Angioplastyka wieńcowa i stenty

Definicja

Angioplastyka wieńcowa (-jee-o-plas-tee), zwany także przezskórna interwencja wieńcowa (PCI), to procedura, aby otworzyć zatkane tętnice serca. Angioplastyka polega czasowego wprowadzenia i wysadzenie mały balon, gdzie tętnica jest zatkana, aby pomóc poszerzenia tętnicy.

Angioplastyka jest często połączone ze stałym umieszczeniu małej rurki z siatki drucianej o nazwie stent pomóc wesprzeć tętnicy otworzyć i zmniejszyć szansę na to zwężenie ponownie. Niektóre stenty pokryte są leki, aby pomóc utrzymać tętnicy open (stenty powlekane), podczas gdy inne nie (bare-metal, stenty).

Angioplastyka może poprawić niektóre z objawów zablokowanych tętnic, takich jak ból w klatce piersiowej i duszność. Angioplastyka może być również używane podczas ataku serca, aby szybko otworzyć zablokowane tętnice i zmniejszyć ilość uszkodzeń serca.

Zobacz także

Dlaczego to się robi

Angioplastyka jest stosowany w leczeniu rodzaj choroby serca znany jako miażdżyca tętnic. Miażdżyca jest powolne narastanie blaszek tłuszczowych w twoim sercu w naczyniach krwionośnych. Gdy leki lub zmiany stylu życia nie są wystarczające, aby poprawić swoje zdrowie serca, lub jeśli masz zawał serca, nasilenie bólu w klatce piersiowej (dławica piersiowa) lub inne objawy, lekarz może sugerować angioplastyce jako opcji leczenia.

Angioplastyka nie jest dla wszystkich, choć. Jeśli główna arteria dostaw lewą stronę serca jest zawężony, jeśli mięsień jest słaby lub jeśli masz małe chore naczynia krwionośne, a następnie operacji pomostowania tętnic wieńcowych może być lepszym rozwiązaniem. W operacji pomostowania tętnic wieńcowych, zablokowane część swojej tętnicy jest pomijany przy użyciu żyły z innej części ciała.

Dodatkowo, jeśli masz cukrzycę i wiele blokad, lekarz może zalecić operacji pomostowania tętnic wieńcowych. Decyzja o zabiegu angioplastyki w porównaniu obwodnica będzie zależeć od stopnia swojej choroby i ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz także

Zagrożenia

Mimo że angioplastyka jest mniej inwazyjny sposób otworzyć zatkane tętnice, procedura wciąż niesie pewne ryzyko.

Najczęstsze zagrożenia angioplastyki m.in.:

 • Re-zwężenie tętnicy Państwa (restenoza) Z samej tylko angioplastyki -. Bez stentu - restenozy dzieje się w aż 30 do 40 procent przypadków. Stenty zostały opracowane, aby zmniejszyć ryzyko restenozy. Pierwotne gołe metalowe stenty zmniejszyć ryzyko nawrotu zwężenia do mniej niż 20 procent, i stosowanie stentów uwalniających leki zmniejszyła ryzyko do mniej niż 10 procent.
 • Skrzepów krwi. Skrzepy krwi mogą tworzyć wewnątrz stentów nawet tygodni lub miesięcy po angioplastyce. Te skrzepy może spowodować atak serca. Ważne jest, aby wziąć aspirynę, klopidogrel (Plavix) oraz inne leki dokładnie zgodnie z zaleceniami, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów tworzących w stencie. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak długo trzeba brać te leki i czy można je przerwać, jeśli trzeba operacji.
 • Krwawienie. Być może krwawienie w miejscu w nogi lub ramienia, w którym cewnik. Zwykle po prostu powoduje siniaków, ale czasem wystąpienia poważnego krwawienia i może wymagać transfuzji krwi lub zabiegów chirurgicznych.

Inne rzadkie ryzyko angioplastyki m.in.:

 • Atak serca. Choć rzadko, może mieć atak serca w trakcie procedury.
 • Coronary artery szkoda. Twoja tętnica wieńcowa może być zerwany lub zerwane (rozcięta) w trakcie procedury. Powikłania te mogą wymagać aortalno alarmowy.
 • Problemy z nerkami. Barwnik stosowany w okresie stażu angioplastyki i stent może spowodować uszkodzenie nerek, zwłaszcza u osób, które już mają problemy z nerkami. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, lekarz może podać leki, aby spróbować chronić nerki.
 • Stroke. Podczas angioplastyki, skrzepy krwi, które mogą powstawać na cewników może spaść i podróżować do mózgu. Leki przeciwzakrzepowe są podane w trakcie postępowania w celu zmniejszenia tego ryzyka. Skok może również wystąpić, jeśli tablice w swoim sercu wyrwać gdy cewniki zostały poprowadzone przez aortę.
 • Zaburzeń rytmu serca. You serce może denerwuj się podczas procedury i pokonać zbyt szybko lub zbyt wolno. Te problemy rytmu serca są zwykle krótkotrwałe, ale czasami leki lub czasowego stymulatora jest potrzebne.

Zobacz także

Jak przygotować

Przed zaplanowanym angioplastyki, lekarz oceni historię choroby i zrobić badanie lekarskie. Będziesz mieć również test obrazowania nazwie wieńcowa angiografia ustalić, czy blokady mogą być traktowane z angioplastyką. Wieńcowa angiografia pomaga lekarzom stwierdzić, czy główne tętnice do serca są zwężone lub zablokowane. Płynny barwnik jest wstrzykiwany do tętnic serca za pomocą cewnika - długie, cienkie rurki, która jest podawana przez tętnicy, zwykle w pachwinie, do tętnic w sercu. Jako barwnik wypełnia tętnice stają się widoczne na zdjęciu rentgenowskim i wideo, więc lekarz może zobaczyć, gdzie drogi są zablokowane. Jeśli lekarz stwierdzi, zablokowanie podczas angiografii wieńcowej, jest to możliwe, on lub ona może zdecydować się wykonać angioplastyki i stentowania bezpośrednio po koronarografii a twoje serce jest nadal cewnikowano.

Otrzymasz wskazówki dotyczące jedzenia i picia przed angioplastyką. Zazwyczaj trzeba przestać jeść lub pić do północy w noc przed. Twój preparat może być inny, jeśli jesteś już pobyt w szpitalu przed swoim postępowaniu.

Czy angioplastyka jest wstępnie zaplanowane lub wykonane w sytuacji awaryjnej, to często mają kilka testów rutynowych pierwsze, w tym RTG klatki piersiowej, elektrokardiogramu (EKG) i badania krwi.

W noc przed swoim postępowaniu, należy:

 • Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza o dostosowanie bieżące leki przed angioplastyką. Lekarz może zalecić odstawienie niektórych leków przed angioplastyką, szczególnie jeśli wziąć niektóre leki na cukrzycę lub leki rozrzedzające krew.
 • Zbierz wszystkie swoje lekarstwa wziąć do szpitala z tobą, w tym nitrogliceryny, jeśli spojrzeć na to.
 • Weź zatwierdzonych leków tylko z małymi łykami wody.
 • Zorganizowanie domu transportu. Angioplastyka zazwyczaj wymaga pobytu w szpitalu na noc, i nie będzie w stanie prowadzić samodzielnie do domu następnego dnia.

Zobacz także

Czego można się spodziewać

Angioplastyka wieńcowa i stenty. Re-zwężenie tętnicy Państwa (restenozy).
Angioplastyka wieńcowa i stenty. Re-zwężenie tętnicy Państwa (restenozy).

Podczas procedury
Twoje ciało nie jest cięty, z wyjątkiem bardzo niewielkiej cięcia w naczyniu krwionośnym w nogę, ramię lub nadgarstek, przez które małe, cienkiej rurki (tzw. cewnika) jest gwintowany i procedury wykonywane. Angioplastyka może trwać 30 minut do kilku godzin, w zależności od liczby blokad masz i czy jakieś komplikacje.

Angioplastyka jest wykonywane przez specjalistę serca (kardiolog) oraz zespół specjalistycznych krążenia pielęgniarek i techników, zazwyczaj w specjalnej sali operacyjnej zwanej pracowni hemodynamicznej.

Angioplastyka jest powszechnie wykonywane przez tętnicy w pachwinie (tętnicy udowej). Rzadziej, może być wykonane przy użyciu tętnicy w ramieniu lub nadgarstku. Przed zabiegiem, teren jest przygotowany z roztworem antyseptycznym i sterylnych serwet znajduje się nad swoim ciałem. Znieczulenie jest wtryskiwany do pachwiny do znieczulić obszar. Małe elektrody są umieszczone na klatce piersiowej, aby monitorować tętno i rytm w trakcie procedury.

Znieczulenie ogólne nie jest potrzebne, więc nie śpisz w trakcie procedury. Otrzymasz płyny i leki, aby się zrelaksować poprzez dożylne (IV) cewnika. Dostaniesz leki rozrzedzenie krwi (leki przeciwzakrzepowe) zmniejszenie krzepliwości krwi, a następnie procedura zaczyna się:

 • Po paraliżujący obszar nacięcia, małe igły jest używany do dostępu do tętnicy w nogi lub ramienia. Małe nacięcie jest wykonane w skórze.
 • Lekarz następnie wsuń cienki drut prowadzący następnie cewnika do tętnicy i nici z obszaru nacięcia, aż do zablokowania w swoim sercu.
 • Możesz czuć ciśnienie w pachwinie gdy ta jest wykonywana, ale nie powinni czuć ostry ból. Należy poinformować lekarza, jeśli nie. Możesz również nie będą czuć się cewnika w organizmie.
 • Niewielka ilość barwnika jest wstrzykiwany przez cewnik. To pomaga wygląd Lekarz w blokadzie w zdjęć rentgenowskich zwanych angiogramy.
 • Mały balon na końcu cewnika jest nadmuchany, rozszerzenie tętnicy zablokowane. Balon pozostaje napompowane przez okres do kilku minut w miejscu blokady, wyciągając tętnicy przed jego przebicia i usunięte. Lekarz może nadmuchać i spuścić powietrze z balonu kilka razy, zanim zostanie usunięty, rozciągając arterię bardziej za każdym razem, aby rozszerzyć ją.

Ponieważ balon tymczasowo blokuje dopływ krwi do części serca, często można odczuwać ból w klatce piersiowej, podczas gdy jest zawyżona. Jeśli masz kilka blokad, procedurę można powtarzać w każdej blokadzie.

Stent placement
Większość ludzi, którzy angioplastyce również stentu umieszczonego w ich zablokowanej tętnicy w trakcie procedury. Stent jest zwykle umieszczony w tętnicy po jej poszerzony nadmuchiwanego balonu. Stent wspiera ściany Twojego tętnicy, aby zapobiec go od ponownego zwężenia po angioplastyce. Stent wygląda jak małe cewki siatki.

Oto co się dzieje:

 • Stent jest zwinięty, umieszczony wokół balon na końcu cewnika i prowadzony przez tętnicę do zablokowania.
 • Na blokadzie, balonu i wiosenny stent rozszerza i zatrzaśnięcia wewnątrz tętnicy.
 • Stent pozostaje w tętnicy na stałe trzymać je otwarte i poprawić przepływ krwi do serca.
 • Kiedy stent znajduje się w miejscu, cewnik balonowy jest usuwany i więcej zdjęć (angiografii) są podejmowane, aby zobaczyć, jak dobrze krew przepływa przez nowo poszerzonej tętnicy.
 • Na koniec, cewnik prowadzący jest usuwany, a procedura zakończona.

Po umieszczeniu stentu może być konieczne długotrwałe leczenie z zastosowaniem leków, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się skrzepów w stencie materiału.

Po zabiegu
Będziesz prawdopodobnie pozostanie w szpitalu Pewnego dnia, gdy twoje serce jest monitorowane. Podczas pobytu w szpitalu, lekarz może przepisać leki przeciwzakrzepowe w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi i leki na relaks tętnic wieńcowych i chronić przed skurcze, które mogą spowodować atak serca. Powinieneś być w stanie wrócić do pracy i normalnego rutyny tygodnie po angioplastyce.

Po powrocie do domu, pić dużo płynów, aby pomóc pozbyć ciała barwnika kontrastowego. Unikaj forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich przedmiotów na kilka dni potem. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o innych ograniczeń w działalności.

Zadzwoń do swojego lekarza lub personelu szpitala natychmiast, jeżeli:

 • Strona gdzie cewnik zaczyna krwawienia lub obrzęk
 • Możesz rozwijać coraz ból lub dyskomfort w miejscu gdzie cewnik
 • Masz objawy zakażenia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, drenaż lub gorączka
 • Nie ma zmiany temperatury lub koloru nogi lub ręki, że użyto procedury
 • Zasłabnięcia lub słaby
 • Możesz rozwijać ból w klatce piersiowej lub duszność

Leki przeciwzakrzepowe
To ważne, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza zalecenia dotyczące leczenia lekiem na rozrzedzenie krwi, leków - ASA i klopidogrel lub podobne leki.

Większość ludzi, którzy przeszli angioplastykę z implantacją stentu lub bez, będą musiały wziąć aspirynę życia. Ci, którzy mieli stenty będzie potrzebować leki rozrzedzenie krwi, takich jak klopidogrel przez rok lub dłużej, w niektórych przypadkach. Jeśli masz jakieś pytania lub jeśli potrzebujesz niekardiochirurgicznej operację, porozmawiaj ze swoim kardiologiem przed zatrzymaniem jednego z tych leków.

Zobacz także

Wyniki

Dla większości ludzi, angioplastyka wieńcowa znacznie zwiększa przepływ krwi przez uprzednio zwężonych lub zablokowanych tętnicy wieńcowej. Twój ból w klatce piersiowej powinien maleć, a może masz lepszą zdolność do wykonywania.

Mając angioplastyki i stentowania nie oznacza, że ​​choroba serca odchodzi. Musisz kontynuować zdrowe nawyki stylu życia i ewentualnie brać leki, aby upewnić się, tętnica nie ponownie wąskie. Jeśli objawy powracają, takie jak ból w klatce piersiowej lub duszność lub inne objawy podobne do tych, które miał przed procedurą, skontaktować się z lekarzem. Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej w spoczynku i ból, że nie reaguje na nitroglicerynę, zadzwoń 911 lub alarmowy pomocy medycznej.

Coronary artery szkoda. Zaburzeń rytmu serca.
Coronary artery szkoda. Zaburzeń rytmu serca.

Aby zachować zdrowe serce po angioplastyce, należy:

 • Rzuć palenie
 • Obniżyć poziom cholesterolu
 • Utrzymanie prawidłowej wagi ciała
 • Kontroluj inne warunki, takie jak cukrzyca i nadciśnienie
 • Pobierz regularne ćwiczenia

Udane angioplastyka również oznacza, że ​​nie może być poddawany inwazyjnego zabiegu chirurgicznego zwanego operacji pomostowania tętnic wieńcowych. W obejściu, tętnicy lub żyły usuwa się z innej części ciała i szyte na powierzchni serca przejąć na zablokowanej tętnicy wieńcowej. Zabieg ten wymaga nacięcia w klatce piersiowej. Poprawa aortalno jest zazwyczaj dłuższy i bardziej niewygodne.

Jeśli masz wiele blokad lub zwężeniem tętnicy prowadzącej do serca, upośledzoną funkcją serca lub cukrzyca, lekarz może zalecić ominąć operację zamiast angioplastyki i umieszczenie stentu. Ponadto, ze względów technicznych pewne zatory mogą być lepiej potraktowano bypass surgery.

Zobacz także