Adult zdrowia

Soczewki kontaktowe: Co warto wiedzieć przed zakupem

Ciekawe, najlepszy rodzaj soczewek kontaktowych dla wzroku, problemów życia lub budżetu? porównać zalety i wady poszczególnych rodzajów soczewek kontaktowych.

Myśląc o próby soczewki kontaktowe? Soczewki kontaktowe są bardziej wszechstronne niż kiedykolwiek wcześniej. Zacznij od zrozumienia plusy i minusy popularnych typów soczewek kontaktowych - i podstawowe zasady zapobiegania infekcji oczu.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe są najpopularniejszym typem soczewek kontaktowych, zarówno w Europie jak i na świecie. Miękkich soczewek kontaktowych może być wykorzystane do poprawy różne zaburzenia widzenia, w tym:

 • Krótkowzroczność (krótkowzroczność)
 • Dalekowzroczność (nadwzroczność)
 • Niewyraźne widzenie (astygmatyzm)
 • Związane z wiekiem utrata widzenia z bliska (starczowzroczność)

Miękkie soczewki kontaktowe dopasować się do kształtu oka. Są wygodne i mają tendencję do pobytu w miejscu dobrze, więc są dobrym wyborem, jeśli uczestniczą w zajęciach sportowych lub prowadzić aktywny tryb życia.

Miękkie soczewki kontaktowe są w różnych typów, takich jak:

 • Dzienne zużycie. Codziennie nosi miękkie soczewki kontaktowe są zazwyczaj najmniej kosztowna opcja. Nosisz soczewki w ciągu dnia, i usunąć je każdej nocy, aby być czyszczone i dezynfekowane. Jak długo można korzystać z jednej pary codziennych noszenia soczewek zmienia się w zależności od producenta.
 • Rozszerzona wear. Można nosić przedłużony nosić soczewek podczas snu, ale muszą być usunięte do czyszczenia i dezynfekcji, co najmniej raz w tygodniu. To nadal ważne, aby być ostrożnym z jeden stosowania, chociaż, ponieważ zwiększa ryzyko infekcji oczu - nawet jeśli soczewki zostały zatwierdzone do przedłużonego noszenia.
 • Jednorazowe. Jednorazowe miękkie soczewki kontaktowe są zazwyczaj najdroższa opcja. Nosisz soczewki w ciągu dnia i usunąć je w nocy. Oni nie muszą być czyszczone i dezynfekowane. Wystarczy wykorzystać je do zalecanej czasowych - np. codziennie, co tydzień czy co miesiąc - a następnie je odrzucić. Można rozważyć jednorazowe soczewki jeśli nosisz kontakty tylko sporadycznie, nie można tolerować roztwór dezynfekujący lub umieścić premię na wygody.

Twarde soczewki kontaktowe

Sztywne, gazoprzepuszczalne soczewki, lub twarde soczewki kontaktowe, zapewniają wyraźny, ostry wzrok dla większości problemów ze wzrokiem. Twarde soczewki kontaktowe mogą być szczególnie atrakcyjne, jeśli próbowałem miękkie soczewki kontaktowe i był niezadowolony z wyników.

Twarde soczewki kontaktowe są często bardziej oddychająca niż są miękkie soczewki kontaktowe, które zmniejsza ryzyko infekcji oczu. Najbardziej twarde soczewki kontaktowe muszą być usunięte do czyszczenia i dezynfekcji w nocy.

To może potrwać nawet tydzień, aby dostosować się do twardych soczewek kontaktowych, a są one bardziej prawdopodobne, aby spaść do centrum oka niż to miękkie soczewki kontaktowe - co może prowadzić do dyskomfortu i niewyraźne widzenie.

Jeśli recepta nie zmienia i dbasz o swoich twardych soczewek kontaktowych, można użyć tej samej pary soczewek do dwóch, trzech lat.

Zobacz także

Soczewki kontaktowe: Co warto wiedzieć przed zakupem

Specjalistyczne soczewki kontaktowe

W zależności od potrzeb wzroku, możesz rozważyć specjalistyczne soczewki kontaktowe, takie jak:

 • Hybrydowe soczewki kontaktowe. Hybrydowe soczewki kontaktowe wyposażone w dysk (gaz przepuszczalna) centrum otoczone miękką pierścienia zewnętrznego. Hybrydowe soczewki kontaktowe mogą być rozwiązaniem, jeśli masz nieregularne krzywiznę rogówki (stożek rogówki) lub masz problemy z noszenia tradycyjnych twardych soczewek.
 • Dwuogniskowe lub wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Soczewki te, które są dostępne w odmianach zarówno miękkich i twardych, może skorygować krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu w połączeniu z wiekiem utraty zbliżenie widzenia (starczowzroczność).
 • . Przyciemnione szkła kontaktowe Niektóre soczewki kontaktowe są przyciemniane, albo do celów kosmetycznych i terapeutycznych - aby poprawić postrzeganie kolorów lub zrekompensować ślepoty barw, na przykład. Unikaj kostium lub dekoracyjnego szkła kontaktowe, choć. Soczewki te mogą uszkodzić wzrok i powodować potencjalnie poważne infekcje oczu.

Uzyskanie odpowiedniego dopasowania

Jeśli zdecydujesz, że chcesz spróbować soczewek kontaktowych, należy skonsultować się z okulistą lub innego specjalisty pielęgnacji oczu dla dokładnego egzaminu oczu i montażu.

Harmonogram obserwacji egzaminów zgodnie z zaleceniami specjalisty pielęgnacji oczu. Być może trzeba dalszą egzamin po tygodniu, miesiąc i sześć miesięcy, a następnie raz w roku.

Unikanie infekcji oczu

Noszenia soczewek kontaktowych dowolnego typu zwiększa ryzyko infekcji rogówki, po prostu dlatego, soczewki kontaktowe zmniejszenie ilości tlenu, która dociera do rogówki. Infekcje oka nie są nieuniknione, jednak.

Aby zapobiec infekcji:

 • Praktyka higieny. Umyć, wypłukać i wysuszyć dokładnie ręce przed dotknięciem kontakty.
 • Usuń kontakty, zanim pójdziesz spać. Dotyczy to dłuższy kontaktów zużycia też. Chociaż rozszerzone styki zużycie, są przeznaczone do noszenia przez noc, ciągłe ścieranie znacząco zwiększa ryzyko infekcji oczu.
 • Unikać kontaktu z wodą. Wyjąć soczewki kontaktowe przed kąpać, pływać lub korzystać z jacuzzi.
 • Nie nawilżenia soczewek ze śliną. Resist żadnej pokusie, aby umieścić soczewki w ustach, aby zwilżyć je.
 • Uważaj z rozwiązaniami soczewek kontaktowych Używaj tylko komercyjnie przygotowane, jałowe produkty zaprojektowane specjalnie dla danego typu soczewek kontaktowych, które nosisz -. Nie woda lub roztwór soli domowych. Wyrzuć rozwiązanie w przypadku soczewek kontaktowych przy każdym dezynfekcji soczewek, a nie "top off" starego rozwiązania, które znajduje się już w tej sprawie.
 • "Rub i spłukać" soczewki. Delikatnie pocierać soczewki gdy jesteś ich czyszczenie, nawet jeśli wybierzesz rozwiązanie bez pocierania.
 • Miej oko na daty ważności. Nie stosować rozwiązania kontaktowy, który znajduje się obok daty ważności.
 • Wymień soczewki kontaktowe i przypadki jako polecane przestrzegać wytycznych producenta do wymiany soczewek kontaktowych -. I wymienić na soczewki, co trzy do sześciu miesięcy.

Nawet przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji, suchość oczu może być problem dla osób noszących szkła kontaktowe. Jeśli twoje oczy są swędzące lub czerwony, usunąć szkła kontaktowe i używać kropli do oczu smarne.

Zdrowia dorosłych. Hybrydowe soczewki kontaktowe.
Zdrowia dorosłych. Hybrydowe soczewki kontaktowe.

Jeśli wizja staje się nieostry lub wystąpić ból oczu, nadwrażliwość na światło lub inne problemy, usunąć szkła kontaktowe i skonsultować się ze specjalistą pielęgnacji oczu dla natychmiastowego leczenia.

Zobacz także

Adult zdrowia