Choroby przenoszone drogą płciową (STD)

STD badania: co jest dla Ciebie?

Choroby przenoszone drogą płciową są wspólne, ale rodzaje testów STD potrzebne mogą się różnić od swoich czynników ryzyka. Dowiedz się, co jest zalecane dla Ciebie.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, zwłaszcza z wieloma partnerami, masz prawdopodobnie słyszał następującą radę wiele razy: Ochrona i upewnij się, że badanie jest wykonywane. To ważne, bo ludzie mogą mieć choroby przenoszone drogą płciową (STD), nie wiedząc o tym. W wielu przypadkach brak oznak lub objawów.

Ale jakiego rodzaju badania STD potrzebujesz? I jak często powinno być sprawdzane? Odpowiedzi zależą od twojego wieku, zachowań seksualnych i innych czynników ryzyka.

Jeśli jesteś kobietą, nie należy zakładać, że odbierany testowanie STD każdym razem masz egzamin ginekologicznych lub badania cytologicznego. Niezależnie od płci i wieku, jeśli uważasz, że potrzebujesz testowanie STD, poprosić o to lekarza. Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach i wymienić, co konkretnie infekcje uważasz, że możesz mieć.

Testy dla konkretnych chorób przenoszonych drogą płciową

Oto kilka wskazówek do testów STD dla określonych chorób przenoszonych drogą płciową.

Chlamydia i rzeżączka
Get kontroli rocznie, jeżeli:

  • Jesteś aktywny seksualnie dziewczyna lub kobieta w wieku 25
  • Jesteś kobietą starszy niż 25, a ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową - na przykład, jeśli seks z nowym partnerem lub partnerami wielu
  • Jesteś człowiekiem, który ma seks z mężczyznami

Chlamydia i screening rzeżączka Odbywa się to albo poprzez badanie moczu lub przez wacikiem wewnątrz prącia u mężczyzn lub z szyjki macicy u kobiet. Następnie próbkę analizuje się w laboratorium. Screening jest ważne, bo jeśli nie ma oznak lub objawów można nie wiedzieć, że masz albo infekcję.

HIV, syfilis i zapalenie wątroby
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zachęca do testowania w kierunku HIV, przynajmniej raz, jako rutynowy element opieki medycznej, jeśli jesteś młodzieży lub dorosłych w wieku od 13 do 64 lat. CDC zaleca coroczne testowanie w kierunku HIV, jeśli jest duże ryzyko zakażenia.

Badanie Wniosek o HIV, syfilis i zapalenie wątroby, jeśli:

  • Pozytywny test na rzeżączkę lub chlamydia, co stawia Cię na większe ryzyko wystąpienia innych chorób przenoszonych drogą płciową
  • Miał więcej niż jednego partnera seksualnego od ostatniego badania
  • Dożylnego (IV) leki
  • Czy człowiek, który uprawia seks z mężczyznami

Lekarz sprawdza się na syfilis, biorąc albo próbki krwi lub wacika z wszelkich narządów płciowych rany można. Próbka jest badana w laboratorium. Krew zostanie pobrana do badania na obecność wirusa HIV i zapalenia wątroby.

Opryszczka narządów płciowych
No dobra istnieje test przesiewowy opryszczki, zakażenie wirusowe, które mogą być przesyłane, nawet gdy osoby zakażonej nie ma objawów. Lekarz może podjąć skrobania tkanek lub kulturę pęcherzy lub owrzodzeń początku, jeśli masz je do badania w laboratorium. Jednak negatywny wynik testu nie wyklucza opryszczka jako przyczyna owrzodzeń narządów płciowych.

Badanie krwi także może pomóc w wykrywaniu infekcji opryszczki, ale wyniki nie zawsze są jednoznaczne. Niektóre badania krwi może pomóc rozróżnić dwa główne rodzaje wirusa opryszczki. Typ 1 jest wirusem, który częściej powoduje opryszczkę, chociaż może również powodować płciowe rany. Typ 2 jest wirus, który częściej powoduje owrzodzenia narządów płciowych. Mimo to, wyniki mogą nie być całkowicie jasne, w zależności od czułości testu i stadium choroby. Fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne wyniki są możliwe.

HPV
Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) może powodować raka szyjki macicy, podczas gdy inne odmiany wirusa HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych. Większość aktywnych seksualnie osób się zarazić wirusem HPV w pewnym momencie w ich życiu, ale nigdy nie objawy. Wirus zwykle znika w ciągu dwóch lat.

No badanie przesiewowe HPV jest dostępny dla ludzi, u których zdiagnozowano zakażenie tylko wzrokowo lub biopsja brodawki narządów płciowych. U kobiet HPV badania polega na:

  • Pap Test. Badania cytologiczne, które sprawdzają na nieprawidłowych komórek szyjki macicy, zaleca się co dwa lata dla kobiet w wieku od 21 do 30. Wiek Kobiety 30 i starsze może czekać trzy lata między badań cytologicznych, czy ich ostatnie trzy testy były normalne.
  • HPV testów. Próbki do testu HPV są pobierane z kanału szyjki macicy. Ten test zazwyczaj nie jest oferowana do kobiet w wieku poniżej 30, ponieważ zakażenie HPV, które ostatecznie wyjaśnić na własną rękę są tak powszechne w tej grupie wiekowej.

HPV jest również związane z raka sromu, pochwy, penisa i odbytu. Szczepionki mogą chronić zarówno mężczyzn, jak i kobiet z niektórych typów wirusa HPV, ale są one najbardziej skuteczne, gdy podaje się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej zaczyna.

Zobacz także

STD badania: co jest dla Ciebie?

Na testy STD-home

Uzyskanie akceptacji i popularności są at-home zestawy testowe dla niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia i rzeżączka. Do testów STD domu, zebrać próbkę moczu lub narządów wacika, a następnie wysłać go do laboratorium w celu analizy. Niektóre testy wymagają obu rodzajów próbek. Zazwyczaj można uzyskać wyniki badania w ciągu kilku dni, a ty jesteś w stanie zebrać próbkę w zaciszu swojego domu, bez konieczności ginekologiczne lub na stronie biura.

Jednak badania wykonane na próbkach zbieranych pod mogą mieć wyższy wskaźnik wyników fałszywie dodatnich, czyli badanie wskazuje, że masz STD, że naprawdę nie ma. Jeśli wynik jest pozytywny z testu w domu, skontaktuj się z lekarzem lub klinice zdrowia publicznego, aby potwierdzić wyniki testu.

Pozytywne wyniki badań

Jeśli wynik jest pozytywny dla STD, kolejnym krokiem jest rozważenie dalszych badań, a następnie, aby uzyskać leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto informuje swoich partnerów seksualnych. Twoi partnerzy muszą być oceniane i traktowane, bo można przejść niektórych infekcji iz powrotem.

Spodziewać się czuć różne emocje. Możesz czuć wstyd, złość lub strach. To może pomóc, aby przypomnieć sobie, że zrobiłeś dobry uczynek przez testowany się tak, że można poinformować swoich partnerów i uzyskać traktowane. Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach.

Zobacz także