Achilles ścięgna

Definicja

Achilles ścięgna jest uraz nadużywanie tej Achillesa (uh-KIL-WSE) ścięgien, zespół z tkanki, która łączy mięśnie łydki w tylnej części podudzia do swojej kości pięty.

Ścięgna Achillesa występuje najczęściej w biegaczy, którzy nagle wzrosła intensywność lub czas trwania swoich tras. To także często w średnim wieku, którzy uprawiają sport, takich jak tenis czy koszykówka, tylko w weekendy.

Większość przypadków ścięgna Achillesa może być traktowane z stosunkowo proste, w domu opieki pod nadzorem lekarza. Self-care strategie są zwykle konieczne, aby zapobiec Powtarzające się epizody. Bardziej poważne przypadki ścięgna Achillesa ścięgna może doprowadzić do łez (pęknięcia), które mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Objawy

Ból związany z Achilles ścięgna zazwyczaj zaczyna jako łagodny ból w tylnej części nogi lub powyżej pięty po pracy lub innej działalności sportowej. Epizody więcej silny ból może wystąpić po długotrwałym użytkowaniu, po schodach lub sprint.

Achilles ścięgna. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).
Achilles ścięgna. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Może także wystąpić tkliwość lub sztywność, zwłaszcza w godzinach porannych, które zazwyczaj poprawia łagodnym działalności.

Kiedy do lekarza
Jeśli wystąpią przewlekły ból w obrębie ścięgna Achillesa, skontaktuj się z lekarzem. Niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli ból lub niepełnosprawności jest ciężka. Możesz mieć rozdarty (pęknięty) ścięgna Achillesa.

Przyczyny

Achilles ścięgna jest spowodowane przez powtarzające się lub intensywny ucisk na ścięgna Achillesa, pasma tkanki, która łączy mięśnie łydki do kości pięty. To ścięgno jest używany podczas chodzić, biegać, skakać i pchać się na palcach.

Struktura ścięgna Achillesa osłabia się wraz z wiekiem, co może sprawić, że bardziej podatne na uszkodzenia - zwłaszcza u osób, które mogą brać udział w zajęciach sportowych tylko w weekendy, lub którzy nagle wzrosła intensywność swoich programów.

Czynniki ryzyka

Wiele czynników może zwiększyć ryzyko ścięgna Achillesa, w tym:

 • Twoja płeć i wiek. Achilles ścięgna występuje najczęściej u mężczyzn w średnim wieku.
 • Problemy fizyczne. Naturalnie płaski łuk w nogę można umieścić więcej obciążenie ścięgna Achillesa. Otyłość i mocno mięśnie łydek również może zwiększyć ścięgna szczep.
 • Szkolenia. Przebiegu wyborów w butach zużytych może zwiększyć ryzyko Achilles ścięgna. Ścięgna ból pojawia się częściej w niskich temperaturach niż w ciepłe dni, i działa na terenie górzystym może również predysponować do kontuzji Achillesa.
 • Warunki medyczne. Ludzie, którzy mają cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi jest wyższe ryzyko rozwoju Achilles ścięgna.
 • Leki. Niektóre rodzaje antybiotyków, zwane fluorochinolony były związane z wyższym współczynnikiem Achilles ścięgna.

Powikłania

Achilles ścięgna może osłabiać ścięgna, dzięki czemu jest bardziej podatny na uszkodzenia (pęknięcia) - zawodnikiem, który zwykle wymaga leczenia operacyjnego.

Przygotowania do wizyty

Będziesz prawdopodobnie pierwszy wprowadzają swoje objawy do wiadomości lekarza rodzinnego. On lub ona może skierować pacjenta do lekarza specjalizującego się w medycynie sportowej lub fizycznej i rehabilitacyjne medycyny (physiatrist). Jeśli pęknięcie ścięgna Achillesa nie może trzeba zobaczyć ortopeda.

Co możesz zrobić
Przed wizytą, możesz napisać listę odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy ból zaczyna nagle, czy stopniowo?
 • Czy objawy choroby w określonych porach dnia lub po pewnych działań?
 • Jakiego typu buty nosisz podczas ćwiczeń?
 • Jakie leki i suplementy bierzesz regularnie?

Czego można oczekiwać od lekarza
Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące objawów i czynników, które mogą przyczyniać się do swojej choroby:

 • Gdzie dokładnie boli?
 • Czy ból zmniejszy się z resztą?
 • Jaki jest twój normalny ruch rutyna?
 • Czy w ostatnim czasie zmian w ćwiczeń rutyny, czy może od niedawna uczestniczy w nowym sporcie?
 • Co zrobiłeś do bólu?

Testy i diagnoza

Podczas badania fizykalnego lekarz delikatnie nacisnąć na tym terenie, aby określić położenie ból, tkliwość lub obrzęk. On lub ona również oceny elastyczności, wyrównanie zakres ruchu i refleks swojej stopy i kostki.

Badania obrazowe
Lekarz może zamówić jedną lub więcej z następujących testów oceniających kondycję:

 • Rentgenowskie. Podczas gdy promienie X nie może wyobrazić tkanek miękkich, takich jak ścięgna, mogą one pomóc wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.
 • Ultrasound. Urządzenie to wykorzystuje fale dźwiękowe do wizualizacji tkanek miękkich, takich jak ścięgna. USG może również produkować w czasie rzeczywistym obrazy ścięgna Achillesa w ruchu.
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Korzystanie z fal radiowych i bardzo silny magnes, MRI maszyny mogą produkować bardzo szczegółowych obrazów ścięgna Achillesa.

Zabiegi i leki

Zapalenie zwykle dobrze reaguje na self-care środków. Ale jeśli objawy są nasilone lub trwałe, lekarz może zaproponować inne możliwości leczenia.

Leki
Jeśli over-the-counter ból leki - takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne) lub naproksen (Aleve) - nie są wystarczające, lekarz może przepisać silniejsze leki, aby zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból.

Fizjoterapia
Fizjoterapeuta może sugerować niektóre z następujących opcji terapeutycznych:

 • Ćwiczenia. Terapeuci często określa konkretnych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających promować uzdrowienia i wzmocnienia ścięgna Achillesa i jego struktur wspierających.
 • Protetyczne urządzenia. Wkładka buta lub klin, który nieznacznie podnosi piętę może złagodzić obciążenie ścięgna i stanowić bufor, który zmniejsza wielkość siły wywieranej na ścięgna Achillesa.

Chirurgia
Jeśli kilka miesięcy zabiegów bardziej konserwatywnych nie działają lub ścięgno jest rozdarta, lekarz może zalecić operację naprawy ścięgna Achillesa.

Styl życia i domu środki zaradcze

Self-care strategie obejmują następujące etapy, często znane przez ryż akronimem:

 • Rest. Państwo może wymagać, aby uniknąć wykonywania przez kilka dni lub przełączyć się do działalności, która nie męczy ścięgna Achillesa, takich jak pływanie. W ciężkich przypadkach może być konieczne noszenie chodzenie buta i kule użytkowania.
 • Ice. Aby zmniejszyć ból lub obrzęk, zastosować okład z lodu na ścięgna przez około 15 minut po ćwiczeniach lub w przypadku wystąpienia bólu.
 • Kompresja. Okłady lub bandaże elastyczne ściskające mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ograniczenie ruchu ścięgna.
 • Wysokość. Raise uszkodzoną nogę powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć obrzęk. Śpij z dotkniętego stóp podwyższone w nocy.

Zapobieganie

Choć to może nie być możliwe, aby zapobiec zapalenie ścięgna Achillesa, można podjąć działania, aby zmniejszyć ryzyko:

 • Podnieś swój poziom aktywności stopniowo. Jeśli dopiero początek schematu ćwiczeń, zacznij powoli i stopniowo zwiększać czas trwania i intensywność treningu.
 • Spokojnie. Unikać działań, które umieszczają nadmiernego stresu na ścięgien, takich jak wzgórze działa. Jeśli uczestniczysz w wytężonej działalności, ogrzania, poprzez wykonywanie w wolniejszym tempie. Jeśli zauważysz, ból podczas danego ćwiczenia, zatrzymać się i odpocząć.
 • Wybierz buty starannie. Buty można nosić podczas ćwiczeń należy zapewnić odpowiednią amortyzację dla pięty i powinien mieć wsparcie łuku mocno, aby zmniejszyć napięcie w ścięgna Achillesa. Wymień zużyte buty. Jeśli buty są w dobrym stanie, ale nie obsługuje nogi, spróbuj wsporniki łuku w obu butach.
 • Stretch codziennie. Trochę czasu, aby rozciągnąć mięśnie łydki i ścięgno Achillesa rano, przed treningiem i po treningu, aby utrzymać elastyczność. Jest to szczególnie ważne, aby uniknąć powtórzenia się Achilles ścięgna.
 • Wzmocnić mięśnie łydek. Silne mięśnie łydek włączyć ścięgna łydki i Achillesa, aby lepiej obsługiwać naprężeń jakie napotykają z działalności i ćwiczeń.
 • Cross-train. Alternate wysokiej skutków działania, takie jak bieganie i skakanie, z nisko skutków działań, takich jak jazda na rowerze i pływanie.

Zobacz także