Krwawienie z pochwy po stosunku

Definicja

Krwawienie z pochwy po stosunku oznacza krwawienie podczas stosunku lub tuż po stosunku seksualnego, gdy nie masz miesiączki lub nie spodziewają się miesiączki. Krwawienie z pochwy po stosunku najczęściej rozwija się u kobiet w wieku od 20 do 40.

Szyjki macicy - wąski, dolny koniec macicy - jest zwykle źródłem krwawienia z pochwy wniesionej przez seks, zwłaszcza przed menopauzą. Nawet jeśli masz zdrowe szyjki macicy, dość tarcie podczas stosunku płciowego może powodować krwawienie. Zapalenie szyjki macicy lub niektórych innych nienormalnych może również prowadzić do krwawienia.

W większości przypadków, krwawienie z pochwy po stosunku jest wynikiem nieszkodliwe szyjki zmian, z których wiele nie wymaga leczenia.

Przyczyny

Jeśli jesteś przed menopauzą i wystąpienia krwawienia z pochwy po stosunku do czasu, ale nie często, to prawdopodobnie nie jest coś się zbyt zaniepokojony jest. Krwawienie z pochwy po stosunku może wskazywać na raka szyjki macicy, ale jeśli masz już normalne wyniki na rutynowych badań cytologicznych, to jest bardziej prawdopodobne, że przyczyną jest inny warunek.

Jeśli jesteś po menopauzie, jednak krwawienie z pochwy jakiegokolwiek rodzaju uznaje się za nieprawidłową, dopóki nie został oceniony i przyczyna ustalona.

Krwawienie z pochwy po stosunku może wynikać z:

Przyczyny podane tutaj są często związane z tego objawu. Pracuj z lekarzem lub innego pracownika służby zdrowia w celu dokładnego rozpoznania.

Kiedy do lekarza

Jeśli jesteś przed menopauzą i masz sporadyczne epizody krwawienia z pochwy po stosunku - i miałeś normalne wyniki na rutynowych badań cytologicznych - nie trzeba do lekarza do oceny. Jeżeli krwawienie z pochwy lub niepokoi cię denerwuje, można umówić się na spotkanie z lekarzem, aby to sprawdzić.

Jeśli jesteś po menopauzie, krwawienie z pochwy w każdym momencie musi być oceniana. Mając zanikowe zapalenie pochwy lub inne objawy suchości pochwy może być przyczyną, że jesteś doświadcza krwawienia z pochwy po stosunku. Najprościej jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że przyczyną krwawienia z pochwy nie jest coś poważnego.