Biopsja

Definicja

Biopsja jest procedura uzyskania próbki komórek z ciała do badań laboratoryjnych. Igła do biopsji wspólne procedury obejmują cienkoigłowej aspiracji i Core biopsji. Biopsji mogą być stosowane w celu tkanki lub płynu próbki z mięśni, kości i narządów, takich jak wątroba czy płuca.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Lekarz może zalecić igły biopsję pomóc zdiagnozować stan zdrowia lub wykluczyć choroby lub stanu. Biopsji mogą być również wykorzystane do oceny przebiegu leczenia.

Próbki z biopsji igłowej może pomóc lekarzowi określić, co jest przyczyną:

 • Masa lub guzek. Biopsja może ujawnić, czy masa lub guzek jest torbiel, zakażenie, nowotwór łagodny lub raka.
 • Zakażenie. Analiza z biopsji igłowej może pomóc lekarzom określić, co bakterie są przyczyną infekcji tak, że najbardziej efektywne leki mogą być stosowane.
 • Zapalenie. Igły próbki biopsji może ujawnić, co powoduje zapalenie i jakie typy komórek są zaangażowane.

Możesz także przejść badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) lub USG, zanim igła biopsję. Czasami te badania są również używane podczas procedury biopsji igłowej, aby dokładniej zlokalizować obszar do biopsji.

Zobacz także

Zagrożenia

Biopsja niesie małe ryzyko krwawienia i zakażenia w miejscu, w którym igła została wprowadzona. Niektóre łagodny ból można się spodziewać po biopsji igłowej, choć zwykle jest sterowany z over-the-counter leki przeciwbólowe lub leki na receptę.

Zadzwoń do lekarza, jeśli wystąpią:

 • Gorączka
 • Ból w miejscu biopsji, że pogarsza lub nie jest wspomagany przez leki
 • Obrzęk w miejscu biopsji
 • Drenaż z miejsca biopsji
 • Krwawienie, które nie kończy się na ciśnieniu lub bandażem

Zobacz także

Jak przygotować

Większość procedur Igła do biopsji nie wymaga żadnych przygotowań ze strony użytkownika. Jednakże, może zostać poproszony o przerywać leki rozrzedzenie krwi, takie jak warfaryna (Coumadin) lub aspirynę, w dni przed biopsją. W zależności od części ciała zostaną poddane biopsji, lekarz może poprosić, aby nie jeść ani pić przed zabiegiem. Zapytaj swojego lekarza, czy też odnosi się do Ciebie.

Biopsji. Przygotowanie do sedacji lub znieczulenia ogólnego.
Biopsji. Przygotowanie do sedacji lub znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie do sedacji lub znieczulenia ogólnego
W niektórych przypadkach może pojawić dożylne (IV), środki uspokajające lub środki znieczulenia ogólnego, zanim igła biopsję. Jeśli jest to przypadek, lekarz może poprosić, aby szybko dni przed procedurą. Należy poinformować lekarza o wszystkich leków, które bierzesz, co może być konieczne odstawienie niektórych leków przed poddaniem znieczulenia.

Nie będzie w stanie wrócić do pracy natychmiast, czy biopsja jest wykonywana pod narkozą IV lub znieczuleniu ogólnym. W zależności od swoich obowiązków, może być w stanie wrócić do pracy w ciągu 24 godzin. Porozmawiaj z lekarzem o tym, kiedy jest to bezpieczne, aby wrócić do pracy.

Należy porozumieć się lub poprosić znajomych lub rodziny, aby:

 • Jedź do domu
 • Z Tobą w ciągu 24 godzin
 • Pomoc w pracach domowych na dzień lub dwa

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Podczas biopsji igłowej
Twój zespół opieki zdrowotnej ustawiają się w sposób, który sprawia, że ​​łatwo do lekarza, aby uzyskać dostęp do obszaru, w którym igła zostanie wstawiony. Możesz zostać poproszony leżeć płasko na stole.

W niektórych przypadkach może być poddany procedur obrazowania, takie jak skanowania CT lub USG. To pozwoli lekarz zobaczyć obszar docelowy i zaplanować najlepszy sposób, aby kontynuować. Czasami badania obrazowe wykonywane zanim igły biopsję i czasami wykonywane podczas biopsji. Jaki rodzaj obrazowania będziesz przechodzić, jeśli w ogóle, będzie zależeć od tego, co część ciała jest biopsji.

Twój zespół opieki zdrowotnej czyszczenia powierzchni ciała, w którym igła zostanie wstawiony. Znieczulający może być wstrzykiwany w skórę wokół celu znieczulenia go. W niektórych przypadkach, otrzymasz dożylne (IV) uspokajające lub inne leki, aby się zrelaksować w czasie procedury. Czasami stosuje się znieczulenie ogólne podczas biopsji igłowej. Jeśli jest to przypadek, otrzymasz leki przez żyły łokciowej, że będzie można odpocząć i położyć się w stanie podobnym do snu.

Podczas biopsji igłowej. Cienkoigłowej aspiracji.
Podczas biopsji igłowej. Cienkoigłowej aspiracji.

Podczas biopsji igłowej, lekarz prowadzi igłę przez skórę, a do obszaru zainteresowania. Próbkę komórek zebrano i igła zostaje wycofany. Proces ten może być powtarzany kilka razy, aż wystarczająca liczba komórek są zbierane.

Typowe rodzaje igieł technik biopsji to:

 • Cienkoigłowej aspiracji. Ten rodzaj biopsji igłowej wykorzystuje cienką, igły do rysowania komórek z organizmu.
 • Rdzeń biopsji. Ten rodzaj biopsji igłowej wykorzystuje szerszy igłę niż robi fine-needle aspiracji. Igły używane podczas podstawowej biopsji igłowej jest pusta rura, która pozwala lekarzowi pobrać ilość tkanki do badania.

Może wystąpić niewielki dyskomfort podczas biopsji igłowej, takie jak uczucie ucisku w okolicy. Powiedz zespół opieki zdrowotnej, jeśli czujesz się nieswojo.

Po biopsji igłowej
Gdy lekarz zebrał wystarczającą ilość komórek lub tkanek do analizy, Twój igła procedura biopsji jest kompletny. Twoja próbka biopsji jest wysyłana do laboratorium do analizy. Wyniki mogą być dostępne w ciągu kilku dni, ale więcej badań technicznych może wymagać więcej czasu. Zapytaj lekarza, jak długo można się spodziewać czekać.

Twój zespół opieki zdrowotnej może stosować bandaż na obszarze, gdzie igła została wprowadzona. Możesz zostać poproszony, aby naciskać bandażem na kilka minut, aby zapewnić, że jest minimalne krwawienie.

W większości przypadków można pozostawić, gdy igła procedura biopsji jest zakończona. Czy można zostawić od razu, czy trzeba się zatrzymać na obserwacji, zależy od tego, co część ciała została biopsji. W niektórych przypadkach, zespół opieki zdrowotnej może chcieć obserwować cię na kilka godzin, aby zapewnić, że nie ma powikłań ze swojej biopsji. Jeśli otrzymał IV uspokajające lub znieczulenie ogólne, zostaniesz przeniesiony do wygodnego miejsca do relaksu, podczas gdy lek słabnie.

Plan spokojnie przez resztę dnia. Chronić obszar, w którym otrzymał biopsji trzymając bandaż w miejscu tak długo, jak polecił. Możesz czuć się trochę łagodny ból lub dyskomfort w okolicy, ale to powinno rozwiązać w jeden dzień lub dwa.

Zobacz także

Wyniki

Patolodzy - lekarze, którzy specjalizują się w badaniu próbek z tkanek i komórek do objawów choroby - będzie badać próbki biopsji w laboratorium i postawić diagnozę. Patolodzy stworzyć patologia raport dla lekarza. Gdy lekarz otrzymuje raport, skontaktujemy się z wyników.

Możesz poprosić o kopię swojej patologii raportu lekarza. Raporty Patologia zazwyczaj wypełnione pojęć, więc może się okazać, że warto mieć lekarz przeglądu sprawozdania z tobą.

Twoja patologia raport może zawierać:

 • Opis próbki biopsji. Ta część patologii raportu, czasami nazywany brutto opis, opis próbki biopsji w ogóle. Na przykład, może to opisać koloru i spójność tkanki lub płynu zebranych przez procedury biopsji igłowej. Albo może powiedzieć, ile slajdy zostały przedłożone do analizy laboratoryjnej.
 • Opis komórek. Ta część raportu patologii opisuje jak komórki się pod mikroskopem. Ta sekcja może zawierać, jak wiele komórek i jakie typy komórek były widoczne. Informacje na temat specjalnych barwników, które były wykorzystywane do badania komórek w celu zebrania dodatkowych informacji na temat diagnostyki i najlepsze zabiegi mogą również być uwzględnione.
 • Patolog diagnoza. Ta część raportu wymienia Patolog patologii diagnozę. Może on również zawierać uwagi, takich jak, czy inne testy są zalecane.

Wyniki swojej biopsji igłowej określi kolejne etapy swojej opieki medycznej. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co oznaczają wyniki dla Ciebie.

Zobacz także