Badanie cytologiczne

Definicja

Badanie cytologiczne, zwane również badanie cytologiczne, jest procedura do badania raka szyjki macicy u kobiet. Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórki z szyjki macicy - niższy, wąski koniec z macicy, które znajduje się w górnej części pochwy.

Wykrycie raka szyjki macicy wcześnie z wymazu cytologicznego daje większą szansę na wyleczenie. Badanie cytologiczne może wykryć zmiany w swoich komórkach szyjki macicy, które sugerują, rak może rozwinąć się w przyszłości. Wykrycie tych nieprawidłowych komórek wczesnych z rozmazu cytologicznego jest pierwszym krokiem w zatrzymanie ewentualnego rozwoju raka szyjki macicy.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Badanie cytologiczne jest wykorzystywane w badaniach przesiewowych raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne jest zwykle wykonywane w połączeniu z ginekologiczne. U kobiet w wieku powyżej 30 lat, wymaz szyjki macicy może być połączone z testami dla ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV) - wspólne chorobami przenoszonymi drogą płciową, które wywołują raka szyjki macicy u niektórych kobiet.

Kto powinien mieć badanie cytologiczne?
Ty i Twój lekarz może zdecydować, kiedy nadszedł czas, aby rozpocząć badania cytologiczne i jak często należy mieć testy. Generalnie lekarze zalecają cytologiczne badania początek rozmaz w wieku 21 lat, a następnie co dwa lub trzy lata. Po 30 roku życia, badanie cytologiczne są zwykle zalecane co trzy lata lub co pięć lat, kiedy Badanie cytologiczne jest połączona z testem HPV.

Jeśli masz pewne czynniki ryzyka, lekarz może zalecić bardziej częste badania cytologiczne, niezależnie od wieku. Te czynniki ryzyka są:

 • Rozpoznanie raka szyjki macicy lub wymaz szyjki macicy, która wykazała komórek przedrakowych
 • Ekspozycja na dietylostilbestrolu (DES) przed urodzeniem
 • Zakażenie wirusem HIV
 • Osłabiony układ odpornościowy z powodu przeszczepu lub chemioterapię przewlekłą stosowanie kortykosteroidów

Ty i Twój lekarz może omówić korzyści i ryzyko badania cytologicznego i zdecydować, co jest najlepsze dla Ciebie, na podstawie swoich czynników ryzyka.

Czego organizacji medycznych polecić?
Liczba organizacji zalecenia dotyczące kiedy i jak często kobieta powinna mieć badanie cytologiczne. Wytyczne te różnią się nieznacznie, ponieważ każda organizacja ma różne czynniki. Wytyczne są zalecenia dla pacjenta i lekarza do rozważenia i dyskusji.

Generalnie, grupy zgadzają się, że należy mieć swoje pierwsze badanie cytologiczne w wieku 21 lat:

 • European Cancer Society (ACS) zaleca o swoje pierwsze badanie cytologiczne w wieku 21 lat.
 • Europejski Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG) zaleca o swoje pierwsze badanie cytologiczne w wieku 21 lat.
 • US Preventive Services Task Force (USPSTF) zaleca, by kobiety rozpocząć badania cytologiczne w wieku 21 lat.
 • Instytut na rzecz poprawy klinicznej Systems (ICSI) zaleca, by kobiety rozpocząć badania cytologiczne w wieku 21 lat.
Pap wymaz. Kto powinien mieć badanie cytologiczne?
Pap wymaz. Kto powinien mieć badanie cytologiczne?

Wytyczne grup różnią, jak często badania powinny być wykonywane.

Wiek ACS Optyczny USPSTF ICSI
21 - 29 Co 3 lata Co 3 lata Co 3 lata Co 2 lata
30 i starsze Co 3 lata lub co 5 lat, kiedy Badanie cytologiczne jest w połączeniu z testem HPV - kobiety z grupy wysokiego ryzyka, konieczne może być sprawdzane częściej Co 3 lata lub co 5 lat, kiedy Badanie cytologiczne jest w połączeniu z testem HPV - kobiety z grupy wysokiego ryzyka, konieczne może być sprawdzane częściej Co 3 lata lub co 5 lat, kiedy Badanie cytologiczne jest w połączeniu z testem HPV Co 3 lata, jeśli masz już 3 negatywne testy z rzędu

Kto może rozważyć przerwanie badania cytologiczne?
Omów swoje możliwości badań przesiewowych z lekarzem. W pewnych sytuacjach, kobieta i jej lekarz może zdecydować, aby zakończyć badanie cytologiczne, takie jak:

 • Po całkowitej histerektomii Po całkowitym usunięciu macicy -. Chirurgiczne usunięcie macicy wraz z szyjką macicy - zwrócić się do lekarza, jeśli chcesz nadal o badanie cytologiczne. Jeśli histerektomia przeprowadzono na noncancerous warunkiem, takich jak mięśniaki macicy, może być w stanie przerwać rutynowe badanie cytologiczne. Ale jeśli histerektomia był dla precancerous lub nowotworowych stan szyjki macicy, lekarz może zalecić dalsze rutynowe badanie cytologiczne.
 • Starszym wieku. Grupy zgadzają się, że starsze kobiety mogą rozważyć przerwanie rutynowych badań cytologicznych. Wytyczne ACS wskazują kobiety starsze niż 65 lat może przestać o testy, czy ona miała regularne pokazy z normalnymi wynikami. Wytyczne USPSTF zalecają badania cytologicznego u kobiet w wieku powyżej 65 lat, którzy mieli rutynowe badania cytologiczne w przeszłości i nie są z wysokim ryzykiem raka szyjki macicy. Wytyczne ICSI zalecane kobiet w wieku od 65 do 70 mogą rozważyć przerwanie badania cytologiczne, jeśli ich ostatnie trzy testy były negatywne, a oni nie mieli nieprawidłowe wyniki badań w 10 roku. Wytyczne Celownik optyczny powiedzieć, że kobiety w wieku powyżej 65 lat może zatrzymać testów Pap, jeśli miałem trzy kolejne negatywne testów cytologicznych w ciągu ostatnich 10 lat, lub dwa kolejne negatywnych testów cytologicznych w połączeniu z negatywnymi testów HPV w ciągu ostatnich 10 lat, w ostatnim Badanie przeprowadza się w ciągu ostatnich 5 lat. Omów swoje możliwości z lekarzem i razem można zdecydować, co jest najlepsze dla Ciebie, na podstawie swoich czynników ryzyka. Jeśli jesteś aktywna seksualnie z wieloma partnerami, lekarz może zalecić dalsze badania cytologiczne.

Zobacz także

Zagrożenia

Badanie cytologiczne jest bezpiecznym sposobem na ekranie dla raka szyjki macicy. Jednak Badanie cytologiczne nie jest niezawodny. To jest możliwe, aby otrzymać fałszywie ujemne wyniki - co oznacza, że ​​badanie wskazuje na brak nieprawidłowości, nawet jeśli nie ma nieprawidłowych komórek.

Fałszywie ujemny wynik nie oznacza, że ​​popełniono błąd. Czynniki, które mogą spowodować fałszywie ujemny wynik to:

 • Przeciętny zbiór komórek
 • Niewielka liczba nieprawidłowych komórek
 • Krwi lub komórek zapalnych przysłaniają nieprawidłowych komórek

Mimo że jest to możliwe dla nieprawidłowych komórek, aby przejść niezauważony, czas jest po twojej stronie. Rak szyjki macicy trwa kilka lat, aby się rozwijać. A jeśli jeden test nie wykrywa nieprawidłowych komórek, następna próba najprawdopodobniej będzie.

Zobacz także

Jak przygotować

Aby upewnić się, że cytologiczne jest najskuteczniejszą, te wskazówki przed rozpoczęciem egzaminu:

 • Należy unikać współżycia, douching lub używając żadnych leków dopochwowych lub plemnikobójcze pianki, kremy i galaretki na dwa dni przed o badanie cytologiczne, gdyż może zmyć ani zasłaniać nieprawidłowych komórek.
 • Staraj się nie planować badanie cytologiczne w czasie miesiączki. Mimo, że badanie można zrobić, to najlepiej, aby uniknąć tego czasu cyklu, jeśli to możliwe.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Podczas cytologii
Badanie cytologiczne jest wykonywane w gabinecie lekarskim i zajmuje tylko kilka minut. Możesz zostać poproszony się rozebrać całkowicie lub jedynie od pasa w dół.

Musisz położyć się na plecach na stole egzaminu z ugiętymi kolanami. Twoja reszta heels in obsługuje zwane strzemiona.

Czego organizacji medycznych polecić? Kto może rozważyć przerwanie badania cytologiczne?
Czego organizacji medycznych polecić? Kto może rozważyć przerwanie badania cytologiczne?

Lekarz delikatnie wstawić instrument zwany wziernikiem do pochwy. Wziernik posiada ściany pochwy od siebie tak, że lekarz może łatwo zobaczyć swoje szyjki macicy. Wkładanie wziernik może wywoływać uczucie ciśnienia w swoim obszarze miednicy.

Następnie lekarz będzie pobierał próbki swoich komórkach szyjki macicy za pomocą miękkiej szczotki lub płaskiego urządzenia zgarniający nazwie łopatki. To zwykle nie boli.

Po cytologii
Po rozmazu cytologicznego, można go o dzień bez ograniczeń.

W zależności od rodzaju badania cytologicznego jesteś przechodzi, lekarz przekazuje próbkę komórki pobrane z szyjki macicy do pojemnika gospodarstwa specjalnego płynu do zachowania próbki (test oparty na cieczy Pap) lub na szkiełku (konwencjonalne badanie cytologiczne).

Próbki przenosi się do laboratorium, gdzie są badane pod mikroskopem w poszukiwaniu cech w komórkach wykrycie raka lub stanem przedrakowym.

Zapytaj swojego lekarza o tym, kiedy można spodziewać się wyników swojej rozmazu cytologicznego. W niektórych przypadkach lekarz skontaktuje się z Tobą tylko wtedy, gdy coś z koncernu znajduje się lub, jeśli jest określony, które wymagają dalszych badań.

Zobacz także

Wyniki

Badanie cytologiczne może zgłaszać się do lekarza na obecność podejrzanych komórek, które wymagają dalszych badań.

Normalne wyniki
Jeśli tylko normalne komórki szyjki macicy wykryto podczas cytologii, jesteś powiedział, że wynik negatywny. Nie potrzeba żadnego dodatkowego leczenia lub badania, aż będziesz powodu do następnej cytologii i egzamin miednicy.

Nieprawidłowe wyniki
Jeśli komórki nienormalne lub niezwykłe odkryto podczas cytologii, jesteś powiedział, że pozytywny wynik. Pozytywny wynik nie oznacza, że ​​masz raka szyjki macicy., Co oznacza wynik pozytywny zależy od rodzaju komórek wykrytych w cytologii.

Oto terminy lekarz może użyć i co twój następny kierunek działania może być:

 • Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu (ASCUS). Komórki nabłonka płaskiego są cienkie i płaskie, a rosną na powierzchni zdrowej szyjki macicy. W przypadku ASCUS, cytologiczne wykazuje nieco nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego, ale nie zmienia się wyraźnie sugerują, że komórki przednowotworowe są obecne. Z badania opartego cieczy, lekarz może naleŜy przeanalizować próbki w celu sprawdzenia obecności wirusów znanych promować rozwój raka, takie jak niektóre rodzaje wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Jeśli nie wysokiego ryzyka wirusy są obecne, nieprawidłowych komórek znalezionych w wyniku testu nie jest wielkim problemem. Jeśli niepokojące wirusy są obecne, trzeba dalszych badań.
 • Płaskonabłonkowy intraepithelial zmiana. Termin ten jest używany do wskazania, że komórki pobrane od rozmazu cytologicznego może być przedrakowe. Jeżeli zmiany są niskiej jakości, to znaczy, rozmiar, kształt i inne właściwości komórek sugerują, że jeśli zmiana przedrakowym jest obecny, to może być rok od zostania raka. Jeżeli zmiany są wysokiej jakości, istnieje większa szansa, że ​​zmiana może przekształcić się w raka znacznie szybciej. Dodatkowe badania diagnostyczne jest konieczne.
 • Atypowe komórki gruczołowe. Komórki gruczołowe produkują śluz i rosną w otwarciu swojej szyjki macicy oraz w macicy. Atypowe komórki gruczołowe może wydawać się nieco nienormalny, ale nie wiadomo, czy są rakowe. Dalsze badania są potrzebne, aby ustalić źródło tych nieprawidłowych komórek i ich znaczenia.
 • Rak płaskonabłonkowy lub komórek gruczolakoraka. Wynik ten oznacza komórki zgromadzone na cytologii wydają tak nienormalne, że patolog jest prawie pewne, rak jest obecny. "Rak płaskonabłonkowy" odnosi się do nowotworów powstających w płaskich komórek powierzchniowych z pochwy lub szyjki macicy. "Gruczolakorak" odnosi się do nowotworów powstających w komórek gruczołowych. Jeśli takie komórki znajdują, lekarz zaleci szybką ocenę.

Jeśli Badanie cytologiczne jest nieprawidłowy, lekarz może wykonać procedurę zwaną wziernikowanie pochwy za pomocą specjalnego przyrządu powiększającego (ginekologicznego) do badania tkanki szyjki macicy, pochwy i sromu. Lekarz może również pobrać próbkę tkanki (biopsja) z wszelkich dziedzin, które pojawiają się nieprawidłowe. Próbka tkanki jest następnie przesyłana do laboratorium w celu analizy i diagnozowania ostatecznego.

Zobacz także