Krwiodawstwo

Definicja

Krwiodawstwo jest dobrowolna procedura. Zgadzasz się, że krwi pobrana tak, że może mieć do kogoś, kto potrzebuje transfuzji krwi. Miliony ludzi potrzebują transfuzji krwi każdego roku. Niektóre mogą wymagać krwi podczas operacji. Inne zależą od niego po wypadku lub ponieważ mają choroby wymagającej składników krwi. Krwiodawstwo robi wszystko możliwe.

Istnieje kilka rodzajów krwiodawstwa:

 • Pełnej krwi. Jest to najbardziej popularny rodzaj oddawania krwi, podczas których około litra krwi pełnej podano. Następnie krew rozdziela się na jej składniki - czerwonych krwinek, osocze, płytki krwi.
 • Płytki krwi. Ten typ darowizny wykorzystuje proces zwany aferezy. Podczas aferezy, dawca jest podłączona do komputera, który zbiera płytki i niektóre z osocza, a następnie zwraca resztę krwi dawcy.
 • Osoczu. Plazmowy może być zbierane równocześnie z płytek oddawania lub może być gromadzone bez gromadzenia płytki podczas oddawania aferezy.
 • Podwójne krwinek czerwonych. Podwójny czerwony dawców komórek odbywa się również za pomocą aferezy. W tym przypadku, tylko czerwone komórki są zbierane.

Aby kwalifikować się do oddania krwi pełnej, płytki krwi lub osocza, musi być:

 • W dobrym zdrowiu
 • Co najmniej 17 lat - minimalny wiek waha się od państwa z niektórych państw pozwalających na 16-latków do oddania za zgodą macierzystego, nie ma górnej granicy wieku
 • Co najmniej 110 funtów
 • Potrafi przekazać zdrowie fizyczne i oceny historii

Wymagania kwalifikacyjne są nieco inne dla podwójnej czerwonej dawców komórek. Skontaktuj się z lokalnym centrum dawcy do konkretów.

Zobacz także

Zagrożenia

Krwiodawstwo jest bezpieczny. Nowy, sterylny jednorazowy sprzęt jest używany dla każdego dawcy, więc nie ma ryzyka zarażenia się bloodborne infekcję oddając krew.

Jeśli jesteś zdrowy, dorosły, zazwyczaj można oddać pół litra krwi, bez narażania zdrowia. W ciągu 24 godzin od pobrania krwi, organizm zastępuje utracone płyny. A po kilku tygodniach, organizm zastępuje utraconych krwinek czerwonych.

Zobacz także

Jak przygotować

Utrzymać zdrową dietę, która zawiera produkty bogate w żelazo, takie jak szpinak, czerwonego mięsa, ryb, drobiu, fasoli, iron-wzbogacane płatki zbożowe i rodzynkami. Dużo snu noc przed planowanym do oddania.

Krwiodawstwo. Krew.
Krwiodawstwo. Krew.

Zjeść zdrowy posiłek przed wpłaty. Unikaj tłustych, takich jak hamburgery, frytki i lody przed darować. Testy infekcji dokonanych na wszystkich oddanej krwi może mieć wpływ tłuszczów, które pojawiają się we krwi przez kilka godzin po spożyciu tłustych potraw. Pij dodatkowe 16 uncji (473 ml) wody i innych płynów przed oddaniem krwi.

Jeśli jesteś dawcy płytek krwi, należy pamiętać, że system musi być wolna od aspiryny na dwa dni przed oddaniem. W przeciwnym razie, można wziąć normalne leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Zanim będzie można oddać krew, zostaniesz poproszony o wypełnienie poufne historię medyczną, która obejmuje bezpośrednie pytania dotyczące zachowań znanych nieść ze sobą wyższe ryzyko infekcji przenoszonymi przez krew - infekcje, które są przenoszone przez krew. Wszystkie informacje z tej oceny są ściśle poufne.

Ze względu na ryzyko infekcji przenoszonymi przez krew, nie każdy może oddać krew. Następujące grupy wysokiego ryzyka, nie kwalifikują się do oddawania krwi:

 • Każdy, kto kiedykolwiek używał narkotyków wtryskowych nie przepisać lekarz, np. narkotyków iniekcji lub steroidy nie przepisanych przez lekarza
 • Mężczyźni, którzy mieli kontakty seksualne z innymi mężczyznami, od 1977 roku
 • Każdy, kto kiedykolwiek otrzymał koncentratów czynnika krzepnięcia
 • Każdy z pozytywnym testem na HIV (AIDS wirus)
 • Mężczyźni i kobiety, którzy angażują się w seks dla pieniędzy lub narkotyków od 1977 roku
 • Każdy, kto miał zapalenie wątroby od jego lub jej 11. urodziny
 • Każdy, kto miał chorobę BABESZIOZA lub Chagasa
 • Każdy, kto podjął etretinate (Tegison) na łuszczycę
 • Każdy, kto ma czynników ryzyka choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD) lub ma krewnego z CJD
 • Każdy, kto spędził trzy miesiące lub dłużej w Wielkiej Brytanii od 1980 do 1996 roku
 • Każdy, kto otrzymał transfuzję krwi w Wielkiej Brytanii czy Francji od 1980 do teraźniejszości
 • Każdy, kto spędził pięć lat w Europie od 1980 r. do chwili obecnej

Będziesz mieć również krótkie badanie lekarskie, które obejmuje sprawdzanie ciśnienia krwi, tętna i temperatury. Mała próbka krwi pobrana z palca kutas i jest używany, by sprawdzić poziom hemoglobiny, składnika przenoszącego tlen z krwi. Jeśli stężenie hemoglobiny jest normalne i nie spotkałem wszystkie pozostałe wymogi badań przesiewowych, można oddać krew.

Podczas procedury
Kłamiesz lub siedzieć w leżaku z twojego ramienia przedłużony na podłokietniku. Mankiet ciśnieniomierza lub opaski jest umieszczona wokół górnej części ramienia, aby wypełnić swoje żyły więcej krwi. To sprawia, że ​​żyły łatwiej zobaczyć i łatwiej wbić igłę, a także pomaga napełnić worek krwi szybciej. Następnie skóry na wewnętrznej stronie kolanka jest czyszczone.

Nowy, sterylne igły do ​​żyły łokciowej. Ta igła jest dołączona do cienkiego, plastikowej rurki i woreczka z krwią. Gdy igła jest na miejscu, to zacisnąć pięści kilka razy, aby pomóc przepływ krwi z żyły. Krew jest początkowo zebrano do probówek do badań. Kiedy zostały one zebrane, krew może wypełnić worek, o piwo. Igła jest zazwyczaj w miejscu około 10 minut. Po zakończeniu wyjęciu igły, plaster umieszcza się na miejscu, a igły opatrunek jest owinięty wokół ramienia.

Inną metodą pobierania krwi staje się coraz bardziej powszechne i jest znany jako aferezy. Podczas aferezy, krew jest pobierana z jednym ramieniem i pompowany przez maszynę, który oddziela się konkretny składnik, taki jak płytki. Reszta krwi jest następnie zwracany przez żyły w drugiej ręce. Proces ten pozwala na bardziej jeden składnik do pobrania. Jednak trwa to dłużej niż standardowe pobrania krwi - zwykle jedną do dwóch godzin.

Po zabiegu
Po dotacje można siedzieć w miejscu obserwacji, gdzie odpocząć i zjeść lekką przekąskę. Po 10 do 15 minut, można zostawić. Po krwiodawstwa:

 • Drink dodatkowych płynów na następny dzień lub dwa.
 • Unikaj wysiłku fizycznego lub podnoszenia ciężkich dla następnych pięć godzin.
 • Jeśli uważasz, że zawroty głowy, położyć się z nogami do góry, aż uczucie mija.
 • Zachowaj bandaż na ramieniu przez co najmniej cztery godziny.
 • Jeśli krwawienie po usunięciu bandaża, presję na miejscu i podnieść rękę na trzy do pięciu minut.
 • Jeśli występuje krwawienie lub zasinienie pod skórą, stosuje się zimny pakiet do obszaru okresowo w ciągu pierwszych 24 godzin.
 • Jeśli twoja ręka jest ból, weź lek przeciwbólowy, np. paracetamol. Unikaj aspirynę lub ibuprofen (Advil, Motrin, inne).

Skontaktuj się z centrum dawcy krwi lub lekarza, jeśli:

 • Przejdź na mdłości, zawroty głowy lub zawroty głowy po odpoczynku, jedzenia i picia.
 • Wskazówka podniesiony guz, nadal krwawienie lub ból w miejscu igłą podczas zdejmowania bandaż.
 • Poczuj ból lub mrowienie w dół ramię, pod palcami.
 • Zachoruje z objawów przeziębienia lub grypy, takich jak gorączka, ból głowy lub ból gardła, w ciągu czterech dni po krwiodawstwa. Zakażenia bakteryjne mogą być przekazywane przez krew do potencjalnego dawcy za pomocą transfuzji, więc ważne jest, aby centrum dawcą krwi znać, jeśli zachoruje tak, że krew nie będzie używany.

Zobacz także

Wyniki

Twoja krew będzie testowany do określenia grupy krwi - na klasy A, B, AB lub O - i swojej czynnik Rh. Czynnik Rh odnosi się do obecności lub braku określonego antygenu, substancja zdolna do stymulowania odpowiedzi immunologicznej, w krwi. Więc jesteś albo Rh dodatnią lub Rh ujemny, co oznacza, że ​​niosą antygen, albo nie. Informacja ta jest ważna, ponieważ grupa krwi i czynnik Rh musi być zgodna z grupą krwi i czynnik Rh osoby przyjmującej krew.

Twoja krew będzie również badania na bloodborne chorób, takich jak zapalenie wątroby, HIV i kiły. Jeżeli te badania są ujemne, krew jest rozprowadzany do użytku w szpitalach i klinikach. Jeśli którykolwiek z tych testów są pozytywne, bank krwi powiadamia użytkownika, a krew jest odrzucany i nie używane.

Zobacz także