Niska ilość hemoglobiny

Definicja

Hemoglobina (Hb lub HGB) to białka w krwinkach czerwonych, które przenosi tlen. Mała liczba hemoglobiny poniżej średnie stężenie białka przenoszącego tlen hemoglobiny we krwi.

Niska ilość hemoglobiny. Zwykle mała liczba hemoglobiny.
Niska ilość hemoglobiny. Zwykle mała liczba hemoglobiny.

Mała liczba hemoglobiny jest ogólnie definiowana jako mniej niż 13,5 gramów hemoglobiny na decylitr (135 gramów na litr) krwi dla kobiet i mniej niż 12 gramów na decylitr (120 gramów na litr) dla kobiet. U dzieci, definicja zmienia się z wiekiem i płcią. Próg nieznacznie różni się między praktykami lekarskimi.

Mała liczba hemoglobiny jest powszechnie postrzegane wynik badania krwi. W wielu przypadkach, mała liczba hemoglobiny jest tylko nieznacznie niższy niż normalnie, nie jest uważany za istotny i nie powoduje żadnych objawów. Od Ilość hemoglobiny może być również spowodowany nieprawidłowościami lub choroby. W tych sytuacjach, nawet Ilość hemoglobiny dalej niedokrwistości.

Przyczyny

Zwykle mała liczba hemoglobiny
Mała liczba hemoglobiny nie zawsze jest oznaką choroby - może to być normalne dla niektórych ludzi. Kobiety w ciąży często doświadczają niskiej liczby hemoglobiny.

Mała liczba hemoglobiny związane z chorobami i warunkami
Mała liczba hemoglobiny może być związany z wieloma chorobami i warunkami, które powodują swoje ciało, aby mieć zbyt mało czerwonych krwinek. Może to nastąpić, jeśli twój organizm produkuje mniej czerwonych krwinek, niż zwykle, jeśli twój organizm niszczy czerwone krwinki szybciej niż mogą być produkowane, lub w przypadku wystąpienia utraty krwi.

Choroby i stany, które powodują twoje ciało ograniczenie liczby czerwonych krwinek, m.in.:

Choroby i stany, które powodują twoje ciało zniszczyć czerwone krwinki szybciej niż mogą być wykonane:

Od Ilość hemoglobiny może być również z powodu utraty krwi, które może wystąpić, ze względu na:

  • Krwawienie z rany
  • Krwawienie w pokarmowego lub dróg moczowych
  • Częste oddawanie krwi
  • Ciężkie krwawienie miesiączkowe
  • Krwawienie z nosa

Przyczyny podane tutaj są często związane z tego objawu. Pracuj z lekarzem lub innego pracownika służby zdrowia w celu dokładnego rozpoznania.

Kiedy do lekarza

Mała liczba hemoglobiny często odkryte podczas całego badania klinicznego obrazu krwi. Jeśli test wykazuje masz mała liczba hemoglobiny, zwrócić się do lekarza, co to oznacza dla ciebie.

Umów się na spotkanie, jeśli masz objawy
Jeśli wystąpią objawy niskiej ilości hemoglobiny, umówić się z lekarzem. Objawy mogą obejmować:

  • Szybciej niż zwykle bicie serca podczas ćwiczeń lub działalności
  • Zmęczenie
  • Uczucie duszności
  • Brak energii podczas swoich zwykłych czynności
  • Bladość skóry i gumy

Lekarz może zalecić badanie morfologii krwi pełnej w celu określenia, czy masz mała liczba hemoglobiny czy twoje objawy są spowodowane przez coś innego.