Nieświeży oddech

Definicja

Nieświeży oddech, zwany cuchnący oddech, może być kłopotliwe, aw niektórych przypadkach może nawet powodować niepokój. Nic dziwnego, że sklepowe półki pełne są gumy, mennice, płyny do płukania ust i innych produktów przeznaczonych do walki z nieświeżym oddechem. Jednak wiele z tych produktów są tylko tymczasowe, ponieważ nie dotyczą one przyczynę problemu.

Niektóre produkty, warunki zdrowotne i nawyki są wśród przyczyn nieświeżego oddechu. W wielu przypadkach można poprawić nieświeży oddech z konsekwentną prawidłowej higieny jamy. Jeśli proste techniki self-care nie rozwiąże problemu, zobacz dentysta lub lekarz, aby upewnić się bardziej poważny warunek nie jest przyczyną nieświeżego oddechu.

Objawy

Nieprzyjemne zapachy oddech ulec zmianie, w zależności od źródła lub przyczyny podstawowej. Niektórzy martwią się zbytnio o ich oddech, mimo że mają niewielki lub żaden zapach w ustach, podczas gdy inni mają nieświeży oddech i nie wiem. Ponieważ trudno jest ocenić, jak Twój własny oddech pachnie, poproś bliskiego przyjaciela lub krewnego, aby potwierdzić swoje złe-oddech pytania.

Kiedy do lekarza
Jeśli masz nieświeży oddech, przejrzeć nawyków ustnych higieny. Spróbuj dokonywania zmian w stylu życia, takich jak mycie zębów i języka po jedzeniu, przy użyciu nici dentystycznej, i pić dużo wody.

Jeżeli nieświeży oddech utrzymuje się po wprowadzeniu takich zmian, do stomatologa. Jeśli lekarz podejrzewa, bardziej poważna choroba jest przyczyną nieświeżego oddechu, on lub ona może skierować pacjenta do lekarza, aby znaleźć przyczynę zapachu.

Przyczyny

Najczęściej nieświeży oddech zaczyna się w ustach, i istnieje wiele możliwych przyczyn. Są to m.in.:

 • Food. Podział cząstek żywności i wokół zębów może zwiększyć bakterie i powodują nieprzyjemny zapach. Jedzenia niektórych pokarmów, takich jak cebula, czosnek, i innych warzyw i przypraw, również może powodować nieświeży oddech. Po trawienia tych pokarmów, wchodzą do krwi, prowadzi do płuc i wpływa na oddech.
 • Wyroby tytoniowe. Palenie powoduje własnego nieprzyjemnego zapachu z ust. Palacze tytoniu i doustne użytkownicy są bardziej narażone na choroby dziąseł, kolejnym źródłem nieświeżego oddechu.
 • Słabe higieny jamy ustnej. Jeśli nie szczotki i nici codziennie, resztki jedzenia pozostają w ustach, co powoduje nieświeży oddech. Bezbarwna, lepka warstwa bakterii (tablica) tworzy na zębach, a jeśli nie odgarnął, tablica może podrażnić dziąseł (zapalenie dziąseł) i ostatecznie tworzą kieszenie wypełnione plaque między zębów i dziąseł (przyzębia). Nierównej powierzchni języka również może uwięzić bakterie wytwarzające zapach. I protezy, które nie są regularnie czyszczone lub nie pasowały może port bakterii powodujących nieprzyjemny zapach i resztki jedzenia.
 • Suchość w ustach. Ślina pomaga oczyścić jamę ustną, usuwania cząstek, które mogą powodować przykre zapachy. Stan zwany suchość w ustach - znany również jako xerostomia (zeer-o-STOE-me-ah) - może przyczynić się do nieświeżego oddechu, ponieważ produkcja śliny jest zmniejszony. Suchość w ustach naturalnie występuje w czasie snu, co prowadzi do "porannego oddechu", a jest gorzej, jeśli spać z otwartymi ustami. Niektóre leki mogą prowadzić do przewlekłej suchości w jamie ustnej, a może problem z gruczołów ślinowych i niektórych chorób.
 • Infekcje w jamie ustnej. Bad oddech może być spowodowane przez chirurgiczne rany po chirurgii jamy ustnej, takie jak usunięcie zęba, bądź w wyniku próchnicy, choroby dziąseł lub owrzodzenia jamy ustnej.
 • Inne usta, nos i gardło warunki. Nieświeży oddech może czasami wynikać z małych kamieni, które tworzą się w migdałkach i pokryte są bakteriami, które wywołują wonnych substancji chemicznych. Zakażenia lub przewlekłe zapalenie nosa, zatok lub gardła, które mogą przyczynić się do kapanie, również może powodować nieświeży oddech.
 • Leki. Niektóre leki mogą pośrednio produkować nieświeży oddech, przyczyniając się do suchości w ustach. Inne mogą być rozkładane w organizmie w celu uwolnienia substancji chemicznych, które mogą być realizowane na oddechu.
 • Inne przyczyny. Chorób, takich jak niektóre nowotwory, i warunki, takie jak zaburzenia metaboliczne, mogą powodować charakterystyczny zapach oddechu w wyniku chemicznych, które produkują. Przewlekły refluks kwasów żołądkowych (choroba refluksowa przełyku) mogą być związane z nieświeży oddech. Nieświeży oddech u małych dzieci może być spowodowane przez obce ciała, takich jak małe zabawki lub elementów żywności, złożone w nozdrza.

Przygotowania do wizyty

Jeśli masz zamiar mieć nieświeży oddech oceniony przez lekarza stomatologa, poniższe wskazówki pomogą:

 • Dentyści preferują spotkania rano do testowania nieświeży oddech, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że jesz w ciągu dnia będą utrudniać egzamin.
 • Nie jeść, nie pić, żuć gumy ani palić na trzy godziny przed terminem wizyty.
 • Nie nosić perfumy, pachnące płyny lub pachnące szminka lub błyszczyk na wizytę, ponieważ produkty te mogą maskować żadnych zapachów.
 • Jeśli wziąć antybiotyki w ciągu ostatniego miesiąca, skontaktuj się z dentystą, aby sprawdzić, czy nominacja musi zostać przełożony.

Czego można oczekiwać od dentysty
Twój dentysta może rozpocząć ocenę historii choroby, zadawać pytania, takie jak:

 • Kiedy po raz pierwszy zaczynają doświadczać nieświeży oddech?
 • Czy twój nieświeży oddech sporadyczne lub ciągłe?
 • Jak często myć zęby lub czyszczenia protez?
 • Jak często nici?
 • Jakie rodzaje żywności jesz?
 • Jakie leki i suplementy bierzesz?
 • Jakie warunki zdrowotne masz?
 • Czy oddychać przez usta?
 • Czy chrapanie?
 • Czy masz alergię lub problemy z zatokami?
 • Co to podejrzewam może być przyczyną Twojego nieświeżego oddechu?
 • Czy inni ludzie zauważyli i komentowali na nieświeży oddech?

Testy i diagnoza

Twój dentysta może czuć zarówno oddech z ust i oddechu od nosa i stopy zapachu w skali. Ponieważ powrót języka jest najczęściej źródłem zapachu, dentysta może także zeskrobać go i ocenić jego zapach.

Są to zaawansowane czujniki, które można zidentyfikować związki chemiczne odpowiedzialne za nieświeży oddech, ale te nie zawsze są dostępne.

Zabiegi i leki

Nieświeży oddech. Zakażenia w ustach.
Nieświeży oddech. Zakażenia w ustach.

W celu zmniejszenia nieświeży oddech, pomaga uniknąć próchnicy i obniżyć ryzyko choroby dziąseł, konsekwentnie higieny jamy ustnej. Dalsze leczenie nieświeży oddech może się zmieniać, w zależności od przyczyny. Jeżeli nieświeży oddech jest uważana za spowodowane przez choroby podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz prawdopodobnie skieruje Cię do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Do przyczyn dotyczących zdrowia jamy ustnej, dentysta będzie z wami, aby pomóc w lepszej kontroli tego warunku. Dental środki mogą obejmować:

 • Płukania ust i pasty do zębów. Jeżeli nieświeży oddech jest spowodowany nagromadzeniem się bakterii (plaque) na zęby, dentysta może zalecić do płukania jamy ustnej, który zabija bakterie. Płukania jamy ustnej zawierające chlorek cetylopirydyniowy i tych z chlorheksydyny może uniemożliwić produkcję zapachów, które powodują nieświeży oddech. Twój dentysta może także polecić pastę, która zawiera środek przeciwbakteryjny do zabijania bakterii, które powodują tworzenie się płytki nazębnej.
 • Leczenie choroby zębów. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz choroby dziąseł, może być skierowana do specjalisty dziąseł (periodontist). Choroby dziąseł mogą powodować dziąsła aby odciągnąć od zębów, pozostawiając głębokie kieszenie, które gromadzą się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Czasami te bakterie mogą być usunięte tylko przez profesjonalnego czyszczenia. Stomatolog może również polecam wymianie wadliwych uzupełnień zębów, które mogą być pożywką dla bakterii.

Styl życia i domu środki zaradcze

Aby zmniejszyć lub zapobiec nieświeży oddech:

 • Myj zęby po jesz. Trzymaj szczoteczkę do zębów w pracy do wykorzystania po jedzeniu. Szczotki za pomocą fluorku zawierającej pasty co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach. Pasta do zębów o właściwościach antybakteryjnych wykazano, aby zmniejszyć przykre zapachy oddech.
 • Floss, co najmniej raz dziennie. Odpowiednie nitkowanie usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni pomiędzy zębami, pomaga kontrolować nieświeży oddech.
 • Pędzel języka. Twój język przystanie bakterie, więc ostrożnie szczotkowanie to może przyczynić się do zmniejszenia zapachów. Ludzie, którzy mają nalot na języku od znacznego przerostu bakterii (od ujścia do palenia lub na sucho, na przykład), może skorzystać z systemu języka skrobaczki. Albo używać szczoteczki do zębów, który ma wbudowany czyszczenia języka.
 • Czyszczenia protez lub urządzeń dentystycznych. Jeśli nosisz most lub częściowe lub całkowite protezy, należy ją dokładnie wyczyścić co najmniej raz dziennie lub zgodnie z zaleceniami stomatologa. Jeśli masz dentystycznych uchwyt lub osłonę usta, oczyścić go za każdym razem, przed umieszczeniem go w ustach. Twój dentysta może polecić najlepszego produktu do czyszczenia.
 • . Unikać suchość w ustach Aby utrzymać usta wilgotne, należy unikać tytoniu i pić dużo wody - nie do kawy, napoje i alkohol, które mogą prowadzić do ujścia suszarka. Żuć gumę lub ssać cukierki - najlepiej bez cukru - pobudzanie śliny. Jeśli masz przewlekłą suchość w ustach, lekarz lub lekarz może przepisać sztuczne wytwarzanie śliny lub doustny lek, który stymuluje przepływ śliny.
 • Dostosować swoją dietę. Unikaj żywności i napojów, które mogą powodować nieświeży oddech. Unikaj lepki, słodki żywności.
 • Regularnie uzyskać nowe szczoteczki do zębów. Zmienić szczoteczkę, gdy staje się postrzępiony, co trzy do czterech miesięcy, a wybrać miękkich włóknach szczoteczki.
 • Zaplanować regularne sprawdzanie stanu uzębienia Zobacz dentystę regularnie -. Zwykle raz lub dwa razy w roku - mają zębów lub protez przebadane i oczyszczone.

Zobacz także