Najczęstsze powikłania związane z obrzezaniem są krwawienia i zakażenia. Działania niepożądane związane ze znieczuleniem również są możliwe.

Rzadko, obrzezanie może prowadzić do problemów napletka. Na przykład:

 • Napletek może być zbyt krótki lub zbyt długi
 • Napletek może nie leczyć prawidłowo
 • Pozostałą napletka może ponownie zamocować na końcu penisa, wymagając moll chirurgicznej naprawy

Zobacz także

Jak przygotować

Przed obrzezania, lekarz wyjaśni zagrożenia i korzyści związane z procedurą. Czy planujesz mieć twój syn obrzezany lub jesteś prowadzenia obrzezanie dla siebie, to często muszą dostarczyć pisemną zgodę na procedury.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Podczas procedury
Newborn obrzezanie odbywa się często w przedszkolu w szpitalu, zazwyczaj w ciągu jednego do 10 dni po urodzeniu.

Dla noworodka obrzezania, twój syn będzie leżał na plecach z rękami i nogami unieruchomionych. Po penisa i okolica są oczyszczone, znieczulenie być wstrzykiwane do nasady penisa lub nakłada się na penis w postaci kremu. Specjalne zacisk lub pierścień z tworzywa sztucznego zostanie dołączony do penisa i napletka zostanie usunięty. Następnie, penis zostanie pokryta maści, takiej jak wazelina i luźno pakowane gazą. Procedura trwa zazwyczaj około 10 minut.

Obrzezanie jest podobny dla starszych chłopców i dorosłych. Jednakże procedura może muszą być wykonane w znieczuleniu ogólnym z dodatkowych kroków, np. szycia, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu.

Po zabiegu
To trwa zwykle około siedmiu do 10 dni dla penisa, aby uzdrawiać. Główka penisa może być ból w pierwszym, a penis może wyglądać czerwone, opuchnięte i posiniaczone. Można zauważyć żółtą skórkę na czubku penisa, jak również.

Jeśli noworodek jest wybredny jak znieczulenie słabnie, trzymać go delikatnie - uważając, aby uniknąć nacisku na penisa.

Jest OK, aby umyć penisa jak leczy. Dla noworodków, zmienić bandaż przy każdej zmianie pieluszki, i stosuje się DAB wazeliny do czubka penisa, aby zapobiec jego trzymanie pieluchy. Zmiana pieluchy dziecka często, i upewnij się, że pieluszka jest luźno zamocowany. Jeśli jest pierścień z tworzywa sztucznego, a nie banda, to zasnąć na własną rękę - zazwyczaj w ciągu około tygodnia. Gdy penis leczy, umyj je mydłem i wodą w trakcie normalnej kąpieli.

Problemy po obrzezaniu są rzadkie. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • Normalne oddawanie moczu nie wznawia się w ciągu 12 godzin od obrzezania
 • Jest trwała krwawienie lub zaczerwienienie wokół końcówki penisa
 • Jest śmierdzącym drenaż od czubka penisa
 • Pierścień z tworzywa sztucznego pozostaje na miejscu dwa tygodnie po obrzezaniu

Zobacz także