Nadciśnienie wtórne

Definicja

Nadciśnienie wtórne (drugorzędne wysokie ciśnienie krwi) jest wysokie ciśnienie krwi, które jest spowodowane przez inne schorzenia. Nadciśnienia wtórnego, różni się od zwykłej typu wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), który jest często nazywany po prostu jak wysokie ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze, znany również jako pierwotne nadciśnienie, nie ma jasnej przyczyny i sądzi się, że jest związana z genetyką, nieodpowiednia dieta, brak ruchu i otyłość.

Nadciśnienie wtórne. Powikłań cukrzycy (nefropatia cukrzycowa).
Nadciśnienie wtórne. Powikłań cukrzycy (nefropatia cukrzycowa).

Nadciśnienia wtórnego mogą być spowodowane warunkami, które mają wpływ na nerki, tętnic, serca lub układu hormonalnego. Nadciśnienie wtórne mogą również wystąpić w czasie ciąży.

Prawidłowe leczenie nadciśnienia wtórnego mogą często kontrolować zarówno stan źródłowy oraz wysokie ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań - w tym chorób serca, niewydolności nerek i udaru mózgu.

Zobacz także

Objawy

Jak pierwotnego nadciśnienia tętniczego (nadciśnienie), nadciśnienie wtórne zwykle nie ma specyficznych objawów, nawet jeśli ciśnienie krwi osiągnęła niebezpiecznie wysoki poziom.

Niektórzy ludzie mogą wystąpić bóle głowy od nadciśnienia wtórnego, ale trudno się dowiedzieć, czy wysokie ciśnienie krwi czy coś innego jest przyczyną bólów głowy.

Jeśli już rozpoznano z wysokim ciśnieniem krwi, jeden z tych objawów może oznaczać twój stan jest nadciśnienie wtórne:

 • Wysokie ciśnienie krwi, które nie reaguje na leki ciśnienie krwi (nadciśnienie oporne)
 • Bardzo wysokie ciśnienie krwi - ciśnienie skurczowe ponad 160 mm słupa rtęci (mm Hg) lub ciśnienie rozkurczowe powyżej 100 mm Hg
 • Leki ciśnienie krwi lub leki, które wcześniej kontrolowane ciśnienie krwi już nie działa
 • Sudden-wystąpienie nadciśnienia przed 30 rokiem życia i po 55 roku życia
 • No historia rodziny wysokiego ciśnienia krwi
 • No otyłość

Kiedy do lekarza
Jeśli masz warunki, które mogą powodować nadciśnienie wtórne, może być konieczne sprawdzenie ciśnienia tętniczego częściej. Zapytaj lekarza, jak często mają ciśnienie krwi sprawdzane.

Zobacz także

Przyczyny

Liczba warunków może spowodować nadciśnienie wtórne. Należą do nich:

 • Powikłania cukrzycy (Diabetes nefropatia cukrzycowa). Może uszkodzić filtrowania nerek "system, który może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi.
 • Zespół policystycznych nerek. W tej odziedziczonej warunkiem, torbiele w nerkach zapobiega nerki z działa normalnie i może podnosić ciśnienie krwi.
 • Choroba kłębuszków. Nerki filtr odpadów i sodu za pomocą mikroskopijnych wielkości filtry zwane glomeruli że czasami są nabrzmiałe. Jeśli obrzęk glomeruli nie może pracować normalnie, można rozwijać wysokie ciśnienie krwi.
 • Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe. Jest to rodzaj nadciśnienia wtórnego spowodowanego zwężeniem (zwężenie) jednej lub obu tętnic prowadzących do nerek. Nadciśnienie może spowodować poważne nadciśnienie i nieodwracalne uszkodzenie nerek. Jest to często spowodowane przez ten sam rodzaj tłuszczowych blaszek, które może spowodować uszkodzenie tętnic wieńcowych (miażdżyca tętnic) lub oddzielny stan, w którym mięśnie i tkanki włóknistej w ścianie tętnicy nerkowej zagęścić i utwardzić w pierścienie (dysplazja włóknisto-mięśniową).
 • Zespół Cushinga. W tym stanie, kortykosteroidów, leki mogą również powodować wtórne nadciśnienie lub nadciśnienie może być spowodowane przez guza przysadki lub innych czynników, które powodują nadnercza do wytwarzania zbyt hormonu kortyzolu. To podnosi ciśnienie krwi.
 • Hiperaldosteronizm. W tym stanie, guz nadnercza, zwiększenie wzrostu normalnych komórek w nadnerczach lub inne czynniki powodują nadnercza wydać nadmiernej ilości hormonu o nazwie aldosteron. To sprawia, że ​​nerki zachowują soli i wody i stracić zbyt dużo potasu, co podnosi ciśnienie krwi.
 • Guz. Ten rzadki nowotwór, zwykle znajdują się w nadnerczach, zwiększa produkcję hormonów adrenaliny i noradrenaliny, co może prowadzić do długotrwałego wysokiego ciśnienia krwi lub krótkoterminowych skoki ciśnienia krwi.
 • Problemy z tarczycą. Gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy (niedoczynność tarczycy) lub produkuje za dużo hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy), wysokie ciśnienie krwi może prowadzić.
 • Nadczynność przytarczyc. Gruczoły przytarczyc regulują poziom wapnia i fosforu w organizmie. Jeśli gruczoły wydzielają zbyt dużo hormonu przytarczyc, ilość wapnia we krwi wzrasta - co powoduje wzrost ciśnienia krwi.
 • Zwężenie cieśni aorty. Dzięki tej usterki trzeba się urodzić, ciało głównej arterii (aorta) jest zawężony (zwężenie). Zmusza to serce do pompowania trudniej dostać krwi przez aortę i do reszty ciała. To z kolei podnosi ciśnienie krwi - zwłaszcza w twoich ramionach.
 • Bezdech senny. W tym stanie, często naznaczone ciężkie chrapanie, oddychanie wielokrotnie zatrzymuje się i zaczyna się w czasie snu, co powoduje, że nie dostać wystarczającej ilości tlenu. Nie ma wystarczającej ilości tlenu może spowodować uszkodzenie błony śluzowej ścian naczyń krwionośnych, co może powodować naczynia krwionośne mniej skuteczne w regulowaniu ciśnienia krwi. Dodatkowo, bezdech senny powoduje część układu nerwowego, aby być nadczynność i zwolnić pewne substancje chemiczne, które zwiększają ciśnienie krwi.
 • Otyłość. Jak przytyć, ilość krwi krążącej w twoich wzrostem ciała. Stawia to presję na ścianach tętnic, zwiększając ciśnienie krwi. Nadwaga często wiąże się ze wzrostem częstości akcji serca i zmniejszenie zdolności naczyń krwionośnych do transportu krwi. Ponadto, złogi tłuszczu mogą uwalniać substancje chemiczne, które podnoszą ciśnienie krwi. Wszystkie te czynniki mogą powodować nadciśnienie.
 • Ciąża. Ciąża może istniejące wysokie ciśnienie krwi, co gorsza, lub może powodować wysokie ciśnienie krwi do rozwijania (nadciśnienie indukowane ciążą lub stan przedrzucawkowy).
 • Leki i suplementy Pozostałe leki na receptę -. Takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne i leki stosowane po przeszczepach narządów - mogą spowodować lub pogłębić wysokiego ciśnienia krwi u niektórych osób. Pigułki antykoncepcyjne, leki obkurczające naczynia i niektóre suplementy ziołowe, w tym żeń-szenia, lukrecji i efedrynę (ma huang), może mieć taki sam skutek. Wielu nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina i metamfetamina, również zwiększyć ciśnienie krwi.

Zobacz także

Czynniki ryzyka

Największym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia wtórnego mając o stan zdrowia, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, takich jak nerki, tętnic, serca lub endokrynologiczne problemów systemowych.

Zobacz także

Powikłania

Przygotowania do wizyty. Zespół policystycznych nerek.
Przygotowania do wizyty. Zespół policystycznych nerek.

Nadciśnienia wtórnego mogą pogorszyć stan zdrowia podstawowej trzeba, że ​​jest przyczyną swojego wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli nie leczenie, nadciśnienie wtórne mogą być również związane z innymi chorobami, takimi jak:

 • Uszkodzenie tętnic. Może to spowodować stwardnienie i pogrubienie naczyń krwionośnych (miażdżyca tętnic), co może prowadzić do zawału serca, powikłania udar lub inne.
 • Tętniak. Zwiększone ciśnienie krwi może spowodować naczyń krwionośnych w celu osłabienia i wybrzuszenie, tworząc tętniaka. Jeżeli wnioskodawca pęknięcia tętniaka, może stanowić zagrożenie dla życia.
 • Niewydolność serca. Pompować krew przed wyższym ciśnieniem w naczyniach, serce mięśni zgęstnieje. Ostatecznie, zagęszczony mięśni może mieć twardy czas pompowania wystarczającej ilości krwi do zaspokojenia potrzeb organizmu, co może prowadzić do niewydolności serca.
 • Osłabione i zwężone naczynia krwionośne w nerkach. Może to zapobiec tych organów z normalnie funkcjonować.
 • Zagęszczony, zwężone lub podarte naczyń krwionośnych w oczach. Może to doprowadzić do utraty wzroku.
 • . Zespół metaboliczny Zespół ten jest grupa zaburzeń metabolizm ciała - w tym zwiększenie obwodu talii, wysoki poziom triglicerydów, niski lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) cholesterolu ("dobrego" cholesterolu), wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom insuliny. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, jesteś bardziej prawdopodobne, że inne elementy zespołu metabolicznego. Im więcej części masz, tym większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca lub udaru mózgu.
 • Kłopoty z pamięcią lub zrozumienia. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi także może mieć wpływ na zdolność do myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Kłopoty z pamięcią lub rozumienie pojęć jest bardziej powszechne u osób, które mają wysokie ciśnienie krwi.

Zobacz także

Przygotowania do wizyty

Twoje wysokie ciśnienie krwi może być wykryty podczas rutynowych fizycznej. W tym momencie Twój lekarz podstawowej opieki może zamówić więcej testów, lub skierowanie do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu cokolwiek podejrzany przyczyna twojego wysokiego ciśnienia krwi może być. Na przykład, jeśli lekarz uważa, że ​​problemem nerek jest przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, będziesz prawdopodobnie dalej do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób nerek (nefrolog).

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a tam często dużo ziemi na pokrycie, to jest dobry pomysł, aby przyjechać dobrze przygotowane. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się na wizytę, i czego oczekiwać od lekarza.

Co możesz zrobić

 • Być świadomi wszelkich pre-nominacji ograniczeń. W momencie dokonania mianowania, należy zapytać, czy jest coś, co musisz zrobić z wyprzedzeniem, np. ograniczyć swoją dietę do określonej liczby godzin przed terminem wizyty.
 • Zapisz żadnych objawów jesteś doświadcza, łącznie z tymi, które mogą wydawać się niezwiązane z powodów, dla których zaplanowane spotkanie.
 • Zanotuj kluczowe dane osobowe, w tym wszelkie główne naprężeń lub ostatnich zmian w życiu.
 • Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz, jak również informacje na temat dawki można podjąć dla każdego.
 • Zapisz pytania, aby zapytać lekarza.

Twój czas z lekarzem może być ograniczony, więc przygotowuje listę pytań, które pomogą Ci najwięcej czasu razem. W przypadku nadciśnienia wtórnego, kilka podstawowych pytań do lekarza to:

 • Co sądzisz jest przyczyną mojego wysokiego ciśnienia krwi?
 • Jakiego rodzaju badania są potrzebne? Czy te testy wymagają specjalnego przygotowania?
 • Czy moje wysokie ciśnienie krwi czasowe lub trwałe?
 • Jakie zabiegi są dostępne dla sprawy mojej wysokim ciśnieniem krwi i które polecacie?
 • Jakie rodzaje działań niepożądanych mogę oczekiwać od terapii?
 • Mam inne warunki zdrowotne. W jaki sposób najlepiej zarządzać te warunki razem?
 • Czy są jakieś suplementy lub działalność ograniczenia, które muszę przestrzegać?
 • Jakie zmiany w stylu życia mogę zrobić na własną rękę, które mogą pomóc obniżyć moje ciśnienie krwi?
 • Czy istnieje alternatywa dla generycznych leków przepisuje pan dla mnie?
 • Jak często muszę wrócić, aby moje ciśnienie krwi sprawdzane?
 • Czy muszę sprawdzić moje ciśnienie krwi w domu? Jeśli tak, to jak często?
 • Jaki rodzaj maszyny ciśnienia krwi jest najlepszy? Czy możesz mi pomóc dowiedzieć się, jak go używać prawidłowo?
 • Czy są jakieś broszury lub inne materiały drukowane, że mogę wziąć ze sobą do domu? Jakie strony polecacie odwiedzić?

Oprócz pytań, które zostały przygotowane, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadawać pytania w czasie wizyty.

Czego można oczekiwać od lekarza
Lekarz może zadać kilka pytań. Jest gotowy odpowiedzieć na nich może zastrzec czas, aby przejść przez wszystkie punkty, które chcesz poświęcić więcej czasu na. Lekarz może zapytać:

 • Czy ktoś z twojej rodziny kiedykolwiek zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi?
 • Jeśli tak, czy wiesz, czy nie było powodem do wysokiego ciśnienia krwi? Na przykład, czy twój krewny choruje na cukrzycę lub problemy z nerkami?
 • Czy wystąpiły jakiekolwiek nietypowe objawy?
 • Ile soli w diecie?
 • Czy Twoja masa ciała ostatnio zmienione?
 • Jeśli byłeś kiedykolwiek w ciąży, było podwyższone ciśnienie krwi w czasie ciąży?

Zobacz także

Testy i diagnoza

Aby zdiagnozować nadciśnienie wtórne, lekarz najpierw wziąć pomiaru ciśnienia krwi za pomocą nadmuchiwanego mankietu, podobnie jak ciśnienie krwi jest mierzone podczas typowej wizyty u lekarza. Lekarz nie może zdiagnozować Ci nadciśnienia wtórnego w oparciu o jeden wyższy od normalnego pomiaru ciśnienia krwi - może to potrwać 05:57 wysokie pomiary ciśnienia krwi w odrębnych terminach do diagnozowania nadciśnienia wtórnego.

Lekarz będzie także sprawdzić inne znaczniki określić przyczynę swojego wysokiego ciśnienia krwi. Mogłyby one obejmować:

 • Badanie krwi. Lekarz może chcieć sprawdzić potasu, sodu, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów i innych środków chemicznych we krwi, aby pomóc postawić diagnozę.
 • Badanie ogólne moczu. Lekarz może chcieć sprawdzić moczu markerów, które mogą pokazać swoje wysokie ciśnienie krwi jest spowodowana przez innego schorzenia.
 • USG nerek. Ponieważ wiele stanów nerki są związane z wtórnym nadciśnieniem tętniczym, lekarz może zamówić USG nerek i naczyń krwionośnych. W tym nieinwazyjnego badania, technik uruchomić instrument zwany przetwornik po skórze. Przetwornik, który wytwarza fale dźwiękowe, środki, jak fale dźwiękowe odbijają się na nerki i wysyła obrazy stworzone przez fale dźwiękowe do monitora komputerowego.
 • Elektrokardiogram (EKG). Jeśli lekarz uzna, Twój nadciśnienia wtórnego mogą być spowodowane problemami z sercem, może on zamówić elektrokardiogram. W tym nieinwazyjnego testu, czujniki (elektrody), które mogą wykryć aktywność elektryczną serca są przymocowane do klatki piersiowej, a czasem do swoich kończyn. EKG mierzy czas i czas trwania każdego etapu swojego elektrycznego serca.

Zobacz także

Zabiegi i leki

Często bazowy stan zdrowia wymaga leczenia lekami lub operacji. Gdy przyczyny takiej skutecznie leczyć, nadciśnienie wtórne może zmniejszyć lub nawet wrócić do normy. Często jednak zmiany stylu życia - takie jak zdrowe odżywianie, zwiększenie aktywności fizycznej i utrzymanie prawidłowej wagi ciała - pomaga utrzymać ciśnienie krwi niskie.

Może trzeba będzie nadal przyjmować leki ciśnienie krwi, jak również, i ani podstawowy stan medyczny masz może wpływać na wybór lekarza leków. ossible wybory leków należą:

 • Tiazydowych leków moczopędnych. Diuretyki, czasami nazywany pigułki wodne, są leki, które działają na nerki pomagają organizmowi wyeliminować sodu i wody, zmniejszenie objętości krwi. Diuretyki tiazydowe są często pierwsze - ale nie tylko - wybór w wysokich ciśnień krwi lekarstwa. Te leki są często charakter ogólny i są mniej kosztowne niż innych wysokich ciśnień krwi lekarstwa. Jeśli nie bierzesz moczopędnie i ciśnienie krwi pozostaje wysokie, należy porozmawiać z lekarzem o dodanie jednego lub wymiany leku aktualnie podjęcia z diuretykiem. Możliwe działania niepożądane to zwiększone oddawanie moczu i wyższym ryzykiem zaburzeń seksualnych.
 • Beta blokery. Leki te zmniejszają obciążenie na serce i otworzyć naczynia krwionośne, powodując serce bić wolniej iz mniejszą siłą. Gdy przewidziane w spokoju, beta-blokery nie działają tak dobrze w czerni - ale są skuteczne w połączeniu z diuretykiem tiazydowym. Możliwe działania niepożądane to: zmęczenie, problemy ze snem, a spowolniona akcja serca, i chłód w Twoich rękach i stopach. Dodatkowo, beta-adrenolityki na ogół nie są przewidziane dla osób cierpiących na astmę, ponieważ mogą one zwiększyć skurcze mięśni w płucach.
 • Enzymu konwertującego angiotensynę (ACE). Leki te pomagają zrelaksować się naczynia krwionośne, blokując tworzenie się substancji chemicznej, która zwęża naczynia krwionośne. Inhibitory ACE mogą być szczególnie ważne w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca lub niewydolnością nerek. Podobnie jak beta-blokery, inhibitory ACE, nie działają dobrze w czerni, gdy przewidzianych w spokoju, ale są skuteczne w połączeniu z diuretykiem tiazydowym. Możliwe skutki uboczne to zawroty głowy i kaszel, a te leki nie są zalecane w czasie ciąży.
 • . Antagoniści receptora angiotensyny II Leki te pomagają zrelaksować się naczyń krwionośnych poprzez blokowanie działania - nie powstanie - z naturalnych substancji, która zwęża naczynia krwionośne. Podobnie jak inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II często są przydatne dla osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca lub niewydolnością nerek. Leki te mają mniej potencjalnych skutków ubocznych, niż ma to inhibitory ACE, ale nie są również stosowane w okresie ciąży.
 • Blokery kanału wapniowego. Leki te pomagają zrelaksować mięśnie naczyń krwionośnych. Niektóre spowolnić tętno. Antagoniści wapnia mogą działać lepiej dla czarnych, niż zrobić inhibitory ACE lub beta-blokery w spokoju. Możliwe skutki uboczne to zatrzymywanie wody, zawroty głowy i zaparcia. I słowo ostrzeżenia dla miłośników grejpfruta. Sok grejpfrutowy wchodzi w interakcje z niektórymi antagonistami wapnia, zwiększenie stężenia we krwi leków i oddanie się na większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zapytaj lekarza lub farmaceutę, jeśli lek ma wpływ soku grejpfrutowego.
 • Bezpośrednich inhibitorów reniny. Ostatnim leczeniu nadciśnienia obejmuje bezpośrednie inhibitory reniny, takich jak aliskiren. Aliskiren rozluźnia i rozszerza tętnice, uniemożliwiając działanie reniny. Renina jest enzymem początkowa kaskadzie etapów produkcji chemikaliów (angiotensyna, aldosteron, inne) ważne w zdrowiu i chorobie sercowo-naczyniowej. Food and Drug Administration zdecydowanie przestrzega przed użyciem aliskirenu w skojarzeniu z inhibitorami ACE lub antagoniści receptora angiotensyny II u chorych na cukrzycę lub umiarkowanej do ciężkiej niewydolności nerek. Częste działania niepożądane aliskirenu zawroty głowy i biegunkę.

Leczenie może czasami być trudne. Może trzeba więcej niż jednego leku w połączeniu ze zmianami w stylu życia, aby kontrolować wysokie ciśnienie krwi. A lekarz będzie cię widzieć częściej, aż ciśnienie krwi ustabilizuje się, możliwie jak najczęściej raz w miesiącu.

Zobacz także

Styl życia i domu środki zaradcze

Chociaż obniżenie nadciśnienia wtórnego mogą być trudne, co te same zmiany w stylu życia, że ​​byłbyś, gdybyś miał podstawowym wysokie ciśnienie krwi może pomóc. Należą do nich:

 • Jedz zdrowe jedzenie. Spróbuj podejść do żywieniowych Zatrzymanie nadciśnienie tętnicze (DASH) dieta, która kładzie nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne. Dużo potasu, który znajduje się w owocach i warzywach, takich jak ziemniaki, szpinak, banany i morele, w celu zapobiegania i kontroli nadciśnienia tętniczego. Jeść mniej tłuszczów nasyconych i tłuszczu ogółem.
 • Zmniejsz soli w diecie niższy poziom sodu -. 1500 miligramów (mg) na dobę - jest odpowiednie dla osób w wieku 51 lat lub starszych, a osoby w każdym wieku, którzy są czarne lub którzy mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub przewlekłą chorobą nerek. Inaczej zdrowi ludzie mogą dążyć do 2300 mg dziennie lub mniej. O ile można zmniejszyć ilość soli zjeść by odkładając solniczka, należy również zwrócić uwagę na ilość soli, która jest w przetworzonej żywności jecie, takich jak zupy w puszkach lub kolacje mrożonych.
 • Utrzymać zdrową wagę. Jeśli masz nadwagę, tracąc nawet 10 funtów (4,5 kg) może obniżyć ciśnienie krwi.
 • Zwiększenie aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać wagę pod kontrolą. Dążyć do co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie.
 • Ogranicz alkohol. Nawet jeśli jesteś zdrowy, alkoholu może podnosić ciśnienie krwi. Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem - do jednego drinka dziennie dla kobiet i dwa drinki dziennie dla mężczyzn.
 • Nie palić tytoniu. Tytoń szkodzi ściany naczyń krwionośnych i przyspiesza proces twardnienia tętnic. Jeśli palisz, poproś lekarza, aby pomóc Ci rzucić palenie.
 • Zarządzanie stresem. Zmniejszenie stresu jak najwięcej. Ćwicz zdrowych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak rozluźnienie mięśni i głębokie oddychanie. Pierwsze dużo snu może pomóc, too.

Zobacz także